„Gaminančių vartotojų į tinklą perduodamos elektros kiekis per mėnesį išaugo daugiau kaip 10 proc. Pastebimas ir reikšmingas poveikis šalies elektros vartojimui, nes sparčiai augant gaminančių vartotojų skaičiui jie didele dalimi energijos apsirūpina patys, tad mažėja poreikis vartoti iš tinklo. Iš esmės tai atspindi pagrindinį gaminančio vartotojo principą – pasigaminu ir suvartoju. Decentralizuota generacija tampa svarbia viso energetikos sektoriaus dalimi“, – sako ESO atstovė ryšiams su visuomene Rasa Juodkienė.
Visų gaminančių vartotojų skaičius šalyje jau viršijo 149 tūkst., o įrengtoji galia siekia 1,8 GW, leistinoji generuoti – 1,6 GW.
„Gaminančių vartotojų skaičius šalyje artėja prie Vyriausybės iškelto tikslo iki 2028 m. turėti 200 tūkst. gaminančių vartotojų. Valstybė sudaro palankias sąlygas tapti gaminančiu vartotoju, skirdama paramą, o ESO užtikrina, kad procesas būtų paprastas ir aiškus“, – sako R. Juodkienė.
Liepos pradžioje gyventojams, įsirengiantiems nuosavas saulės elektrines ant namų stogų ar sklype šalimais, buvo papildomai skirta 9,3 mln. eurų. Šiemet Energetikos ministerija jau paskelbė kvietimų gyventojams įsirengti ar įsigyti saulės elektrines už 54 mln. eurų.
Galimybe jungtis į gaminančių vartotojų gretas birželį pasinaudojo 4,2 tūkst. ESO klientų: iš jų daugiau 3 tūkst. saulės elektrines įsirengė ant pastatų stogų ar savo sklypuose šalimais, o dar 900 tapo nutolusiais gaminančiais vartotojais.
Visų birželį prijungtų GV įrengtoji galia siekia – 60,2 MW (megavatų), o leistina generuoti galia – 45,6 MW. ESO klientai ant savo pastatų ir sklypuose birželį vidutiniškai įsirengė 15,17 kW galios elektrinę, kai leistinoji galia vidutiniškai siekė beveik 11 kW. Nutolusių gaminančių vartotojų vidutinė galia siekė apie 10,3 kW.
Iš viso per birželį ESO gavo 4,4 tūkst. paraiškų tapti gaminančiais vartotojais, iš jų beveik 3,9 tūkst. yra nauji gaminantys vartotojai, o apie 500 nori pasididinti galią.
„Svarbus pokytis nuo liepos – gaminantiems vartotojams įsirengus saulės elektrinę per nustatytą terminą, grįš įmoka už techninių sąlygų išdavimą. Ši įmoka siekia 41,89 euro, kad ją atgautų, gaminantiems vartotojams nieko daryti nereikės. Įmoką ESO perves automatiškai, kai rangovas pateiks deklaraciją“, – pažymi R. Juodkienė.
Tam, kad ši įmoka grįžtų, gaminantis vartotojas turės saulės elektrinę ar kaupimo įrenginį įsirengti per 6 mėnesius nuo to momento, kai pasirašys prisijungimo paslaugos sutartį.
Naujoji tvarka galioja tiems klientams, kurių apmokėjimas už techninių sąlygų parengimo paslaugą yra gautas nuo 2025 m. liepos 1 d. Jei įmoka už techninių sąlygų išdavimą buvo įskaityta birželio 30 d. ar anksčiau, prijungimo paslauga suteikiama senąja tvarka.
Gaminantiems vartotojams, kurie elektrines ar kaupimo įrenginius prijungs iki 2025 m. rugsėjo 30 d., įmoka už techninių sąlygų išdavimą grįš ne vėliau kaip per 90 kalendorinių dienų nuo rangovo, įrengusio šiuos įrenginius, deklaracijos. Nuo spalio 1 d. įsirengus šiuos įrenginius įmoka bus grąžinama per 30 kalendorinių dienų.
ESO užtikrina, kad gaminančiu vartotoju būtų galima tapti be sudėtingų procedūrų. Visą dokumentaciją galima susitvarkyti per ESO savitarną.
Norint įsirengti saulės elektrinę savo objekte, klientui visų pirma reikėtų pasitikrinti, kokią galią gali perduoti į ESO tinklą. Tai galima padaryti pasinaudojus ESO skaičiuokle, kitas žingsnis yra pateikti paraišką gauti techninėms sąlygoms gauti.
Viidutiniškai užbaigti procedūras, neįskaičiuojant elektrinės montavimo darbų, pernai užtruko tik 7 dienas.
ESO informacija