Žnino apygardos teismas 30 ūkininkų grupę pripažino kaltais dėl tariamų pažeidimų, susijusių su įvažiavimu į greitkelį su žemės ūkio traktoriais. Jiems teismas skyrė 500 zlotų baudas. Su šiuo nuosprendžiu ūkininkai nesutiko, nes protestas buvo oficialiai įregistruotas bei teisėtas, ir pateikė apeliacijas.
Priešistorė
Šių metų kovo 20 dieną visoje Lenkijoje vyko daugybė ūkininkų protestų prieš žaliąjį kursą. Apie tai išsamiai pasakojo ir mūsų portalas.
Pranešimai apie planuojamus protestus buvo tvarkingai pateikti komunų, kuriose jie vyko, įstaigoms.
Taip nutiko ir ūkininkams iš Žnino apskrities. Jie nusprendė protestą surengti S5 kelyje, jungiančiame Bydgošą su Poznane. Ūkininkai sustatė savo techniką tarp išvažiavimų ir įvažiavimų į S5, todėl transporto judėjimas, nors ir sulėtėjęs, buvo įmanomas.
Kaip akcentavo regioninė vietos žiniasklaida znin.naszemiasto.pl, ūkininkai protestavo dėl to, kad vadinamajame „Žaliajame sandoryje“ numatoma, jog kai kuriose vietovėse nebus galima vykdyti žemės ūkio veiklos, o kitur teks riboti žemės ūkio produkcijos gamybą. Be to, ūkininkai reikalavo, kad Europos Komisija pakeistų požiūrį į nekontroliuojamą žemės ūkio ir maisto prekių antplūdį iš Ukrainos į Europos Sąjungą.
Incidentas
Protesto metu įvyko rimta avarija. Vieno vilkiko vairuotojas nepaisė ženklų ir, užuot sukęs į išvažiavimą, važiavo tiesiai, atsitrenkdamas į stovinčią traktorių koloną, kelis jų sugadino, nors traktoriai stovėjo kelio pakraštyje, viduryje palikdami plačią laisvą juostą, kuri buvo skirta avarinėms tarnyboms.
Į nelaimės vietą atvyko greitosios medicinos pagalbos tarnybos, įskaitant policiją ir ekspertus, buvo patikrintas ir incidento dalyvių blaivumas. Tačiau pareigūnams nepavyko nustatyti, kas buvo kaltas dėl avarijos - tai turėtų nustatyti teismas, byla dar tęsiasi.
Liudytojai
Vienas tų įvykių dalyvis pasakoja: „Nežinau, kokios policijos išvados, bet vilkiko vairuotojas tikriausiai užmigo. Jei ne mūsų protestas, eismas būtų tęsiamas kaip įprasta ir būtų įvykusi tragedija. Iškart po susidūrimo pribėgome prie automobilio. Atidarėme kabinos dureles ir vairuotojas iškrito. Jis iškart pasakė, kad miegojo tik dvi valandas. Tada paklausiau, kodėl jis trenkėsi į traktorius ir ar apskritai juos matė. Jis, pavartodamas populiarų keiksmažodį, atsakė, kad užmigo“.
„Gerai prisimenu, nes tada sėjau kukurūzus. Tai buvo balandžio pabaigoje. Turėjau mesti darbą ir vykti į Janowiec Wielkopolski apklausą. Policija manęs paklausė, kaip sužinojau apie protestą ir kodėl nusprendžiau jame dalyvauti? Dar buvo klausinėjama, ar buvo muštynės ir kaip įvyko pati avarija, t. y. susidūrimas tarp sunkvežimio ir traktoriaus“, – prisimena kitas proteste dalyvavęs ūkininkas.
Ūkininkai pranešė, kad jiems visiems buvo užduodami beveik tie patys klausimai.
„Buvau apklaustas dėl dviejų atvejų. Pirmasis buvo susijęs su auto įvykiu, susijusiu su traktoriaus sunaikinimu. Kiekvienas iš mūsų turėjo pateikti savo versiją. Policija taip pat pateikė antrą klausimų seriją dėl nusikaltimų, kuriuos neva ruošėmės padaryti. Viskas rodė, kad būsime kažkaip nubausti. Pareigūnas man, turbūt, netyčia pasakė, kad jie turi atlikti visą procedūrą, tačiau teismas esą mūsų 100 procentų neapkaltins ir bylą nutrauks“, – sako trečias ūkininkas.
Sprendimai
Rugpjūčio pabaigoje Janowiec Wielkopolski policijos nuovados pareigūnai išsiuntė prašymus dėl bausmės Žnino apygardos teismui. Ūkininkai buvo apkaltinti, kad kovo 20 ir 21 dienomis Rogove greitkelyje S5 važiuodami traktoriais nesilaikė ženklo D-7 „greitkelis“. Jie išvažiavo savo transporto priemonėmis į ne tokioms transporto priemonėms skirtą kelią, o tai reiškė nusižengimą, numatytą BK 15 str. dėl pažeistų kelių eismo taisyklių.
Tai ne vienintelis kaltinimas, nes policija prašė nubausti ūkininkus už netinkamą traktorių pastatymą, nes taip jie sutrikdė eismą kelyje.
Rugsėjo antroje pusėje Žnino apygardos teismas paskelbė baudžiamuosius įsakymus, kuriais pripažino ūkininkus kaltais dėl inkriminuotų įstatymų pažeidimų ir skyrė po 500 zlotų baudas.
Klausimai
„Su šiais verdiktais nesutinkame. Mes nekalti. Jokio nusikaltimo nepadarėme. Mes protestavome, o mūsų susirinkimas buvo įregistruotas ir teisėtas. Nesuprantamas policijos požiūris ir teismo nuosprendis. Mums buvo pranešta, kad gali būti pateikta apeliacija dėl tokios nutarties ir, žinoma, mes pasinaudojome šia teise. Kai prasidės apeliacinio teismo posėdžiai, tikrai kovosime už savo teises“ , – sako ūkininkai.
Policijos elgesys ir teismo nuosprendis jiems kelia daug abejonių. Teisme dar nepradėta nagrinėti, kas kaltas dėl minėto eismo įvykio. Jeigu ūkininkai sutiktų su paskirtomis baudomis, tai reikštų, jog į trasą jie įvažiavo nelegaliai ir sukėlė trikdžių. Be to, dabar kyla logiškas klausimas, kuri nuostata svarbesnė: Kelių kodeksas ar miesto valdžios išduotas leidimas dėl protesto organizavimo? Dar vienas ūkininkams aktualus klausimas taip pat lieka neatsakytas: ar policija nuo šiol baus visus, kurie išdrįs su traktoriumi įvažiuoti į greitkelius?
Pirmasis šios apeliacinės bylos nagrinėjimas įvyks lapkričio 8 d. Žnino teisme.
Parengė Ričardas Čekutis