Kaunas +25,1 °C Debesuota
Antradienis, 22 Lie 2025
Kaunas +25,1 °C Debesuota
Antradienis, 22 Lie 2025

Jolita ŽURAUSKIENĖ
ŪP korespondentė 

Augina ne daržoves, o išmokas

2025/07/22


Pastaraisiais metais deklaruojami dideli moliūgų, cukinijų, krapų ir kitų daržovių plotai kelia diskusijas tarp profesionalių daržininkų. Jie teigia, kad didėjantys plotai neatspindi realios gamybinės veiklos – dalis deklaracijų pateikiamos siekiant pasinaudoti išmokomis. Ši problema keliama jau ne vienerius metus, tačiau sprendimo iki šiol nėra.

Plotai didėja

VĮ Žemės ūkio duomenų centro (ŽŪDC) aštuonerių metų daržovių deklaravimo statistika rodo, kad Lietuvoje labiausiai didėja moliūgų plotai. Nuo 2018 m. iki 2025 m. jie išsiplėtė beveik 16 kartų – nuo 156 ha iki 2 484,22 ha. Statistika atskleidžia moliūgų augimo tempus: 2019 m. jų buvo deklaruota 271 ha, 2020 m. – 700 ha, 2021 m. – 900 ha, 2022 m. – 1 700 ha, 2023 m. – apie 1 380 ha, 2024 m. – 1 913,44 ha.

Sparčiai plečiasi ir cukinijų plotai. Šiemet 154 pareiškėjai deklaravo 647,87 ha cukinijų, o pernai – 186 pareiškėjai – 434,93 ha. Prieš dvejus metus 116 pareiškėjų deklaravo 315,72 ha, o prieš aštuonerius metus – vos 43,87 ha cukinijų. Pastaraisiais metais plečiasi ir krapų auginimo mastai. Šiemet 87 pareiškėjai deklaravo 136,66 ha, pernai 82 pareiškėjai deklaravo 140,69 ha, o užpernai – 69 pareiškėjai – 108,15 ha krapų.

Šių deklaruojamų daržovių plotų šuolis kelia nerimą profesionaliems augintojams. Jie „Ūkininko patarėjui“ teigė, kad dalis šių plotų egzistuoja tik „ant popieriaus“, nes jų užauginta produkcija nėra realizuojama. Šakių r. ūkininkaujantis Mindaugas Mačenskas, stebintis kasmet didėjančius deklaruojamų moliūgų plotus, sakė, kad fiktyvių moliūgų augintojų tema nėra nauja. „Manau, kad šią problemą reikėtų spręsti. Aš pats moliūgams esu skyręs 3 ha, juos auginu šeštus metus. Man viskas sekasi gerai“, – pažymėjo M. Mačenskas.

Problema žinoma

Ši problema gerai žinoma ir Panevėžio krašte ūkininkaujančiai Salvinai Kievinienei. „Ji – kuičiama ir kuičiama, tačiau vis dar neišspręsta. Manau, kad pirmiausia reikia aiškintis, kas tie fiktyvūs augintojai. Mano nuomone, jei jau dirbi – tai dirbk sąžiningai, o ne tik juos deklaruok, ne tik sukišk moliūgus į hektarą ir kažką nuimk ar net visai nenuimk“, – kalbėjo moteris. Pasak daržovių augintojos, kai jai reikėjo vieno hektaro moliūgų, ji tiek jų ir augino. Kai pastarieji metai parodė, kad tokio kiekio nereikia – plotą sumažino. Pernai, kai rinkoje buvo moliūgų perviršis, S. Kievinienė jų nusprendė auginti dar mažiau. „Pernai didžiulius moliūgus žmonės vežė priekabomis ir pardavinėjo po vieną eurą. Patikėkite, man tai buvo kažkas baisaus. Žmonės ateina, renkasi bet kokį moliūgą už eurą. O pardavėjui svarbiausia kuo greičiau jais atsikratyti. Nežinau, kur link einame“, – ŪP pasakojo S. Kievinienė.

Mažeikių r. ūkininkė Jurgita Lukauskienė taip pat mažina auginamų moliūgų plotus, nes jų realizacija kasmet darosi vis sudėtingesnė. „Anksčiau moliūgus auginau 3,65 ha plote, tačiau šiemet jį sumažinau iki 1 ha. Keičiame ir daržovių asortimentą –
ieškome tokių kultūrų, kurias būtų lengviau parduoti. Moliūgų realizacija išties sunki. Dalį jų nupirkdavo gyvulių ir paukščių augintojai. Moliūgus parduodavau pašarui už žemą kainą. Kartais internete pastebėdavau skelbimų, kad žmonės ieško moliūgų, bet kol susisiekdavau, jie jau būdavo gavę daržovių nemokamai. Prekybos centrams buvau per maža – neturėjau reikiamų kiekių, o pavieniams pirkėjams – per didelė“, – redakcijai atviravo J. Lukauskienė.

