„Ūkininko patarėjas“ Nr. 7, 2015 m. sausio 17 d.

0,43 € 0,22 €

Elektroninis leidinys

Akcinės bendrovės „Vilkyškių pieninė“ generalinis direktorius Gintaras Bertašius įsitikinęs, kad neįmanoma įsilieti į naują rinką per pusmetį. Tam neretai reikia ne vienų metų.

Eksporto į Rusiją užkardai išgąsdino ne visus

Stasys JOKŪBAITIS
„ŪP“ korespondentas

Lie­tu­viš­kos kil­mės mais­­to ir že­mės ūkio pro­duk­tų eks­por­tas, Ru­si­jai paskelbus embargą, gerokai sumažėjo, tačiau vis dėlto mūsų šalies agroverslas pasirodė kur kas atsparesnis tokiam apribojimui, nei iki tol manyta. Vers­li­nin­kai ieško ir randa nau­jų rin­kų arabų, Afrikos, Vidurio Azijos ir tolimesnėse šalyse, didina savo produkcijos eksportą Europos Sąjungoje. Sunkesnėje situacijoje atsidūrę tik daržovių augintojai.

Pienininkų kantrybė trūko

Lietuvos pieno gamintojų asociacijos tarybos posėdyje priimtas sprendimas organizuoti visuotinį pieno gamintojų suvažiavimą.
Sausio 14 d. Žemės ūkio rūmuose (ŽŪR) vyko Lietuvos pieno gamintojų asociacijos (LPGA) tarybos posėdis, kuriame dalyvavo Rūmų pirmininkas Andriejus Stančikas, vicepirmininkas Bronius Markauskas, LPGA pirmininkas Jonas Vilionis, tarybos nariai, ūkininkai. Posėdžio metu buvo aptartas šiandien itin opus pieno supirkimo kainų klausimas ir nuspręsta visuotinį pieno gamintojų suvažiavimą surengti vasario 24 d.
Nepaisant to, kad Žemės ūkio rūmų nariai nuolat dalyvauja susitikimuose su valdžios atstovais, perdirbėjais, bando dia­logu prisišaukti adekvataus šiai nepaprastai situacijai dėmesio – pastangos neduoda vaisių. „Į susitikimus su mumis perdirbėjų pirmieji asmenys niekada neatvyksta – tai rodo, kad jiems visai nesvarbios mūsų, ūkininkų, problemos“, – kalbėjo J. Vilionis. ŽŪR pirmininkas A. Stančikas pasakojo kasdien sulaukiantis nusivylusių žemdirbių skambučių. „Šiandien man skambino ūkininkė, teigė, kad jai už litrą pieno moka 11 euro centų. Štai jums ir kalėdinė perdirbėjų dovanėlė ūkininkams“, – piktinosi jis. Europoje ūkininkai gauna 37 euro centus už litrą pieno ir teigia sunkiai besiverčiantys, o Lietuvos ūkininkas ir žemės ūkio bendrovės už tris kartus mažesnę sumą sugeba išgyventi.
Posėdyje buvo svarstomos įvairios priemonės, kurių būtų galima imtis. Siūlymų būta įvairių – siekti mažinti pridėtinės vertės mokestį, neparduoti pieno mažiausiai mokančiai pieno perdirbimo įmonei, pasirašyti su perdirbėjais susitarimą, kad 90 proc. pieno būtų superkama iš Lietuvos, o tik likę 10 proc. – iš kitų ES šalių. Posėdžio metu itin daug dėmesio skirta kooperacijai. Susibūrę į sąjungą kooperatyvai galėtų valdyti didžiulius kiekius pieno ir perdirbėjai būtų priversti skaitytis su pieno gamintojais. Vis dėlto sujungti kooperatyvus nėra taip lengva – visus kausto baimė, nežinomybė. Perdirbėjai žaidžia pavieniais ūkininkais, moka jiems daugiau, o šie už kelis centus parduoda galimybę kontroliuoti žaliavą ir padėti visam Lietuvos žemės ūkiui.
Sausio 20 d. numatytas kooperatyvų atstovų susitikimas, kurio metu bus bandoma ieškoti galimybių kooperatyvams jungtis į vieną bloką. Kartu vyks suvažiavimo organizacinio komiteto posėdis, kurio metu bus aptariamas vasario 24 d. planuojamo visuotinio pieno gamintojų suvažiavimo planas. Jau dabar numatoma pateikti bent 10 klausimų Vyriausybei, taip pat perdirbėjams. Į visuotinį suvažiavimą norima pakviesti šalies prezidentę, premjerą, Seimo pirmininkę, žemės ūkio ministrę bei Seimo Kaimo reikalų komiteto narius.

ŽŪR informacija

KITI NUMERIAI
Susisiekite su mumis

Šiuo metu nesame prisijungę. Bet Jūs galite palikti mums žinutę ir mes su Jumis susisieksime artimiausiu metu.

Turite klausimų? Mes Jums padėsime.

Žinutės išsiuntimui paspauskite ENTER
PAGALBA
Norėdami skaityti pilną leidinio versiją ir aiškiai matyti tekstą, spauskite PRIDĖTI Į KREPŠELĮ ir atlikite apmokėjimą.