Kaunas +20,7 °C Mažai debesuota
Ketvirtadienis, 17 Lie 2025
Kaunas +20,7 °C Mažai debesuota
Ketvirtadienis, 17 Lie 2025
Asociatyvi Pexels.com nuotr.

Baigiantiems mokyklą – ką privalu žinoti apie PSD?

2025/07/17


Pasibaigus brandos egzaminams ir gavus atestatus, jaunuoliams prasideda naujas gyvenimo etapas, kuris atneša ir naujų įsipareigojimų. Vienas iš jų: nepamiršti pasirūpinti savo privalomuoju sveikatos draudimu.

Kas pasikeičia baigus mokyklą?

Iki mokyklos baigimo moksleiviai yra draudžiami valstybės lėšomis, tačiau šis statusas galioja tik iki rugpjūčio 31 dienos. Nuo rugsėjo 1-osios kiekvienas asmuo privalo pasirūpinti savo privalomuoju sveikatos draudimu (PSD) savarankiškai.

Studijuojančius dieninėse studijų programose draudžia valstybė

„Valstybė draudžia visus dieninių studijų studentus, todėl įstojusiems į universitetą arba tęsiantiems studijas, nereikia rūpintis PSD įmoka. Jeigu studentas padarys studijų pertrauką ir išeis akademinių atostogų, tačiau liks studentų sąrašuose, jis toliau bus draudžiamas valstybės lėšomis. Nutraukus studijas ar praradus studento statusą, prievolė mokėti įmoką  atsiranda jau kitą mėnesį“, – sako Valstybinės ligonių kasos Gyventojų aptarnavimo departamento Klaipėdos skyriaus patarėja Aušra Kačinskaitė.

Jaunuolių, pasirinkusių nuolatines (dienines) studijas Lietuvoje, duomenys yra gaunami iš Studentų registro, tad būsimiems studentams savarankiškai nieko daryti nereikia.

Ištęstinių studijų studentai, valstybės lėšomis nėra draudžiami

Studijuojantys ištęstiniu ar neakivaizdiniu būdu studentai ir pilnamečiai, kurie nori mokytis pagal suaugusiųjų pradinio, pagrindinio, vidurinio ugdymo programas PSD valstybės lėšomis nėra draudžiami. Šiuo atveju asmuo privalės mokėti įmokas savarankiškai.

Studijuojantiems Europoje būtina kreiptis į ligonių kasą

Studentams, vykstantiems į Europos Sąjungos (ES) šalių, Norvegijos, Lichtenšteino, Islandijos ar Šveicarijos aukštąsias mokyklas pagal nuolatinės formos studijų programas, jaunuoliai taip pat yra draudžiami PSD, tad išvažiuojant į šias šalis nereikia deklaruoti išvykimo.

Išvykstantieji būtinai turi kreiptis į ligonių kasą, kurioje turės pateikti mokymo įstaigos išduotą dokumentą (pažymą) ir užpildyti prašymą dėl PSD laikotarpio patvirtinimo. Tai galima padaryti atvykus į ligonių kasą, prisijungus prie elektroninių paslaugų platformo, pasirinkus E-pristatymą, paštu, per įgaliotą asmenį ar elektroniniu paštu.

ES šalių studentų privalomasis sveikatos draudimas galioja vienerius mokslo metus, todėl, tęsiant studijas, pažymą ir prašymą reikia pateikti kasmet.

Sveikatos apsauga be sienų – su ESDK

Planuojantiems studijuoti Europos šalyse, svarbu kartu su savimi turėti Europos sveikatos draudimo kortelę (ESDK) arba ją pakeičiantį sertifikatą. Privalomuoju sveikatos draudimu Lietuvoje apdraustiems žmonėms kortelė ir sertifikatas išduodami nemokamai. 

Šis dokumentas patvirtina teisę į nemokamą būtinąją medicinos pagalbą, pavyzdžiui, jei būnant svečioje Europos šalyje keliautojas staiga suserga, paūmėja lėtinė liga, susižaloja eismo įvykyje ir pan. 

Ar esu draustas?

Kiekvienas, norintis sužinoti ar yra apdraustas privalomuoju sveikatos draudimu valstybės lėšomis, tai gali padaryti paspaudęs šią nuorodą.

jaunuoliams apie sveikatos paslaugas

VLK informacija

Dalintis