Salvina Kievinienė
Panevėžio krašte ūkininkaujanti Salvina Kievinienė sakė, kad ši problema kuičiama ir kuičiama, tačiau vis dar neišspręsta.

Rinka perpildyta

Pastaraisiais metais auginamų moliūgų plotus mažina ir Ukmergės r. ekologinio ūkio šeimininkė Laima Stragienė. „Šiuo metu 50 arų plote auga ne tik moliūgai, bet ir cukinijos, aguročiai, patisonai. Daržovių pasodiname tiek, kiek pajėgiame nuimti, sandėliuoti ir realizuoti. Šie metai šilumą mėgstančioms daržovėms – nelengvi, sėklos sunkiai dygo. Todėl augalai atrodo skurdžiai, auga daug žolių. Gerai atrodo tik iš daigų išaugę augalai“, – ŪP sakė daugiau nei du dešimtmečius moliūgus auginanti L. Stragienė.

Radviliškio rajone apie 10 arų moliūgų auginantis Vytautas Grytė redakcijai pasakojo, kad jie užaugintą produkciją perdirba. „Moliūgus rauginame, džioviname, gaminame salotas ir kitus produktus. Užauginame tiek, kiek reikia mums patiems ir mūsų klientams. Pernai iš nedidelio ploto surinkome apie 4 tonas moliūgų. Tai, ko nepardavėme turguje, atidavėme „Maisto bankui“, – sakė vyras.

Pasak augintojo, moliūgų rinka šiuo metu yra perpildyta, todėl jų pardavimas sudėtingas – ypač dėl nesąžiningos konkurencijos. „Yra tokių prekeivių, kurie deklaruoja moliūgų auginimą ir parduoda juos po 1 eurą. Kur jie deda likusią produkciją? Tiesiog užaugina ir sumulčiuoja laukuose, pasiimdami išmokas. Kažkada panaši situacija buvo ir su krapais – juos augindavo, tada sukultivuodavo ir gaudavo dideles išmokas“, – teigė V. Grytė.

To dar nebuvo

Šakių rajono ūkininkas Martynas Laukaitis, kalbėdamas apie didėjančius moliūgų plotus, ŪP sakė, kad džiaugtųsi, jei visa užauginta produkcija iš tiesų būtų skirta gamybai. „Būtų puiku, jei moliūgų auginimas populiarėtų realiai, o ne tik popieriuje. Tačiau realybė kitokia. Lietuvos rinkai pakanka moliūgų, išaugintų maždaug 100 ha plote. Aliejiniai moliūgai užima apie 400–500 ha, o likusi dalis – tai vadinamųjų pseudoaugintojų plotai, kurių tikslas yra ne derlius, o išmokos. Jei tokių pseudoaugintojų paprašytų pateikti pardavimo sąskaitas, nė vienas jų to nepadarytų“, – tvirtino ūkininkas.

Anot jo, Lietuvos rinkai pakanka cukinijų, išaugintų 20–30 ha plote. Vadinasi, net apie 570 ha užima pseudoaugintojų plotai. „Iš vieno hektaro galima nuimti apie 30–50 t moliūgų ir maždaug 50 t cukinijų. Pernai susidūrėme su rimta moliūgų pardavimo problema – paklausa smuko, nes žmonės jų prisirinko dykai. Tokia praktika daro žalą visiems sąžiningiems augintojams, dėl to mažėja išmokos, paskirstomos visiems deklaruotiems plotams“, – ŪP sakė M. Laukaitis.

Lietuvos daržovių augintojų asociacijos (LDAA) direktorė Indrė Lukoševičienė ŪP teigė, kad deklaruojami moliūgų plotai kasmet auga progresiniu tempu dėl valdos ekonominio dydžio (VED). Tačiau tokio didelio šuolio, koks yra dabar, dar nebuvo, nes moliūgai tapo patogia daržove fiktyviems augintojams, kurie iš tikrųjų nenuima prekinės produkcijos. Jei būtų nuimama visa iš tokio didžiulio deklaruoto ploto užauginta produkcija ir parduodama, jos užtektų visai Europai.

