„Ūkininko patarėjas“ Nr. 37, 2014 m. balandžio 1 d.

0,43 € 0,22 €

Elektroninis leidinys

Produkcijos eksportui – islamiškas iššūkis


Rasa PRASCEVIČIENĖ
„ŪP“ korespondentė

Statistikos departamento duomenimis, Lietuvos žemės ūkio produkcija šiuo metu eksportuojama ne tik į ES, kitas Vakarų bei Muitų Sąjungos valstybes, bet pasiekia ir tokius egzotiškus kraštus kaip Saudo Arabija (2013 m. ten eksportuota 45491,2 t kviečių), Mauritanija (eksportuota 26441,7 t kviečių), Jordanija (eksportuota 52497 t miežių), Jungtiniai Arabų Emyratai (eksportuota 68,8 t sūrių ir varškės), Jemenas (eksportuota 150 t koncentruotų išrūgų), Pakistanas (eksportuota 150 t koncentruoto pieno).

Plačiau...

Tačiau šiomis dienomis paaiškėjo, kad, siekiant išlaikyti esamas ir patekti į naujas islamiškųjų valstybių rinkas, mūsų šalies agroverslui teks įveikti naują nenumatytą iššūkį – žemės ūkio produktų eksportas bus leidžiamas tik iš įmonių ir ūkių, kurie atitiks specifinius reikalavimus.
Tai pareikalaus glaudaus žemdirbių, supirkėjų, perdirbimo įmonių ir valstybinių institucijų bendradarbiavimo.
Šiųmečiuose eksporto sertifikatuose nurodoma, kad tiek gyvulininkystės, tiek augalininkystės\  krypties ūkiai, kurių produkcija parduodama į islamą išpažįstančių valstybių rinkas, privalės būti registruoti tik asmens vyriška pavarde. Todėl nemažą dalį mūsų šalies ūkių gali tekti perregistruoti.
Taip pat atsiranda reikalavimas, kad tuo metu, kai musulmoniškų šalių gyventojai kviečiami visuotinos maldos (tai vyksta penkis kartus per dieną), ir eksportuotojų šalyse bus privalu daryti darbo pertraukas – išjungti žemės dirbimo techniką ir kitokią įrangą. Darbuotojoms moterims, rankomis tiesiogiai liečiančioms žaliavą, privalu dėvėti drabužius ilgomis rankovėmis ir būti prisidengusioms plaukus.
Atitinkami reikalavimai numatyti ir maisto perdirbimo įmonėms – galvijus būtina skersti tik ritualiniu halal būdu, toje pačioje patalpoje ir tais pačiais įrankiais draudžiama apdoroti jautieną, skirtą eksportui, ir kiaulieną.
Savo apsisprendimą dėl dalyvavimo į islamiškas rinkas orientuotos produkcijos gamyboje ūkiai turės pareikšti pateikdami pa­sėlių deklaraciją. Išsamią reikala­vimų instrukciją jau galima gauti vietos seniūnijose. Reikalavimų kontrolės vykdymas patikėtas Nacionalinei mokėjimo agentūrai prie ŽŪM. Šiais metais kompiuterinės atrankos būdu turėtų būti patikrinta apie 30 proc. ūkių. Radus pažeidimų, su gamyba susietų ir nesusietų išmokų mokėjimas nebus nutrauktas, tačiau ūkis bus išbrauktas iš eksportuotojų sąrašo ir perdirbimo įmonėms ar tarpininkams privalės kompensuoti produkcijos transportavimo išlaidas.


Mieli skaitytojai, šis straipsnis buvo balandžio 1-sios pokštas!

Mažiau...

Kiaulių augintojams išrūpino kompensacijas

Solveiga POTAPOVIENĖ
„ŪP“ korespondentė

Žemės ūkio ministerija turi gerą žinią ūkininkams, kurių fermos pateko į afrikinio kiaulių maro (AKM) buferinę zoną. Po sudėtingų diskusijų su Europos Komisijos (EK) institucijomis jiems suderėtos solidžios verslo kompensacijos.

Pradėti registruoti automobiliai su vairu dešinėje pusėje

Europos Sąjungos Teisingumo Teismas įpareigojo Lietuvą registruoti Jungtinėje Karalystėje gaminamus automobilius, skirtus eismui kairiąja kelio puse. Susisiekimo ministerija nurodė VĮ „Regitra“ jau nuo šiandien registruoti „dešiniavairius“ automobilius ir komplektuoti tokių automobilių savininkų – vairuotojų grupes papildomiems mokymams, kurie vyks visuose „Regitros“ padaliniuose nuo balandžio 10 d. Užsirašyti mokymams galima ne tik „Regitros“ punktuose, bet ir elektroniniu paštu info@regitra.lt

„ŪP“ informacijos

Mieli skaitytojai, šie straipsniai buvo balandžio 1-sios pokštas!

KITI NUMERIAI
Susisiekite su mumis

Šiuo metu nesame prisijungę. Bet Jūs galite palikti mums žinutę ir mes su Jumis susisieksime artimiausiu metu.

Turite klausimų? Mes Jums padėsime.

Žinutės išsiuntimui paspauskite ENTER
PAGALBA
Norėdami skaityti pilną leidinio versiją ir aiškiai matyti tekstą, spauskite PRIDĖTI Į KREPŠELĮ ir atlikite apmokėjimą.