Columbus +2,7 °C Debesuota
Penktadienis, 20 Grd 2024
Columbus +2,7 °C Debesuota
Penktadienis, 20 Grd 2024

Ar greit bus prieinama vakcina nuo AKM?

2023/11/12


Vietnamas džiūgauja – vos prieš kelias dienas paskelbta, kad šalis jau pradėjo eksportuoti savo sukurtą bei pagamintą vakciną nuo afrikinio kiaulių maro (AKM) į penkias šalis. Tuo tarpu Pasaulinė gyvūnų sveikatos organizacija (WOAH) perspėja: džiaugtis truputį per anksti.

Vietnamo žiniasklaidoje per pastaruosius metus daug dėmesio skiriama veiksmingų priemonių nuo AKM paieškai. Šios šalies NAVETCO kompanijai, kuri yra pavaldi Žemės ūkio ir kaimo plėtros ministerijai, po daugiau nei 2 metų tyrimų pernai gegužę atsakinga Vietnamo institucija suteikė licenciją naudoti vakciną.

O dabar pasiektas naujas lygis, kai, pasak „Vietnam Investments Rview“, po sėkmingų bandymų pradėta masinė vakcinos gamyba ir eksportas. Vietnamietišką vakciną suskato pirkti Filipinai, Indonezija, Malaizija, Indija, Mianmaras.

Anot Vietnamo šaltinių, per metus, kai vyko vakcinos gamybiniai bandymai, buvo suleista 600 tūkst. dozių daugiau nei 40 provincijų bei įsitikinta, kad veiksmingumas siekia 95 proc. Dabar vakciną gamina du Vietnamo gamintojai.

Atsakingos institucijos teigimu, balandį ir gegužę JAV žemės ūkio departamento ekspertų delegacija atliko nepriklausomą vertinimą ir pripažino, kad Vietname atlikti tyrimai bei vakcinos gamybos rezultatai yra panašūs į tuos, kurie gauti JAV. Tvirtinama, jog vakcinų kokybės – sterilumo, saugumo ir veiksmingumo – vertinimas bei kontrolė Vietname atitinka tarptautinius standartus, o rezultatai pateikiami tvirtinti WOAH.

akm vakcina
Vietnamietiška vakcina jau eksportuojama į 5 šalis. NAVETCO nuotr.

Testuojama jau trečia vakcina

Vietname taip pat testuojama Taivano „Dabaco Group“ vakcina, nors taivaniečiai ir atsilieka nuo planų grafiko. Dar neužbaigtos produktų, kurie turėjo būti pateikti rinkai pernai, išleidimo į apyvartą procedūras.

Nyderlandų specializuoto kiaulininkystės interneto portalo Varkens teigimu, ši vakcina nuo AKM iki šiol buvo išbandyta dviejuose Vietnamo komerciniuose kiaulių ūkiuose, 50 kiaulių grupei.

Taivano kompanija esą viliasi, kad vakcinos masinė gamyba ir pardavimas gali startuoti dar šiais metais. Pirmiausia lūkesčiai siejami, aišku, su Azijos šalių rinkomis, nors vakcina nuo AKM vis dar yra labai aktuali Rytų Europoje, Kroatijoje, Bosnijoje ir Hercogovinoje.

WOAH stebi kelias vakcinas kandidates ir perspėja skubančius

WOAH pripažįsta, kad nesiliaujantis AKM plitimas kelia susirūpinimą kiaulių pramonei visame pasaulyje. Daugelį metų dėl vakcinos ar veiksmingo gydymo trūkumo ligos kontrolė tapo labai sudėtinga.

„Naujausi pranešimai apie kai kuriose šalyse patvirtintas ar išbandytas modifikuotas gyvas vakcinas suteikė vilčių, kad bus prieinamos naujos veiksmingos priemonės dabartinei AKM epidemijai suvaldyti. Daugelis šalių yra suinteresuotos naudoti šias potencialias vakcinas, kad padėtų kontroliuoti besitęsiančius protrūkius“, – pranešime teigia WOAH pabrėždama, kad svarbu naudoti tik aukštos kokybės vakcinas, kurių veiksmingumas ir saugumas įrodytas ir kurioms buvo taikomas reguliavimo vertinimas ir patvirtinimas pagal WOAH tarptautinius standartus.

WOAH perspėja dėl reikalavimų neatitinkančių vakcinų naudojimo rizikos. Pasak organizacijos, tai gali nesuteikti jokios apsaugos nuo AKM – priešingai, kelia riziką, kad vakcinų virusai gali sukelti ūmias ar lėtines ligas, o susidūrę su gamtinėmis padermėmis – sukurti naujas padermes. Šios būtų sunkiai aptinkamos, ūkiuose galėtų sukelti ūmines, lėtines ir nuolatines AKM infekcijas.

Organizacija konstatuoja, kad šiuo metu stebi kelių vakcinų kandidačių pažangą įvairiuose kūrimo etapuose. Kai kurios šalys yra patvirtinusios arba atlieka lauko bandymus dėl modifikuotų gyvų vakcinų kandidačių naudojimo prieš II genotipo AKM.

Šių metų rugsėjį WOAH biologinių standartų komisija pasiūlė naują saugių ir veiksmingų vakcinų nuo AKM gamybos standartų projektą. Vakcinų gamintojai ir valstybės raginamos į tai atsižvelgti kuriant ir vertinant vakcinas kandidates.

 

ŪP portalo informacija

123rf nuotr.

Dalintis