Columbus +11,8 °C Lietus
Sekmadienis, 4 Geg 2025
Columbus +11,8 °C Lietus
Sekmadienis, 4 Geg 2025

Asociatyvi freepik.com nuotr.

Avienos rinkos apžvalga ir pasaulinės tendencijos

2025/05/03


Avienos rinka Europoje pradeda stagnuoti: skerdenų supirkimo kainos šiuo metu po truputį slūgsta, nors ilguoju laikotarpiu kainos balansas išlieka teigiamas. Europos Sąjunga išlieka priklausoma nuo avienos importo, pirmiausia – iš Jungtinės Karalystės. Pasaulyje ėrienos ir avienos paklausa auga, o tradicinių lyderių gretas papildo nauji žaidėjai.

Europos Sąjungoje auginama daugiau kaip 70 mln. avių ir ožkų (85 proc. avių ir 15 proc. ožkų), dažnai vietovėse, kurios laikomos ekonomiškai pažeidžiamomis, pvz., kalnų regionuose. Airijoje auginami sunkieji ėriukai (sveriantys daugiau kaip 13 kg), ES pietiniuose regionuose, kaip antai Graikijoje ir Italijoje, – lengvieji ėriukai, o Ispanijoje ir Prancūzijoje – abiejų rūšių ėriukai. Pagrindinės ožkų augintojos yra Graikija, Ispanija, Prancūzija ir Rumunija.

Penktadalį ES suvartojamos ėrienos, avienos ir ožkienos sudaro importas.Net 80 proc. šios produkcijos įvežama iš Naujosios Zelandijos, kitos tiekėjos yra Australija ir MERCOSUR šalys. ES eksportuoja apie dešimtadalį užauginamos produkcijos: gyvos avys paprastai keliauja į Artimųjų Rytų ir Šiaurės Afrikos rinkas, o aviena – į Tolimųjų Rytų šalis.

Supirkimo kainos ES

Europos Komisijos duomenimis, šių metų 17-ąją savaitę (balandžio 22-29 d.) sunkiųjų ėriukų skerdenos kaina siekė 957,4 EUR/100 kg. Tai 1 proc. mažiau nei prieš savaitę, tačiau per mėnesį kaina padidėjo 2,8 proc., o per metus – 5,4 proc..

Už lengviųjų ėriukų skerdeną supirkėjai praėjusią savaitę mokėjo 847,4 EUR/100 kg. Per savaitę kaina smuktelėjo 3,1 proc., bet palyginti su praėjusiu mėnesiu ji pakilo 2,4 proc., o palyginti su pernai – 2,8 proc.

Lietuvoje supirkimo kainos šiek tiek žemesnės nei vidutiniškai ES. Žemės ūkio duomenų centro (ŽŪDC) duomenimis, balandžio mėn. pradžioje (14 savaitė) ne vyresni kaip 12 mėn. ėriukai Lietuvos įmonėse buvo superkami po 733,65 EUR/100 kg skerdenos (be PVM), nors dar prieš savaitę siekė 788,23 EUR/100 kg.

Pasaulyje prognozuojamas rinkos augimas

Bendrąsias pasaulines avienos rinkos tendencijas apibūdina esset.com. Pasak šio šaltinio, didžiausias šio sektoriaus žaidėjų trejetas yra Kinija, Australija ir Naujoji Zelandija.

Kinija – didžiausia pasaulyje avienos gamintoja: 4,1 milijono tonų. 

Australija – pirmaujanti eksportuotoja, nors gamybos apimtis palyginti su Kinija nepalyginti mažesnė. Pernai ji siekė vos daugiau nei 0,5 mln. t (512 000 t). Dėl klimato kaitos iššūkių 2025 m. prognozuojamas nedidelis 1 proc. sumažėjimas.

Naujojoje Zelandijoje, kurioje avių populiacija kadaise buvo didžiausia iš visų ūkinių gyvūnų, įvyko tam tikri pokyčiai. 2024 m. avių banda sumažėjo iki 23,3 mln., o gamyba persiorientavo į aukščiausios kokybės ėrienos eksportą. Pagrindinės eksporto kryptys – Jungtinė Karalystė (JK), JAV ir Kinija. Šiose rinkose Naujoji Zelandija išlieka didžiausia tiekėja.

JK išsiskiria stipriu vidaus vartojimu, nors rinkai turi įtakos su „Brexit“ susiję prekybos sutrikimai. JK išlieka didžiausia eksportuotoja į ES.

Sudanas, Iranas, Turkija, Indija, Pakistanas, Etiopija – kylantys rinkos dalyviai. Gamybą skatina didėjanti regioninė paklausa.

