„Ūkininko patarėjas“ Nr. 96, 2016 m. rugpjūčio 18 d.

0,45 € 0,30 €

Elektroninis leidinys

Nubrauktos išmokos, tikimasi, bus išmokėtos

Lietuvos mėsinių galvijų augintojų ir gerintojų asociacija (LMGAGA) jau keli mėnesiai į viešumą kelia problemą dėl šiais metais mėsinių veislių galvijų, mėsai auginamų pieninių bulių ir mėsinių veislių avių augintojams pritaikytos sankcijos ir nurėžtos su gamyba susietųjų išmokų 2,8 mln. Eur sumos. Šiuo ES finansiniu periodu valstybės narės galėjo pasirinkti, kurie sektoriai bus remiami pasinaudojant reglamento leidžiama 13 (+2) proc. paramos susiejimo su gamyba galimybe. Mūsų Žemės ūkio ministerija (ŽŪM), rengdama paramos schemų paketą, numatė paremti mėsinės galvijininkystės, avininkystės sektorius (įskaičiuojant pieno sektoriuje mėsai auginamus bulius), skirdama paramą už ne jaunesnes kaip 12 mėn. amžiaus ūkiuose išaugintas ir ne trumpiau kaip 60 d. išlaikytas „galvas“. Metinis priemonei numatytas finansavimo krepšelis siekia beveik 12 mln. Eur. Kadangi mėsai auginamų galvijų šalyje daugėja, išmoka atitinkamai mažėja ir šiais metais siekia 108 Eur už mėsinius galvijus ir 78 Eur už pieninius bulius. Tačiau šiemet iš paramos krepšelio buvo visiškai „išmesti“ gyvuliai, apie kurių judėjimą duomenys nustatytu terminu nepasiekė VĮ Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centro (ŽŪIKVC) duomenų bazės, t.y. laiku nebuvo padaryti įrašai apie „įvykius“ gyvulių bandoje – jauniklio atvedimą, gyvulio pardavimą į kitą ūkį, išvežimą į skerdyklą, kritimą ir t.t.
Kadangi ne visi šalies ūkininkai patys sugeba laisvai naudotis internetu, jiems paslaugą teikia Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) teritorinių skyrių darbuotojai, privačia praktika besiverčiantys veterinarijos gydytojai, o kontroliuojamose veislinėse bandose – produktyvumo kontrolės asistentai. Visiems šiems specialistams suteikiamas papildomas laikas sutvarkyti įrašus. Jei duomenis VIC ūkinių gyvūnų registre tvarko pats augintojas, nustatytas 7 kalendorinių dienų terminas, jei tai atlieka paslaugos teikėjas – 14 kalendorinių dienų terminas. Tačiau ne tik patys ūkininkai, bet ir specialistai „įvykių“ gyvulių bandose neįregistravo laiku. Todėl sankcija buvo pritaikyta beveik už trečdalį šalyje laikomų gyvulių, už kuriuos su gamyba susietosios išmokos galėjo būti išmokėtos.
LMGAGA direktorę Vilmą ŽIVATKAUSKIENĘ „Ūkininko patarėjas“ paprašė pakomentuoti susidariusią situaciją bei atsakyti, ar augintojai gali tikėtis, kad su gamyba susietosios išmokos bus išmokėtos.

KITI NUMERIAI
Susisiekite su mumis

Šiuo metu nesame prisijungę. Bet Jūs galite palikti mums žinutę ir mes su Jumis susisieksime artimiausiu metu.

Turite klausimų? Mes Jums padėsime.

Žinutės išsiuntimui paspauskite ENTER
PAGALBA
Norėdami skaityti pilną leidinio versiją ir aiškiai matyti tekstą, spauskite PRIDĖTI Į KREPŠELĮ ir atlikite apmokėjimą.