„Dalis augintojų iš moliūgų spaudžia aliejų. Man nesuprantama, kodėl jie gauna tokią pačią susietąją išmoką, kai moliūgus tiesiog sutraiško laukuose ir parsiveža tik sėklas. Tuo tarpu prekiniai daržininkystės ūkiai moliūgus nuiminėja rankomis, atsargiai juos surenka iš laukų, parveža į sandėlius ir laiko iki pardavimo. Štai todėl šie plotai ir didėja – patogu nieko nedarant gauti didžiules išmokas. Tačiau kuo plotai yra didesni, tuo parama už 1 ha mažėja. Taip nukenčia daržoves prekybai auginantys ūkininkai“, – piktinasi I. Lukoševičienė.

moliūgai
Iš hektaro nuimama apie 30–50 t moliūgų. Statistika rodo, kad nuo 2018 m. iki 2025 m. moliūgų plotai išsiplėtė beveik 16 kartų.

Jaučia skriaudą

 

Autorės, Salvinos KIEVINIENĖS, LDAA ir redakcijos nuotraukos

 

VISAS STRAIPSNIS ČIA, 2025 m. liepos 22 d. numeryje!

 

Galite prenumeruoti „Ūkininko patarėjo“ elektroninę leidinio versiją

arba popierinę: ukininkopatarejas.lt,

arba susisiekus el. paštu: platinimas@ukininkopatarejas.lt, tel. +370 603 75 963.

Taip pat leidinio prenumerata priimama per www.prenumerata.lt, www.prenumeruoti.lt, www.prenumeruok.lt

bei Perlo terminaluose.

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti, įgarsinti žodžiu ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis
2025/07/22

Augina ne daržoves, o išmokas

Pastaraisiais metais deklaruojami dideli moliūgų, cukinijų, krapų ir kitų daržovių plotai kelia diskusijas tarp profesionalių daržininkų. Jie teigia, kad didėjantys plotai neatspindi realios gamybinės veiklos – dalis deklaracijų pateikiamos ...
2025/07/22

Nustatyti nauji nelegalios prekybos augalų apsaugos produktais atvejai

Valstybinė augalininkystės tarnyba prie Žemės ūkio ministerijos, reaguodama į gautą informaciją apie prekybą nelegaliais augalų apsaugos produktais sėkmingai užkardė šios veiklos nelegalius atvejus Utenoje ir Ukmergėje.
2025/07/22

Žygimantas Vaičiūnas: taika su „Veolia“ pagerins Lietuvos ir Prancūzijos santykius (INTERVIU)

Energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas tikisi, kad Lietuvos Vyriausybės ir Prancūzijos energetikos grupės „Veolia“ taikos sutartis, kuria baigti beveik dešimtmetį trukę teisminiai ginčai, pagerins Vilniaus ir Paryžiaus diplo...
2025/07/22

Bus vertinamas sprendimas keisti egzaminų rezultatus

Vakar, liepos 21 d., Generalinėje prokuratūroje įvyko generalinės prokurorės Nidos Grunskienės ir Valstybės kontrolierės Irenos Segalovičienes susitikimas, kurio metu aptarta situacija, susidariusi Švietimo, mokslo ir sporto ministerijai (&...
2025/07/22

Didžiulė laimė gyventi ir dirbti savo tėviškėje

Kelmės r. konkurso „Metų ūkis 2025“ nugalėtojais komisijos pripažinti ūkininkai Gitana ir Arvydas Gužauskai iš Kukečių seniūnijos labiausiai džiaugiasi tuo, kad gyvena savo tėviškėje Pamatlindžiuose, o ūkininkauja gretima...
2025/07/22

Joniškėlio ligoninę sunaikins savomis rankomis?

Pasvalys („Darbas“). Daugiau nei du šimtus metų skaičiuojanti Joniškėlio Jono Leono Petkevičiaus ligoninė – seniausia iki šiol veikianti tokio tipo įstaiga Lietuvoje.  Per kelis šimtmečius...
2025/07/22

Besiblaškančios prognozės dėl grūdų derliaus toliau blaško jų kainas

Nors geopolitinės įtampos įvairiuose pasaulio regionuose netrūksta, pasaulinei grūdų rinkai daugiausiai įtakos ir toliau turi itin nenuspėjami orai. Pakankamai aukštą nerimo lygį vis dar palaiko Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) prezidento ...
2025/07/22

Gintautas Paluckas Vilniaus savivaldybei pervedė delspinigius už pavėluotai sumokėtą žalą

Socialdemokratų partijos lyderis, premjeras Gintautas Paluckas Vilniaus miesto savivaldybei pervedė beveik 3,7 tūkst. eurų delspinigių už pavėluotai sumokėtą žalą.