Ar kova su šešėliniu pesticidų verslu neprilygsta kovai su vėjo malūnais?
PASVARSTYKIME: „IR UŽ, IR PRIEŠ“
Nuomones parengė „Ūkininko patarėjo“ korespondentė Vanda BARONYTĖ
Pagal pelningumą pasaulinis pesticidų verslas nusileidžia tik prekybai narkotikais ir tai paliudija Kinijoje, Argentinoje, Čilėje bei kitose šalyse klestinčios nelegalios pesticidų gamyklos. Europos augalų apsaugos asociacijos duomenimis, pasaulio pesticidų rinkoje kasmet „sukosi“ apie 125 mlrd. Lt, iš kurių dešimtadalis už parduodamus falsifikatus. EK užsakymu pernai buvo pradėta ir šiemet baigta studija „Tikslinis tyrimas dėl nelegalių ir falsifikuotų pesticidų prekybos ES“. Duomenys patvirtino, kad visoje ES šie produktai užima apie 10 proc. rinkos, o valstybėse, kurios ribojasi su trečiosiomis šalimis, prekyba jais dar intensyvesnė. Kodėl? Nors nelegalių pesticidų gamybos pagrindine šalimi laikoma Kinija, tačiau Rusija yra jų perskirstymo zona, o Lietuva – tranzitinė valstybė, per kurią kontrabandininkai pasiekia kaimynines šalis. Be to, falsifikatų platintojai Lietuvoje labai saugūs, nes administracinės baudos simbolinės, baudžiamųjų bylų iki šiol nebūta. Ir tik prieš savaitę Kauno apygardos prokuratūra su Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba (FNTT) užsiėmė nelegalių pesticidų platintojų persekiojimu.
Lietuvos žemdirbiai irgi ne pėsti: galėdami gerokai pigiau įsigyti nelegalių pesticidų, moja ranka į visus aplinkosauginius, maisto produktų saugos ir žmonių gerovės reikalavimus, neįvertina, kiek šalies biudžetas praranda lėšų, o svarbiausia – rizikuoja savų pasėlių išlikimu ir būsimu derliumi.
Tad šį šeštadienį „Ūkininko patarėjas“ klausia: „Kas turi sudrausminti nelegalių chemikalų platintojus ir kada žemdirbiai supras, kad patikimi yra tik šalyje registruoti pesticidai?“
Nenašiose žemėse bręsta maištas
Daiva SKIRKEVIČIENĖ
„ŪP“ korespondentė
Nuo praėjusių metų nerimavę dėl sudarinėjamų naujų, bet vis dar nematytų Lietuvos nederlingų žemių žemėlapių, dabar nenašiose žemėse ūkininkaujantieji sako esą šokiruoti. Juos pribloškė Žemės ūkio ministerijos (ŽŪM) parengtas projektas taisyklių, pagal kurias naujuoju – 2014-2020 metų – laikotarpiu nederlingų žemių ūkininkai gaus perpus mažesnę paramą nei iki šiol.
Tuo nepatenkinti visos šalies nederlingų žemių žemdirbiai balandžio 14-16 dienomis ketina rinktis į mitingus Vilniuje. Be to, Lietuvos nederlingų žemių naudotojų asociacija (LNŽNA) savo konferencijoje parengė rezoliuciją su reikalavimais, adresuotais aukščiausiems šalies vadovams.
Nuodėmių išpirka ginklu: istorinės pamokos ir šiandienos realijos
Arnoldas ALEKSANDRAVIČIUS
„ŪP“ korespondentas
Seimo narė socialdemokratė Birutė Vėsaitė apgailestauja, kad mūsų politiniam elitui trūksta krikščioniškos meilės ir atlaidumo – Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas net nesvarstęs atmetė parlamentarės siūlymą nediskriminuoti pataisos kolonijose sėdinčių kalinių, bet šaukti juos į privalomąją pradinę karo tarnybą kartu su kitais Lietuvos piliečiais. Didįjį penktadienį romėnų nukryžiuotas Jėzus Kristus greta dešinėje kabėjusiam tokioms pat kančioms pasmerktam atgailaujančiam banditui pažadėjo: „Šiandien su manimi būsi rojuje.“ Nuo senų senovės daugelio tautų nariai, nusikaltę savo bendruomenėms, išpirkdavo nuodėmes kaudamiesi su priešais. Jei nežūdavo, vėliau niekas neturėdavo teisės jiems priminti praeities.
„Ūkininko patarėjas“ pasiteiravo kalinių visuomeninių globėjų, politikų, atsargos karininkų, ar saugu ir išmintinga rizikos, adrenalino ištroškusiems lygtinai paleistiems kaliniams, dažnai sergantiems narkomanija, alkoholizmu ir kitomis priklausomybės ligomis, duoti ginklą į rankas ir pasiųsti juos prieš Rusijos imperijos smogiamuosius būrius, kurių vyriausiasis vadas – buvęs Leningrado chuliganų gaujų „autoritetas“.