„Ūkininko patarėjas“ Nr. 70, 2015 m. birželio 13 d.

0,43 € 0,22 €

Elektroninis leidinys

Kooperacija – iešmas briedžiui kepti?

PASVARSTYKIME: „IR UŽ, IR PRIEŠ“

Justinas ADOMAITIS
,,ŪP“ korespondentas

Šalies agrarinis sektorius braška per visas siūles, ant bankroto ribos balansuoja pieno, mėsos ūkiai. Valstybės ir ES lėšomis remiamas kooperacijos judėjimas pasirodė deklaratyvus. Seniai ir viešai žinoma, ką garsiai patvirtino Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos vadovas dr. Jonas Milius: tik kas dešimtas kooperatyvas yra tikras. Pasaulį stebina Naujosios Zelandijos pieno ūkis, kurio stiprybė – kooperacija, vienijanti pieno gamintojus, perdirbėjus ir prekybininkus. Kooperacija stiprūs Nyderlandų pieno ūkiai, ketinantys patenkinti visos Europos vartotojų pieno produktų poreikius. Kaimynams lenkams lietuviai veža parduoti savo pieno žaliavą, nes toje šalyje pieno perdirbimo įmones valdo susikooperavę ūkininkai. Jie ir diktuoja kainas.
Praėjusį mėnesį vidutinė pieno supirkimo kaina Lenkijoje buvo 29,35 euro cento už kilogramą, Lietuvoje – 23,22 euro cento. Lietuvoje nuo ekonominio sunkmečio pradžios kaip grybai po lietaus ėmė rastis kooperatyvai, kurių pagrindinė veikla – žemės ūkiui būdingų paslaugų teikimas ir derliaus apdorojimas (išvertus į suprantamą kalbą – „kibirinio“ pieno surinkimas ir pardavimas). Kiekvieną mėnesį ŽŪM skelbia praėjusio mėnesio pieno supirkimo kainas. Suvestinės sąraše – 70 pieno žaliavos supirkėjų, didžioji dalis – kooperatyvai.
Kaip liudija pieno gamintojų atsiliepimai, deklaruojamos pieno žaliavos supirkimo kainos neatitinka tikrovės. Kaimiečiai gauna 20–30 proc. mažesnę ir tik kilus konfliktui sužino esantys dar ir kažkurio kooperatyvo nariai. Jų regėjimo lauke – tik pienvežio vairuotojas ar pieno surinkimo punkto vedėja. Dėl kainos niekas niekada su pieno gamintojais (ypač smulkiaisiais) nesitarė.
Kitas tokių pieno surinkimo kooperatyvų bruožas – „migruojantys“ pieno gamintojai. Vos tik „Pieno tyrimų“ laboratorija nustato, kad pienas nekokybiškas ir uždraudžia parduoti, tą pačią žaliavą nuperka kitas kooperatyvas. Nors tai nedažni atvejai, bet tai – sistema, kuri kasmet užfiksuojama valstybės įmonėje, apie tai informuojama VMVT ir ŽŪM.
Pastaraisiais metais nuo Rusijos embargo nukentėjęs ir pieno kvotų sistemos netekęs šalies pieno ūkis ieško galimybės pasinaudoti kooperacija ne tik pieno žaliavą superkant, bet ir ją perdirbant. Pasaulio praktika liudija, jog racionalu suvienyti kelias verslo šakas (pieno gamybą, perdirbimą ir prekybą), tačiau Lietuvos nacionaliniai ypatumai tokią galimybę paverstų grėsme vartotojui. Šiandien savo pašnekovų klausiame: ar galime pasitikėti žemės ūkio produkcijos supirkimo kooperatyvais ir leisti jiems perdirbti žaliavą?

Rankų lenkimo čempionai – puikūs juvelyrai

Keturi Petkų sūnūs, jų mama ir Dino draugė Santana Venckevičiūtė, rankų lenkimo pasaulio čempionė.

Aldona SIREIKIENĖ
,,ŪP“ korespondentė

Šiaulių r. Egėliškių kaime gyvena išskirtinė Petro ir Janinos Petkų šeima: visi keturi jų sūnūs kartu su mama lanko treniruotes, dalyvauja rankų lenkimo čempionatuose, pelnė daug prizinių vietų ir apdovanojimų. Šį pavasarį Petkų šeimyna Kuršėnuose atidarė sporto klubą ,,Edinas“, kurį lanko pusšimtis žmonių, norinčių sportuoti. Patalpas klubui nemokamai skyrė verslininkas ir politikas Ramūnas Karbauskis.
Kol motina ir keturi sūnūs lieja prakaitą sporto salėje ar vyksta į varžybas, namus ir ūkį prižiūri, karvę pamelžia nesportuojantis tėvas. Petras Petkus – ūkininkas, deklaruojantis 10 ha dirbamosios žemės, ūkio darbams laikantis arklį Sartį. Vyresnieji Petkų sūnūs Edikas ir Dinas yra ne tik daugelio čempionatų prizininkai, bet ir juvelyrai – jų tvirtos ir galingos rankos sugeba kurti trapius papuošalus.

Rojų susikūrė patys

Fontanėlis, kaip ir automatinis daržo laistytuvas, vandenį „semia“ iš tvenkinio. Į jį ir nutekina.

Jolanta KAŽEMĖKAITYTĖ
„ŪP“ korespondentė

„Kramtykite ugniažoles, gerkite ožkų pieną, valgykite sveiką maistą, kvėpuokite grynu oru, judėkite – nebijokite fizinio darbo, venkite streso, ir būsite sveiki, laimingi“, – šypsodamas apibendrina Arūnas Savodnikas, kai aprodo savo pusės hektaro sodybą, esančią pamiškėje netoli Kauno–Šakių plento. Čia Arūnas su šeima apsigyveno prieš 10 metų, palikęs Kauną su jo šurmuliu, skubėjimu, stresu, patiriamu darbe, gatvėse, daugiabutyje, visuomeniniame transporte.

KITI NUMERIAI
Susisiekite su mumis

Šiuo metu nesame prisijungę. Bet Jūs galite palikti mums žinutę ir mes su Jumis susisieksime artimiausiu metu.

Turite klausimų? Mes Jums padėsime.

Žinutės išsiuntimui paspauskite ENTER
PAGALBA
Norėdami skaityti pilną leidinio versiją ir aiškiai matyti tekstą, spauskite PRIDĖTI Į KREPŠELĮ ir atlikite apmokėjimą.