„Ūkininko patarėjas“ Nr. 71, 2015 m. birželio 16 d.

0,43 € 0,22 €

Elektroninis leidinys

Lietuva turės didžiausią šiltnamių ūkį Baltijos šalyse

UAB „Kietaviškių gausa“ pirmojo ir trečiojo cecho agronomas Alvydas Tamošiūnas, direktorius Mindaugas Pupienis ir Lietuvos šiltnamių asociacijos prezidentas Antanas Šležas gerai žino, kad žieminių šiltnamių veiklai reikia nemažų kasmečių investicijų. Reikėjo ne vienų metų, kol politikai apsisprendė, kad šis sektorius turi išlikti.

Vanda BARONYTĖ
„ŪP“ korespondentė

Smaugiami išlaidų energetikai, per pirmuosius atkurtos Nepriklausomybės metus iš 160 ha žieminių šiltnamių teliko kelios stambios įmonės. Kiek vėliau iš gamybos pasitraukė ir didieji „Tauralaukio“, „Pagirių“, „Panerių“, „Neveronių“, „Noreikiškių“ šiltnamiai. Vienintelė UAB „Kietaviškių gausa“ iki šiol laviruoja ant išlikimo ribos, nes ES parama šiai įmonei nebuvo pasiekiama. Tačiau 2014–2020 metų Kaimo plėtros programos laikotarpiu pagal priemonės ,,Investicijos į materialųjį turtą“ veiklos sritį „Parama investicijoms į žemės ūkio valdas“ atsirado galimybė įgyvendinti žieminių šiltnamių ūkių pateiktus projektus. Praėjusių metų pabaigoje pagal minėtą priemonę AB „Kietaviškių gausa“ pateikė paraišką gauti paramą (34,528 mln. Lt/10 mln. Eur) ir neseniai gavo žinią, kad parama suteikta.
Tuomet sujudo stambieji grūdų augintojai: „Kam tiek lėšų žieminiams šiltnamiams, jeigu vartotojams pakanka įvežtinių daržovių? Ar tikslinga šiltnamių plėtra, kai tam reikia itin didelių sąnaudų?“
Tokių ir panašių nuotaikų skatinami, gegužės 11 d. grupė Lietuvos ūkininkų sąjungos (LŪS) narių kreipėsi į Seimo Kaimo reikalų komitetą (KRK), reikalaudami kuo greičiau stabdyti vykstantį paraiškų teikimą paramai „Investicijoms į žemės ūkio valdas“ ir persvarstyti teikiamos paramos sumas vienam pareiškėjui.
Pasitarime dalyvavę Žemės ūkio ministerijos ir Žemės ūkio rūmų (ŽŪR) vadovai, KRK nariai kritiškai įvertino LŪS reikalavimus: įvairūs keitimai mažiausiai pusmečiui sustabdytų šalies žemdirbių nekantriai laukiamos paramos įsisavinimą, be to, būtina atsižvelgti į visų žemės ūkio sektoriaus gamybos grupių poreikius – juk Lietuva negali tapti monokultūrine šalimi.

Tirolio pilkosios tikrina lietuviškas ganyklas

Dvi Tirolio pilkąsias telyčaites įsigijusią kėdainiškę Vilmą Živatkauskienę nauja mėsinių veislė domina ir kaip ūkininkę, ir kaip Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos gyvulininkystės specialistę.

Rasa PRASCEVIČIENĖ
„ŪP“ korespondentė

Į keturis šalies mėsinės galvijininkystės ūkius, su partneriais šveicarais dalyvaujančius ilgalaikiame tarptautiniame projekte „Baltijos lankų galvijiena“ („Baltic Grassland Beef“), šiomis dienomis atkeliauja po keletą Lietuvoje naujos Tirolio pilkųjų veislės mėsinių galvijų. Augintojai tikisi, kad sodri lietuviška žolė skurdžiose Alpių priekalnėse augusioms telyčaitėms turėtų itin tikti.
Nors vykstant prekybai ES teritorijoje gyvulių karantinavimas nėra būtinas, pirmąją savaitę iš Austrijos atvežtos trys dešimtys veršingų telyčių praleido UAB „Panevėžio veislininkystė“ karantino centre, kur jas galėjo apžiūrėti ir kiti projekto „Baltijos lankų galvijiena“ dalyviai.

Mūšis dėl jaunųjų ūkininkų likimo ir socialinio draudimo

ŽŪR vicepirmininkai Sigitas Dimaitis ir Bronius Markauskas gailėjosi „išdurtų“ jaunųjų ūkininkų.

Arnoldas ALEKSANDRAVIČIUS
„ŪP“ korespondentas

Vakar ūksmingoje Kaišiadorių r. Stasiūnų kaimo „Dalios sodyboje“, apsuptoje dvylikos tvenkinių, Žemės ūkio rūmų (ŽŪR) taryba sprendė ne tokius malonius klausimus: kaip įtikinti valdžią nemažinti paramos jauniesiems ūkininkams, kad šie nepatrauktų į Vakarus laimės ieškoti, koks darbo santykių ir valstybinio socialinio draudimo modelis neskurdintų ūkininkų, bet svarbiausia – kodėl žemdirbių savivaldai sunkiai sekasi susitarti su valdininkais dėl Lietuvos žemės ūkiui gyvybiškai svarbių teisės aktų.

KITI NUMERIAI
Susisiekite su mumis

Šiuo metu nesame prisijungę. Bet Jūs galite palikti mums žinutę ir mes su Jumis susisieksime artimiausiu metu.

Turite klausimų? Mes Jums padėsime.

Žinutės išsiuntimui paspauskite ENTER
PAGALBA
Norėdami skaityti pilną leidinio versiją ir aiškiai matyti tekstą, spauskite PRIDĖTI Į KREPŠELĮ ir atlikite apmokėjimą.