Dalyvavimas protesto akcijoje Žaliųjų partijos politinio renginio metu Biberach an der Riss mieste daugeliui ūkininkų kainavo brangiai.
Ravensburgo prokuratūra pradėjo net 42 baudžiamąsias bylas, o konkretūs kaltinimai pateikti 14 atvejų, teigia vyriausioji prokurorė Kristina Vais (Christine Weiss).
Iškart po vasario 14 d. protesto Ulmo policija pradėjo išsamius tyrimus. Tuo tikslu internete buvo sukurta Valstybės saugumo tarnybos (VST) vadovaujama 20 asmenų tyrimo grupė ir informatorių portalas.
Kilo riaušės
Mitinge kilo susirėmimai tarp policijos ir protesto dalyvių. Daugelyje socialiniuose tinkluose sklindančių vaizdo įrašų užfiksuoti teisėsaugos pareigūnų ir protestuotojų susidūrimai. Policija panaudojo lazdas ir dujas.
Grupė ūkininkų bei kiti juos palaikantys protesto dalyviai bandė užblokuoti tarnybinį automobilį, važiavusį federalinio žemės ūkio ministro Cemo Özdemiro kolonoje. Tai vyko šoninėje gatvėje prie rotušės. Automobiliui buvo išdaužtas šoninis stiklas, o policininkai papurškė dujų.
„Nuo to momento nuotaika tapo agresyvi. Specialusis riaušių policijos padalinys specialiai kurstė riaušes“, – sako statybų rangovas Peteris S., kurio 63 m darbuotoją policija ir sulaikė.
Mero nuomonė
Vietos spauda citavo Biberacho merą Norbertą Caidlerį (Norbert Zeidler), kuris pranešė, jog demonstrantai, tarp kurių buvo daug ūkininkų, pradėjo garsiai triukšmauti jau anksti ryte, 3.30 val. Tuomet esą pasigirdo šūviai, o veiksmai toliau eskalavosi. Meras teigia, jog dėl tyčinių padegimų ugniagesiai buvo iškviesti į dešimtį vieų. Be to, greitosios medicinos pagalbos tarnyboms neva buvo užkirstas kelias operatyviai atvykti ir padėti nukentėjusiems per riaušes.
„Nuotaikos buvo labai piktos, priešiškos ir agresyvios. Aš visiškai suprantu Žaliųjų renginio atšaukimą”, - sakė N. Caidleris ir pridūrė: „Tai nebuvo diskusijos ar protestai, tai buvo rimti neramumai“.
Rimti kaltinimai
Prokurorai pateikė visa puokštę įtarimų ūkininkų demonstracijos dalyviams: prievartos panaudojimas, įžeidinėjimai, turto sugadinimas, o taip pat ypač šiurkštus visuomeninės rimties pažeidimas..
Kiti kaltinimai apima kūno sužalojimą, pasikėsinimą padaryti sunkų kūno sužalojimą, pasipriešinimą policijai bei fizinį teisėsaugos pareigūnų užpuolimą. Be to, esą buvo naudojami „antikonstitucinių ir teroristinių organizacijų simboliai“.
Policija „nekalta”
Šių įvykių metu keli policininkai ir protestuotojai buvo nesunkiai sužeisti. Vienas protestų dalyvis buvo sulaikytas, tačiau, nustačius jo asmeninius duomenis, paleistas. Žalieji atšaukė savo partijos renginį rotušėje.
Protestas, kuriam nepritarė Badeno-Viurtembergo žemės ūkininkų asociacija, sulaukė daug kritikos dėl kai kurių demonstrantų sukeltų riaušių. Kita vertus, kai kurie protestuotojai skundėsi, kad juos išprovokavo saugumo pajėgos. Vaizdo įraše užfiksuotas atvejis, kai policininkas du kartus kumščiu smogė demonstrantui. Prokuratūra atliko tyrimą policijos pareigūnų atžvilgiu. Tačiau procesas buvo nutrauktas.
Didelės baudos
Ravensburgo prokuratūros teigimu, dabar tyrimas baigtas, nustačius ūkininkų protesto dalyvių tapatybes. Tam buvo įvertinta daugybė policijos vaizdo įrašų ir apklausti liudininkai.
Ne visi kaltinamieji sutiko su nuobaudomis. Kaip paskelbė Biberacho apygardos teismas, dabar vyksta parengiamieji posėdžiai 25 bylose, dar nebuvo jokių teismų datų ar nuosprendžių.
Tačiau kai kurie kaltinamieji sutiko su bausme. „Südwest Presse“ praneša apie ūkininką Jürgeną K. iš Alb-Donau rajono, kuris nori sumokėti baudą. Jam pareikšti įtarimai dėl rimties pažeidimo, prievartos ir pasipriešinimo teisėsaugos pareigūnams. Jis sumokės dalimis 3600 eurų baudą bei padengs proceso išlaidas, nors pats tikina, kad nebuvo agresyvus ir nesmurtavo.
Parengė Ričardas Čekutis
Viršelyje: Ūkininkų protestų banga Vokietijoje prasidėjo sausio mėnesį, Vokietijos ūkininkų asociacijos (DBV) kvietimu. DBV nuotr.