„Praktiškai iškėlėme reikalavimus, susijusius tik su atlyginimų didinimu, nes įsivėlus į ilgalaikes derybas dėl daug punktų, darbdavys jas vilkina, niekaip neprieinam prie sprendimų, todėl pasiryžome derėtis tik dėl trijų punktų, susijusių su atlyginimų didinimu“, – BNS trečiadienį sakė B. Daškevičienė.
Anot jos, didesni atlyginimai, tikimasi, sustabdytų darbuotojų bėgimą iš „Achemos“.
„(Norime – BNS), kad atlyginimai būtų didinami, pririšti prie Lietuvos vidutinio atlyginimo įvedant koeficientą, mūsų pasiūlymas – 1,3. Pačius reikalavimus esame pakoregavę ir labiausiai norime sustabdyti darbuotojų bėgimą. Kai toks masinis darbuotojų bėgimas, likę nebepaveža darbo krūvio, viršvalandžiai išaugę iki begalybės“, – pasakojo B. Daškevičienė.
Be pagrindinio atlyginimo didinimo, „Achemos“ vadovybės prašoma kartą per metus išmokėti darbuotojams 100 proc. atlyginimo dydžio premijas.
Ji teigė tikslių darbuotojų skaičių neturinti, juos tikisi gauti kitų metų pradžioje, bet jų kaitos rodiklis, jos manymu, siekia apie 20 proc., kai anksčiau būdavo 3–4 proc. ar iki 10 procentų.
„Visur aplinkui per pastaruosius dvejus metus atlyginimai kilo po 10 procentų, o „Achema“ sustojo. (...) 2022 metais, kai vyko streikas, darbuotojų atlyginimai buvo padidėję 20 procentų, o 2023 metais krito 13 procentų. (...) 2024 metais išliko toks pat – 1–2 proc. rodo paaugimą pati bendrovė, bet darbuotojams atlyginimai nedidėjo, jie išaugo dėl viršvalandinio darbo“, – sakė B. Daškevičienė.
B. Daškevičienės teigimu, „Achemos“ atlyginimai rinkoje šiuo metu yra ties vidurkiu – Jonavos ir Kauno regiono įmonėse didesnius atlyginimus gauna „Lifosos“, „Continental Automotive Lithuania“, „Pieno LT“, „Hella Lithuania“ ar „Ignitis gamybos“ darbuotojai, o šių rajonų įmonių atlyginimai vidutiniškai siekia apie 2,3 tūkst. eurų (iki mokesčių).
Profesinės sąjungos analizė rodo, kad pusė apdirbamosios pramonės darbuotojų uždirba vidutiniškai 2,2 tūkst. eurų, o kitais metais jų algos augs iki maždaug 2,4 tūkst. eurų (iki mokesčių), chemijos pramonėje – atitinkamai apie 3 tūkst. ir 3,1–3,3 tūkst. eurų.
„Rekvizitai.lt“ duomenimis, „Achemos“ atlyginimų vidurkis iki mokesčių siekia 2544 eurus ir yra 7 proc. didesnis nei prieš metus.
B. Daškevičienė teigė jau pranešusi apie derybų inicijavimą „Achemos“ vadovybei ir laukia jos įsitraukimo.
„Mes jau paskelbėm derybas nuo lapkričio 14, šiandien (trečiadienį – BNS) yra paskutinis terminas įsitraukti į derybas ir po to jau mums uždeda apynasrį konfidencialumo, liepia pasirašyti įsipareigojimus ir nebeleidžia viešinti proceso. (...) Kol neįvyko posėdis, kol aš nepasirašiau įsipareigojimų, aš informuoju, kad toks procesas vyksta, kad jau mes prisistatėme ir laukiame darbdavio veiksmų, įsitraukimo į kolektyvines derybas“, – sakė B. Daškevičienė.
„Nesiderėti jie negali, tą įpareigoja Darbo kodeksas. Jie greičiausiai įsitrauks į derybas, tiktai jas vilkins“, – prognozavo darbuotojų atstovė.
Profesinės sąjungos ir įmonės derybos turėtų prasidėti lapkričio pabaigoje – gruodžio pradžioje.
B. Daškevičienė pabrėžė, kad derybos „yra pradinė streiko stadija“ – pagal Darbo kodeksą, jei derybos nepavyksta, šaukiamas tų pačių derybininkų pakartotinis posėdis, o jei ir ten nepavyksta susitarti, kviečiama nauja darbdavio ir profsąjungų atstovų komiija ir jai dar kartą išnagrinėjus ginčą ir nesutarus galima kreiptis į arbitražą arba balsuoti dėl streiko.
Reikalaudami darbdavio pasirašyti dvejų metų trukmės kolektyvinę sutartį dėl darbo užmokesčio ir kitų sąlygų dalis „Achemos“ darbuotojų neterminuotą streiką pradėjo 2022 metų vasario 8 dieną, tačiau vasario 24-ąją prasidėjus karui Ukrainoje ir Lietuvoje įvedus nepaprastąją padėtį streikas buvo sustabdytas.
„Sodros“ duomenimis, šiuo metu „Achemoje“ dirba 1138 darbuotojų – 3 proc. mažiau nei prieš metus.
54 proc. „Achemos grupės“ akcijų valdo Lyda Lubienė ir jos dukra Viktorija Lubytė.
Grupė pernai patyrė 17,05 mln. eurų grynųjų konsoliduotų nuostolių. 2022 metais ji uždirbo 73,07 mln. eurų grynojo pelno ir iš jo pernai akcininkams išmokėjo 24,358 mln. eurų dividendų.
Autoriai: Goda Vileikytė, Roma Pakėnienė