„Ūkininko patarėjas“ Nr. 6, 2015 m. sausio 15 d.

0,43 € 0,22 €

Elektroninis leidinys

Lietuviška euro epopėja: patekome į rojaus  sodą ar į leprozoriumą?

Algimanto SNARSKIO piešinys

Arnoldas ALEKSANDRAVIČIUS
„ŪP“ korespondentas

Šiandien, sausio 15-ąją, Lietuvoje baigiasi pereinamasis pinigų reformos laikotarpis – nebeliks lito ir euro dvivaldystės, cirkuliuos tik eurai. Dvi savaites lietuvių piniginėse vyko tikras babiloniškas valiutų persikraustymas: mažėjo, bet vis dar daug buvo lietuviškų litų ir centų, nauji eurų banknotai ir žvilgančios lietuviškos įvairių nominalų eurų monetos maišėsi su jau aptrintais latviškais ir visiškai nuzulintais estiškais, itališkais, airiškais euro centais. Prekybininkai, nepaisydami nustatytų euro įvedimo taisyklių, stengėsi pirkėjams grąžą atiduoti ir litais, o savitarnos degalinių ir automobilių stovėjimo aikštelių kasos aparatai nepriėmė litų arba nedavė grąžos.
„Ūkininko patarėjas“ pasidomėjo, kaip vyko pirmasis pinigų reformos etapas, ar prekybininkai sąžiningai perskaičiavo litus į eurus. Pasak Lietuvos banko atstovų, ES institucijos giria Lietuvą, kad ji „sklandžiai ir tvarkingai“ įstojo į „išrinktųjų klubą“, tačiau viena Seimo frakcija pareikalavo nenaikinti iš apyvartos išimamų litų, kurie būtų gelbėjimosi laivas ar priešnuodis nuo euro zoną apėmusių finansinių traukulių.

Zanavykai augina žąsis…

Zubrių kaimo gyventoja Janina Maumevičienė žąsis augina beveik 60 metų. Šįkart veislei pasiliko tris žąseles. Vėlai išsiritę kalakutai dar nespėjo užaugti. Kalakutės – slapukės: susisuka krūmuose ar už šieno gūžtą ir peri.

Jolanta KAŽEMĖKAITYTĖ
„ŪP“ korespondentė

Kodėl kasmet zanavykų krašte Šakių rajone daugėja žąsų? Vasarą traukiant per šį kraštą atrodo, jog grįžta laikas, kai dažname kieme, ypač vienkiemyje, pulkai šių paukščių gagėjo. Žąsis čia žmonės augino nuo senų laikų, net tarybiniais metais, paskui nustojo.
Apsilankius Žaltynų bei Zubrių kaimuose paaiškėja, jog žąsis auginti lengviau ir pigiau nei kiaules, o jų mėsa, taukai labai gardūs, jų daug. Be to, pasak zanavykų, kam rizikuoti penėti riestauodeges, kai afrikinis kiaulių maras grasina užklupti? Per vasarą užsiauginai žąselių, vėlų rudenį pasipjovei, į šaldiklį susidėjai, ir nereikia pirkti mėsos. Zanavykų nupenėta ir Kalėdų stalą puošianti žąsis sveria iki 10 kilogramų!
Zubriuose gyvenanti Janina Maumevičienė senovines, taigi dideles, vištinių veislės žąsis augina apie 60 metų. Moteris negaili patarimų, kaip perinti, auginti žąsiukus, ką daryti, kad žąsinėlis visas žąselės vienodai mylėtų – kad visų kiaušiniai būtų versti, t. y. apvaisinti.

Įstatymo pataisos geros, bet jų – per mažai

SAVAITĖS KOMENTARAS

Komentarą parengė „ŪP“ korespondentė  Violeta LIUKAITIENĖ

Praėjusių metų gegužės 1 d. įsigaliojęs Žemės ūkio paskirties žemės įsigijimo, vadinamasis saugiklių įstatymas buvo priimtas paskubomis, todėl nenuostabu, kad iš karto ir buvo pareikšta, jog bus tobulinamas.
Įstatymas, kuris iš esmės turėjo apsunkinti tik užsieniečiams galimybes įsigyti žemę Lietuvoje, suveikė kurioziškai – ne ką mažiau jis žemės ūkio paskirties žemės įsigijimą apsunkino ir mūsų šalies gyventojams. Įstatymu apribotas žemės ūkio paskirties žemės įsigijimas iki 500 ha, įteisinti įgūdžių ir kompetencijos reikalavimai žemę įsigyjantiems asmenims, įpareigojimai bent penkerius metus žemę naudoti žemės ūkio veiklai ir t.t.
Dabar, praėjus geram pusmečiui po įstatymo įsigaliojimo, Seime jau įregistruotas kai kurių jo straipsnių pakeitimo įstatymo projektas. Pataisas parengė Žemės ūkio ministerijos specialistai. Svarbiausioji jų – įteisinama įstatymo galiojimo išimtis kredito įstaigoms, perimant bendroves ar jų pajus už skolas. Palengvintos ir sutuoktinių procedūros įsigyjant žemę bendrosios jungtinės nuosavybės teise. Be to, Nacionalinės žemės tarnybos (NŽT) leidimo nereikėtų ir asmenims, perkantiems privačią žemę pirmumo teise.
Ar šios pataisos bent kiek palengvins ūkininkaujančiųjų padėtį? Ar jų pakanka, kad patys Lietuvos gyventojai nesijaustų diskriminuojami, o jų teisės suvaržytos?

KITI NUMERIAI
Susisiekite su mumis

Šiuo metu nesame prisijungę. Bet Jūs galite palikti mums žinutę ir mes su Jumis susisieksime artimiausiu metu.

Turite klausimų? Mes Jums padėsime.

Žinutės išsiuntimui paspauskite ENTER
PAGALBA
Norėdami skaityti pilną leidinio versiją ir aiškiai matyti tekstą, spauskite PRIDĖTI Į KREPŠELĮ ir atlikite apmokėjimą.