Susidaro labai paradoksali situacija. Į Lietuvą ir kitas ES valstybes iš trečiųjų šalių plūsta dideli kiekiai neautentiško pigaus medaus. Tad, nors mūsų bitininkai pagamina daug kokybiško medaus, jie negali jo nei pelningai parduoti, nei išlikti nelygioje ir nesąžiningoje konkurencinėje kovoje. Be to, pažeidžiamos vartotojų teisės ir teisėti lūkesčiai prekybos centruose įsigyti kokybišką produktą.
Ši lietuviško medaus krizė jau tęsiasi mažiausiai trejus su puse metų, o atskirose ES valstybėse neautentiško medaus problema fiksuojama net gerokai anksčiau. Kadangi veikiame bendroje ES rinkoje, esame pažeidžiami ir niekaip neapsaugoti nuo nekokybiško medaus importo ir kartu apriboti labai žemos didmeninės eksporto kainos. Pastaruosius metus ji yra mažesnė nei savikaina ir siekia 1,6–1,8 Eur/kg. Kreipiamės į atsakingas šalies institucijas su prašymu sugriežtinti medaus importo kontrolę, atlikti prekybos centruose parduodamo medaus autentiškumo tyrimus ir pašalinti iš rinkos suklastotus produktus. 2024 m. pavasarį Lietuvos bitininkų sąjungos iniciatyva buvo patikrinta PC „Lidl“ parduodamo „Mazurskie miody“ medaus kokybė ir aptikus netipinių medui cukrų produktas pašalintas iš rinkos.
Problemą reikia viešinti kuo plačiau, atvirai įvardijant, kokią ekonominę ir moralinę žalą patiria vartotojai valgydami padirbtą medų kaip tikrą ir bitininkai, sunkiu darbu stipriai prisidedantys prie augalų apdulkinimo, derliaus didinimo, bet patiriantys didžiulius finansinius nuostolius dėl nesąžiningos konkurencijos ir negaunamų pajamų. Ši situacija veda prie daugumos šalies bitininkystės ūkių bankroto. Jeigu nebus imtasi adekvačių priemonių ir ši situacija tęsis, ilgai laukti nereikės – bitininkystė, kaip žemės ūkio šaka, bus sužlugdyta, o bitininkai turės ieškotis kito amato.
Neleiskite Lietuvos prekybos tinkluose pardavinėti gaminio, kuris pažymėtas kaip medus, bet nėra autentiškas ir neatitinka ES Tarybos direktyvos Nr. 2001/110/EB dėl medaus reikalavimų. Remiantis direktyva, autentiškas medus – tai saldi medžiaga, bičių (Apis mellifera) gaminama iš augalų nektaro, augalų gyvųjų dalių išskyrų arba ant augalo gyvųjų dalių likusių augalais mintančių vabzdžių išskyrų, kurias bitės surenka, perdirba, papildydamos specifinėmis savo medžiagomis, supila į korius, padeda iš jų išgarinti drėgmę ir palieka subręsti.
Skatinkite ES medaus rinkos reguliavimą: būtini medaus importo iš trečiųjų šalių apribojimai ir griežta stebėsena; reikia kuo greičiau akredituoti laboratorinius metodus, skirtus medaus autentiškumui nustatyti per trumpą laiką. Pvz., naujasis medaus DNR tyrimas tiksliai parodo medaus kelią nuo avilio iki stalo, kadangi jame randama visų su juo kontaktavusių gyvybės formų (augalų žiedadulkių, bičių likučių ir kt.) DNR. Neautentiškame meduje tokių DNR likučių neaptinkama.
Neleiskite klaidinti vartotojų prekybos vietose. Visa informacija apie medaus kilmę turi būti kuo aiškiau pateikta etiketėse.
Lietuvoje bitininkų bendruomenė pagamina daug aukštos kokybės medaus. Juo galime aprūpinti mūsų šalies vartotojus ir antra tiek galime eksportuoti. Raginame rinktis Lietuvos bitininkų medų, analizuoti medaus etiketes: jose turi būti nurodyta bitininko vardas, pavardė, telefono numeris, bityno vieta.
Lietuviškas medus eksportuojamas į daugelį šalių, vertinamas dėl kokybės, puikaus skonio ir aromato savybių. Tai ne tik maistas, bet ir sveikatinantis produktas. Branginkime, ką turime, ir palaikykime Lietuvos bitininkus, kurie kantriai ir nuoširdžiai puoselėja nuo seno gerbiamą bitininkystės amatą.
LBS informacija