Ši parama yra didžiausia EIB remiama Europos žemės ūkio finansavimo iniciatyva. Mažosioms ir vidutinėms įmonėms (MVĮ) lėšos bus paskirstytos per ateinančius trejus metus, o pirmosios paskolos turėtų būti pasirašytos 2025 m. pirmąjį pusmetį.
Dalis paskolų bus skirta jauniesiems ar naujiems ūkininkams, nes jiems paprastai sunkiau gauti tradicinį bankų finansavimą. Parama taip pat bus skirta moterims ūkininkėms, kad jos galėtų įveikti lyčių nelygybę žemės ūkyje, bei žaliosioms investicijoms.
„Ūkininkavimas yra gyvybinga Europos gyvenimo dalis ir produktyvi mūsų ekonomikos bei saugumo dalis. Šiandien paskelbtas EIB grupės finansavimas padės užtikrinti ateitį naujos kartos ūkininkams ir įmonėms, veikiančioms žemės ūkio maisto produktų pramonėje ir bioekonomikos vertės grandinėje", – Briuselyje vykusioje ES žemės ūkio maisto produktų dienų konferencijoje sakė EIB grupės pirmininkė Nadia Calviño.
Už žemės ūkį ir maistą atsakingas Komisijos narys Christophe'as Hansenas sakė: „Palankiai vertinu tvirtą EIB įsipareigojimą remti ES ūkininkų bendruomenę, ypač jaunųjų ūkininkų ir moterų ūkininkių. Labai svarbu sumažinti sektoriaus finansavimo trūkumą, o su EIB grupės parama suteikiame žemės ūkiui priemones, kad jis galėtų klestėti ir augti. Glaudžiai bendradarbiausime su EIB siekdami užtikrinti, kad šia finansavimo galimybe būtų pasinaudota ir pasiekta rezultatų. Kartu užtikriname tvarią sektoriaus ateitį."
Naujuoju finansavimu siekiama paskatinti investicijas į įvairią veiklą, įskaitant gerą dirvožemio būklę, skaitmenines priemones, vandentvarką ir atsparumą klimato kaitai. Juo taip pat siekiama remti tvaraus ūkininkavimo praktikos mokymus ir sudaryti galimybę jauniesiems ar naujiesiems ūkininkas įsigyti žemės, kad daugėtų jaunesnių nei 40 metų Europos ūkininkų bei moterų ūkininkių dalis.
„Didiname paramą žemės ūkiui ir bioekonomikai naudodami įvairias novatoriškas priemones, – sakė EIB pirmininko pavaduotoja Gelsomina Vigliotti. – Bendradarbiaudami su partneriais visoje vertės grandinėje siekiame padėti įveikti trigubą žemės ūkio iššūkį – gaminti įperkamą maistą, apsaugoti ūkių produkciją ir pragyvenimo šaltinius klimato kaitos akivaizdoje ir išsaugoti aplinką bei gamtos išteklius."
Siekiant užtikrinti palankias paskolos sąlygas, paketas leidžia finansavimą papildyti palūkanų subsidijomis arba kapitalo dotacijomis iš ES ir nacionalinių biudžetų. Dalyvaujančios finansų institucijos taip pat gaus papildomos konsultacinės paramos iš programos „Green Gateway“ ir patobulinto „Green Eligibility Checker“ – internetinio metodo, leidžiančio įvertinti ekologiškų investicinių projektų tinkamumą ir poveikį klimatui.
Teikdama didesnę paramą bioekonomikai, EIB grupė ieško būdų, kaip pagerinti žemės ūkio draudimą nuo dažnesnių ekstremalių oro sąlygų, įskaitant potvynius ir sausras. Ji bendradarbiaus su Europos Komisija, draudimo sektoriumi ir kitais suinteresuotaisiais subjektais, kad išnagrinėtų galimybes padidinti ES lygmens paramą dabartinėms draudimo sistemoms kartu su visos Europos priemonėmis, kuriomis siekiama paspartinti investicijas į prisitaikymą prie klimato kaitos arba užtikrinti didesnį likvidumą ir kredito rizikos draudimą nuo klimato nelaimių nukentėjusioms įmonėms.
Naujosios iniciatyvos yra EIB grupės veiksmų plano, parengto vykdant strateginį dialogą dėl ES žemės ūkio ateities, kurį Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen pradėjo 2024 m. sausio mėn., dalis. Dialogas yra naujas forumas, kurio tikslas – plėtoti bendrą supratimą ir formuoti bendrą būsimos ES ūkininkavimo ir maisto sistemos viziją.
EIB grupė glaudžiai bendradarbiaus su Europos Komisija, kad įgyvendintų planą, siekdama kuo labiau padidinti viešųjų investicijų šaltinius, kartu pritraukdama ir sumažindama privačiojo kapitalo riziką žemės ūkio sektoriuje.
Į EIB grupės veiksmų planą taip pat įtraukta:
Redagavo Irma Dubovičienė