„Ūkininko patarėjas“ Nr. 85, 2015 m. liepos 18 d.

0,43 € 0,22 €

Elektroninis leidinys

Išgelbės draudimai ar protas?

Kalbėjosi „ŪP“ korespondentė
Jolanta KAŽEMĖKAITYTĖ

Rugpjūčio 31 d. įsigalios įstatymas, draudžiantis vaikų renginiuose prekiauti alkoholiu. Kai kurios savivaldybės šį įstatymą supranta kaip draudimą alkoholiu prekiauti ir jį vartoti visuose viešuose, kitaip tariant, masiniuose renginiuose. Antai Šiaulių rajono savivaldybės politikai praėjusią savaitę priėmė nutarimą, draudžiantį šio rajono mugėse, šventėse, kituose masiniuose renginiuose pardavinėti alkoholinius gėrimus ir juos vartoti.
Pašnekovų klausiame: ar ir kitos savivaldybės turėtų pasekti Šiaulių rajono savivaldybės (jos meras priklauso Valstiečių ir žaliųjų partijai) pavyzdžiu? Būtina ar nebūtina miestų, miestelių, kaimų masiniuose renginiuose drausti vartoti alkoholį ir juo prekiauti? Jei būtina, – kuo išganingas, o jei nebūtina, – kuo pragaištingas toks draudimas?

Amerikietiški vėžiai šturmuoja lietuviškų buveines

Parengė „ŪP“ korespondentas
Polikarpas RAGOŽIS

Lietuvoje anksčiau gyveno dvi vėžių rūšys: plačiažnyplis, kartais vadinamas tauriuoju, ir siauražnyplis, pramintas sausakoju, arba pelkių vėžiu. Tačiau abi šios rūšys labai jautrios vandens taršai, staigiai vandens režimo kaitai, neatsparūs ligoms.
Dėl beatodairiško chemijos naudojimo žemės ūkyje ir vandens telkinių taršos vėžiai pradėjo sparčiai nykti upėse ir ežeruose. Todėl 1972 m. į Lietuvos vidaus vandenis iš Amerikos buvo atvežti ir aklimatizuoti labai atsparūs minėtiems veiksniams žymėtieji vėžiai. O 1990 m. Lietuvos vidaus vandenyse pastebėta ir kitos amerikietiškos rūšies – rainuotųjų vėžių. Pastarieji labai vislūs, ne tokie reiklūs aplinkai, išgyvena net jūrų vandenyse.
Žymėtieji ir rainuotieji vėžiai neserga maru, tačiau yra šios ligos užkrato nešiotojai. Svetimšaliai labai karingi, užima mūsų vėžių slėptuves, naikina visų žuvų ikrus ir mailių, puola viską, ką tik gali įveikti, net ir augalus. Daugiausia jų susispietė pietrytinės Lietuvos vidaus vandenyse, bet jie sparčiai plinta į visas puses. Tad lietuviškiems vėžiams gresia išnykimas.

Modestas Paulauskas: „Slavikai – Lietuvos centras“

Jolanta KAŽEMĖKAITYTĖ
„ŪP“ korespondentė

Daug gražių šalių regėjo legendinis krepšininkas Modestas Paulauskas. Ir Lietuva jam labai graži. Tačiau nuostabiausias kampelis – Slavikai Šakių rajone. Čia, žmonos Janinos gimtinėje, M. Paulauskas, pasak paties, varto gyvenimo kompiuterį ir mėgaujasi ramybe, šeimine laime. Jaunesnioji karta nė neįtartų, kad Slavikų bažnyčios pašonėje gyvenantis aukštaūgis, iš kurio sklinda ramybė, švelnumas, rūpestingumas, – tai tas pats krepšininkas, apie kurį amerikiečių spauda rašė, jog „jis visas iš kampų“, t. y. universalus varžovas – azartiškas, veržlus, siautulingas puolėjas ir gynėjas.
Neseniai užsienio spauda olimpinį, dukart pasaulio, keturiskart Europos čempioną M. Paulauską pavadino pirmuoju Lietuvos karaliumi. Tokį jį atsimena žmonės iš praėjusio amžiaus septintojo ir aštuntojo dešimtmečių. Šiandien legendinis talentingasis krepšininkas Modestas Paulauskas – „Ūkininko patarėjo“ svečias.

KITI NUMERIAI
Susisiekite su mumis

Šiuo metu nesame prisijungę. Bet Jūs galite palikti mums žinutę ir mes su Jumis susisieksime artimiausiu metu.

Turite klausimų? Mes Jums padėsime.

Žinutės išsiuntimui paspauskite ENTER
PAGALBA
Norėdami skaityti pilną leidinio versiją ir aiškiai matyti tekstą, spauskite PRIDĖTI Į KREPŠELĮ ir atlikite apmokėjimą.