Columbus +3,4 °C Debesuota
Šeštadienis, 21 Grd 2024
Columbus +3,4 °C Debesuota
Šeštadienis, 21 Grd 2024

Ūkiuose ne visur mažėja antimikrobinių medžiagų naudojimas

2023/12/27


Ne taip seniai Europos vaistų agentūra (EMA) pateikė ataskaitą apie Veterinarinių antimikrobinių medžiagų suvartojimo priežiūrą Europoje (ESVAC). Pasak audito grupės, rengusios ataskaitą, per 2011–2022 m. tarpsnį, 25 šalyse surinktais duomenimis, bendras antibiotikų pardavimas sumažėjo 53 proc. ir pasiekė žemiausią kada nors užfiksuotą lygį. Belgijos ne pelno siekianti ir su valstybės institucijomis bendradarbiaujanti asociacija AMCRO, taip pat fiksuojanti antibiotikų naudojimą veterinarijos reikmėms, pastebi ir kitokių tendencijų.

EMA pateikta analizė nuteikia viltingai. ESVAC projekte dalyvavo visos ES valstybės narės, taip pat Norvegija, Islandija ir Šveicarija. Vienuolika metų buvo renkami statistiniai pardavimų duomenys, kuriais remiantis audito grupė darė teorines išvadas apie antimikrobinių medžiagų vartojimą.

Lietuvos antimikrobinių medžiagų pardavimų duomenys nuo 2010 m. iki 2022 m. svyruoja, tačiau apibendrinus jų pardavimai sumažėjo 10,8 proc.

antimikrobines
*PCU = bendra PCU šalies viduje + bendra PCU eksporto suma - bendra PCU importo suma; 1 PCU = 1 kg gyvūninės biomasės (Šaltinis: Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba).

Ataskaitą rengusi audito grupė pripažįsta, kad faktas apie preparatų įsigijimą dar nerodo, jog jie buvo panaudoti, todėl jau kitais metais skatina valstybes ieškoti papildomų priemonių tikslinti duomenis.

Įdomių duomenų savo ruožtu pateikia Belgijos žinių apie antibiotikų naudojimą ir gyvūnų atsparumą centras AMCRO. Rinkdamas duomenis apie preparatų naudojimą šalyje jis pastebi, kad pastaruoju metu ne visuose gyvulininkystės ir paukštininkystės sektoriuose jų naudojimas mažėja.

Centras lygina nuo 2021 m. liepos iki 2023 m. birželio surinktą informaciją. Sudarytas barometras rodo, kad per antrą šių metų ketvirtį bendras kiaulėms naudojamų antibiotikų tonų skaičius sumažėjo 1,3 t., tačiau naminių paukščių, ypač broilerių, sektoriuje padidėjo 0,2 t.

Toks padidėjimas nėra didelis, tačiau atkreipiamas dėmesys, kad ši tendencija tęsiasi jau penktą ketvirtį iš eilės, tai yra ilgiau nei metus. Palyginti su praėjusiais metais, (fluoro)chinolonų naudojimas broilerių fermose beveik padvigubėjo (nuo 358,4 kg iki 690,5 kg). Panaši tendencija stebima ir veršeliams. Tai kelia nerimą nepriklausomiems stebėtojams.

 

ŪP portalo informacija

Asociatyvi 123rf nuotr.

Dalintis