Iš viso pasaulinė avienos gamyba 2024 m. siekė apie 15 milijonų tonų. Prognozuojamas sektoriaus augimas: iki 2034 m . – 19 milijonų tonų skerdenos svorio ekvivalento (CWE). Tikėtina, kad gamyba pirmiausia augs Kinijoje, Australijoje, Sudane, Irane, Indijoje

Didžiausias paklausos augimas numatomas Artimųjų Rytų ir Šiaurės Afrikos šalyse, kur avienos importas sudaro 60 proc. viso suvartojimo.

Europos Sąjungoje vartojimas mažėja dėl aukštų kainų ir besikeičiančių mitybos įpročių. Be to, ES išlieka priklausomybė nuo avienos importo.

JAV avienos rinka labiau nišinė, o Kinijai prognozuojamas augantis miestų vartojimas.

Britai: trumpuoju laikotarpiu prognozė gera, bet yra rizikų

Remiantis naujausia britų Žemės ūkio ir sodininkystės plėtros tarybos (AHDB) analize, 2025 m. JK avienos gamyba augs 2 proc. ir pasieks 272 000 tonų. Auginama daugiau ėriukų, tai prisideda prie didesnio skerdimų skaičiaus pirmąjį metų pusmetį.

Tačiau kyla susirūpinimas dėl veislinių ėriavedžių mažėjimu (2,5 proc. per metus). Tai lems, kad 2025–2026 m. veislinių ėriukų prieaugis bus 2 proc. mažesnis nei ankstesniais metais, bendras gyvulių skaičius sieks 15,5 mln. 

AHDB vyresnioji gyvulininkystės analitikė Becky Smith teigė: „Veislinių ėriukų bandos mažinimas yra pagrindinis rūpestis dėl ilgalaikio avių sektoriaus tvarumo. Nors 2024 m. gimę ėriukai trumpuoju laikotarpiu padidins skerdimų skaičių, bendra 2025 m. prognozė atspindi nuolatinius iššūkius išlaikant bandos dydį, o tai turės įtakos ėrienos gamybai ateinančiais metais.“

Nepaisant nedidelio bendro ėrienos gamybos mažėjimo, tikimasi, kad kai kuriose rinkose JK ėrienos paklausa išliks didelė. Prognozuojama, kad 2025 m. eksportas išaugs 0,9 proc., daugiausia dėl nuolatinės paklausos Europos Sąjungoje, o Prancūzija yra didžiausia JK avienos vartotoja. 

Tuo metu vidaus rinkoje dėl ekonominio neapibrėžtumo, tikėtina, ėrienos vartojimas palyginti su ankstesniais metais 2 proc. sumenks. 

Australai: rudeniop kils kainos

„Elders“ verslo analitikas Richardas Kochas skelbia savo duomenimis pagrįstą Australijos avienos rinkos prognozę šių metų rudeniui.

2024 m. pabaigoje buvo matyti tam tikrų grįžimo į normalesnį lygį ženklų, tačiau avių ir ėriukų skerdimas vėl išaugo, nes augintojai toliau mažina avių bandas, reaguodami į sezonines sąlygas. Sunkiųjų avių ir ėriukų, sveriančių daugiau nei 26 kg, pasiūla pradeda mažėti, o prekybos vietose vis dažniau parduodamos mišrios kokybės lengvesnės avys ir ėriukai.

Avienos vertė pirmąjį šių metų ketvirtį išliko stabili, nepaisant nuolatinio padidėjusio skerdimo spaudimo kainoms. Vakarų valstijoje avių augintojai imasi likviduoti bandas po kelių iš eilės sausros sezonų. Eksportui laivų pakanka, tačiau perdirbėjams kilo sunkumų sudoroti tokį avių kiekį, koks atkeliauja iš Vakarų valstijos.

Prognozuojama, jog ėrienos ir avienos tiekimas artėjant rudeniui sumažės – vyraujant nepalankioms sezoninėms sąlygoms šalies pietuose, dėl pastaraisiais metais išaugusio avių skerdimo sumažėjo bandų prieaugis, atsivedamų ėriukų skaičius.

Manoma, kad artėjant rudens mėnesiams pradės slūgti tiek avių, tiek ėriukų skerdimo lygis, todėl ėriukų vertė kils. Kainos turėtų kilti nepriklausomai nuo sezoninių sąlygų, nes mažėja turimų atsargų, tačiau rudens sąlygos turės įtakos ėriukų pasiūlai ir, žinoma, ėrienos paklausai.

 

Parengė Ričardas Čekutis

Dalintis