„Ūkininko patarėjas“ Nr. 93, 2015 m. rugpjūčio 6 d.

0,43 € 0,22 €

Elektroninis leidinys

Sausakimša Europos rinka laukia Rusijos embargo pabaigos

Arnoldas ALEKSANDRAVIČIUS
„ŪP“ korespondentas

Lygiai prieš metus Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas geopolitiniais sumetimais atėmė iš rusų galimybę valgyti importinius euroatlantinės erdvės valstybių maisto produktus. Baltijos šalys, esančios arčiausiai Rusijos ir palyginti daugiausia žemės ūkio produkcijos ten eksportavusios, nuo rusiško embargo nukentėjo labiausiai.
„Ūkininko patarėjo“ kalbinti mėsos perdirbėjai, daržovių augintojai, pieno gamintojai ir eksportuotojai vieningai tvirtino, kad juos nuo embargo, kurį Maskva neseniai pratęsė mažiausiai iki 2016-ųjų rugpjūčio, dabar gelbsti ne išgirtieji, bet dar sunkiai pasiekiami „alternatyvūs“, turtingi arabų, musulmonų pirkėjai, o sava Europos Sąjungos rinka. Tačiau, pašnekovų nuomone, embargo pasekmės būtų lengvesnės, jeigu ES šalys būtų atsparesnės Kremliaus pastangoms jas suskaldyti, o pačioje Lietuvoje maisto pramonė garbingai dalytųsi pelnais su gamintojais.

Mėlynių poringės: apie mišką ir lietuvį, apie mėlyną pajamų šaltinį

Jolanta KAŽEMĖKAITYTĖ
„ŪP“ korespondentė

„Mėlynių derlius geras, o sezonas truks visą rugpjūtį“, – tvirtina Šakių rajono Lekėčių miškų mėlyniautojai. Dauguma – vietiniai gyventojai. Kodėl jie uogas parduoda pakelėje, prie pat miško, užuot vežę į turgų, kaip būdavo seniau?
Ar lig šiol vietovei tinka perfrazuotas dzūkų posakis „Jei ne grybai ir ne uogos, būt Lekėčių mergos nuogos“? Pagaliau – kas yra mėlyniavimas: ar vien tik pajamos bei gardi uogienė? Pasirodo, ne vien. Tai – ir poilsis, smagumas, bendrystė su gamta. Tai ir šiltų santykių tarp šeimos narių apraiška.

Ūkininkai ne stumbrams javus augina

Polikarpas RAGOŽIS
„ŪP“ korespondentas

Stumbrai jau tampa ne miškų, o laukų karaliais. Taip juos ėmė vadinti ūkininkai, kurių laukus, pasėlius metai iš metų trypia šie istoriniai galiūnai. Po to, kai Lietuvoje buvo patvirtintas Stumbro apsaugos planas, ūkininkų problemų sprendimas tarsi pajudėjo iš mirties taško. Telšių miškų urėdijoje baigiamas įrengti stumbrų „viešbutis“, o Varėnos rajone jau pradėti projektavimo darbai. Be to, šiemet laukinių gyvūnų padarytos žalos kompensacijoms nebus taikomi apribojimai – Europos Komisija leido kompensuoti visą patirtą žalą. Tačiau patys ūkininkai gana skeptiškai žvelgia į šias permainas. Kas iš tų kompensacijų, kurios vis tiek tik iš dalies atlygins nuostolius – tiksliai juk niekada neapskaičiuosi nei galėjusio būti derliaus, nei darbo sąnaudų. Kita vertus, iš „viešbučių“ stumbrų jauniklius ketinama vėl išleisti į laisvę.

KITI NUMERIAI
Susisiekite su mumis

Šiuo metu nesame prisijungę. Bet Jūs galite palikti mums žinutę ir mes su Jumis susisieksime artimiausiu metu.

Turite klausimų? Mes Jums padėsime.

Žinutės išsiuntimui paspauskite ENTER
PAGALBA
Norėdami skaityti pilną leidinio versiją ir aiškiai matyti tekstą, spauskite PRIDĖTI Į KREPŠELĮ ir atlikite apmokėjimą.