Rapsų kaina vasario pabaigoje Paryžiaus ateities sandorių biržoje (MATIF) buvo apie 400 eurų už toną, o kovo pabaigoje – apie 450 eurų už toną, t. y. per mėnesį padidėjo apie 13 proc. Rapsų kaina dabar yra aukščiausia nuo lapkričio mėn. Antra vertus, jos lygis vis dar nesiekia rekordinių aukštumų, kurios buvo užfiksuotos 2022 kovo mėn., kada dėl prasidėjusio karo Ukrainoje ir išaugusios geopolitinės rizikos rapsų kaina siekė net 970 eurus už toną.
Atsiliepė energinių produktų kainos, bet ne vien jos
Galima pastebėti, kad pastaruoju metu didėjo ir kitų žemės ūkio produktų kainos, bet ne taip sparčiai kaip rapsų. Paryžiaus biržoje prekiaujamų kviečių kaina vasario pabaigoje siekė apie 190 eurų už toną, o kovo pabaigoje – apie 210 eurų už toną (padidėjo 10 proc.), kukurūzų kaina vasario pabaigoje buvo apie 170 eurų už toną, o kovo pabaigoje – apie 190 eurų už toną (padidėjo 11 proc.).
Augančias žemės ūkio produktų kainas sąlygoja didėjančios energinių produktų kainos, tačiau per pastaruosius mėnesius išaugusių rapsų kainų nebūtų galima sieti vien su kuro kainomis. Nepaisant to, kad nuo praėjusių metų gruodžio mėn. naftos kainos kilo, vasario-kovo mėn. Niujorko žaliavų biržoje (NYMEX) naftos kaina iš esmės stabilizavosi ir vasario-kovo mėn. svyravo ties 80 JAV dolerių už barelį.
Vasario-kovo mėn. auganti rapsų kainų Paryžiaus biržoje atspindėjo augalinių aliejų, naudojamų maistiniam aliejui, biodyzelinui ir tepalams gaminti, dinamiką pagrindinėse pasaulio žaliavų rinkose.
Čikagos biržoje (CME) sojų aliejaus kaina vasario-kovo mėn. ūgtelėjo 11 proc. Tai lėmė nuogąstavimai dėl sojų pupelių derliaus Argentinoje ir Brazilijoje – didžiausioje sojų eksportuotoje pasaulyje – apimčių. Savo ruožtu tai sąlygojo rapsų kainas Europos ir kitose pasaulio rinkose. Taip pat užfiksuoti ir kitų augalinių aliejų ženklūs kainų pokyčiai per vasario-kovo mėn. Pavyzdžiui, saulėgrąžų aliejaus kaina vasario-kovo mėn. Mumbajaus biržoje (NCDEX) padidėjo 5 proc. Palmių aliejaus kaina vasario-kovo mėn. Malaizijos išvestinių finansinių priemonių biržoje (MDEX) padidėjo apie 11 proc. Rapsų aliejaus kaina vasario-kovo mėn. Džengdžou biržoje (ZCE) padidėjo 9 proc.
Kas lems ateities kainų scenarijų?
„Strategie Grains“ analitikai prognozuoja, kad ES rapsų auginimo mastai per metus sumažės 7 proc. iki 18,4 mln. tonų. Mažėjant rapsų produkcijai ES, jos rinkos taps labiau priklausomos nuo importo ir procesų pasaulinėse žaliavų rinkose. Dėl to prognozuojama, kad 2024 m. ženkliai padidės rapsų importas iš Australijos.
Kitas svarbus veiksnys pasaulinėms rapsų rinkos – Australijos ir Kanados (stambiausių rapsų eksportuotojų) derliaus prognozės 2024 m. Ramiojo vandenyno pietuose 2024 m. gali įvykti vėsesnius orus įprastai lemiantis „La Nina“ reiškinys, tai savo ruožtu įtakos rapsų ir kitų aliejinių augalų derlių Ramiojo vandenyno pakrantėse, taip darydamas poveikį augalinių aliejų, o kartu ir rapsų, kainoms pasaulinėse rinkose, įskaitant Europą.
UAB „Ūkininko patarėjas“
Įmonės kodas 133122411
PVM mokėtojo kodas LT331224113
Ats. sąsk. nr. LT154010042500061234,
LUMINOR bankas
Gedimino g. 27, LT-44319 Kaunas
Tel. (8-37) 225 300
El. paštas: referente@ukininkopatarejas.lt
Duomenys apie UAB „Ūkininko patarėjas“ kaupiami ir saugomi LR Juridinių asmenų registre
© 2022 - UAB „Ūkininko patarėjas” | Visos teisės saugomos