Columbus +1,5 °C Debesuota
Ketvirtadienis, 19 Grd 2024
Columbus +1,5 °C Debesuota
Ketvirtadienis, 19 Grd 2024


Dana LUKAUSKIENĖ
 

Darbo užmokestis: statistika ir gyvenimas

2023/11/28


Lietuvos ekonomika ir net viešasis sektorius jau dabar susiduria su dirbančiųjų trūkumu. Įdomu, kodėl? Juk statistikos rodikliai iliustruoja didėjantį minimalų darbo užmokestį ir 2 001 Eur siekiantį statistinį vidutinį atlyginimą mūsų šalyje, tiesa, „ant popieriaus“, ne „į rankas“. Statistika iliustruoja, kad valandinis darbo užmokestis šiemet Lietuvoje augo sparčiausiai Europoje, tad gyvenimas gerėja, tiesa? O kaip mokant aukštus atlyginimus darbuotojams, išlaikyti verslus? Kaip ūkininkui ar žemės ūkio bendrovei išsimokėti geriems mechanizatoriams?

Valstybė su sparčiai besivystančia vidurine klase?

Politikai didžiuojasi, kad Lietuva tampa vis labiau panaši standartinę Vakarų Europos valstybę, kurioje sparčiai vystosi vidurinė klasė. Tačiau skeptikai mano kitaip. Daugelio darbdavių finansinė situacija šiuo metu yra sudėtinga arba prasta, tačiau jie neturi kito pasirinkimo, todėl iki šiol sukąstais dantimis kėlė atlyginimus. Kitu atveju jie paprasčiausiai neturėtų darbo rankų.

UAB „Rovaltra“ vadovas Romualdas Trainaitis „Ūkininko patarėjui“ pasakoja, kad pritraukti gerą mechanizatorių ar inžinierių yra tikrai sudėtinga, mat šiandien kaimo verslai nėra populiariausias pasirinkimas tarp studentų. Ūkininkai sensta, o jų vaikai, išvykę studijuoti į didmiesčius, baigę mokslus, į kaimus nebegrįžta. Anot įmonės savininko, jie, besimokydami mieste, pamiršta savo šaknis, žemės ūkį, o ir sunkus darbas ne kiekvieną traukia. R. Trainaičio nuomone, vidutinio darbo užmokesčio pakėlimas Lietuvoje yra labiau susijęs su biudžetininkų gerove, mat šiems reikalingi didesni koeficientai. „Jei žmogus gerai dirba, sukuria pridėtinę vertę, mūsų įmonė jam negaili ir 5 tūkstančių „į rankas“, bet pastaruoju metu matau tendenciją, kad jaunimas renkasi pašalpininko kelią, juk Užimtumo tarnyba juos išlaiko net devynis mėnesius“, – sako verslininkas R. Trainaitis.

Pakilimai ir nuosmukiai

O štai „Vilvi group“, geriau žinomos kaip „Vilkyškių pieninė“, vadovas Gintaras Bertašius akcentuoja, kad kiekvienas verslas privalo būti pasirengęs pakilimams ir nuosmukiams. „Gyvenimas yra dinamiškas, verslui kasdien tenka susidurti su gausybe iššūkių, pasikeitimų, patirti pakilimus ir krizes. Kas penkerius metus matomi tam tikri ciklai, tai yra natūralūs procesai kiekviename versle, tad reikia būt jiems pasirengus. O šiandien pieno rinką labai paveikė eksportas. Kintančias kainas pajuto visi, laimei, situacija stabilizuojasi“, – ŪP pasakoja G. Bertašius. Anot jo, darbuotojai kiekvienai įmonei kuria pridėtinę vertę, juos reikia saugoti, skatinti ir motyvuoti, kitaip verslas išsibalansuoja. Nuolat tenka kovoti dėl gabiausių specialistų, galvoti, kaip juos pritraukti. Pasak verslininko, jo įmonių grupėje darbuotojų atlyginimai kyla dėl inovatyvių technologijų taikymo, kai sunaudojama mažiau resursų, o pagaminama daugiau. „Aukštos kvalifikacijos specialistams esame pajėgūs mokėti gerus atlyginimus. Tačiau versle neapsieiname ir be nekvalifikuotos darbo jėgos, jie uždirba kiek mažiau. Kasdien efektyviname gamybą, automatizuojame procesus. Per trumpesnį laiką pagaminę daugiau, galime kelti ir darbo užmokestį“, – sako redakcijos pašnekovas.

Moka didesnį nei vidutinis atlyginimą

UAB „Agrokoncernas“ vadovas Edgaras Šakys akcentuoja, kad šiuo metu šalies ugdymo įstaigos patenkina specialistų poreikį. Daug dėmesio skiriama partnerystėms, vaikams, jaunimui, kurie supažindinami su žemės ūkio ateities profesijomis, stengiamasi išlaikyti esamus darbuotojus ir pritraukti naujų. „UAB „Agrokoncernas“ darbuotojams moka didesnį nei vidutinį darbo užmokestį, taip pat turi įvairių socialinių naudų programą. Esame verslas, todėl reaguojame į rinką, tendencijas, darbuotojų poreikius. Mums svarbu išlaikyti talentus, ugdyti naujus darbuotojus, nes šiuo metu kaip tik vyksta kartų kaita. Kaip verslas labai aiškiai suprantame, kad geri darbuotojai padeda kurti įmonei vertę, todėl stengiamės būti patrauklus darbdavys ir kartu su komanda siekti užsibrėžtų tikslų.

Kol kas savo gretose užsieniečių neturime, tačiau neatmetame galimybės, kad kada nors situacija gali keistis. Kita vertus, į sparčiai modernėjantį žemės ūkį ateina technologiniai sprendimai, kurie padės sumažinti žmogiškosios darbo jėgos poreikį. Neabejojame, kad stipriai augs informacinių technologijų specialistų poreikis, nes bet kuris didesnis, efektyviai dirbantis ūkis turės turėti bent vieną šios srities specialistą“, – ŪP sako agroverslo atstovas E. Šakys.

Didelis atotrūkis

Visą straipsnį skaitykite „Ūkininko patarėjo“ elektroninėje arba popierinėje leidinio versijoje,

„Ūkininko patarėjas” Nr. 134, 2023 m. lapkričio 28 d.

Laikraštis „Ūkininko patarėjas” parduodamas visuose didžiuosiuoe prekybos centruose, Lietuvos pašto skyriuose.

Taip pat laikraštį galite prenumeruoti „Ūkininko patarėjo” redakcijoje el. paštu: platinimas@up.lt, tel. +370 603 75 963 arba

https://ukininkopatarejas.lt//katalogas/popieriniu-leidiniu-prenumerata/, www.prenumerata.lt, www.prenumeruoti.lt, www.prenumeruok.lt bei Perlo terminaluose.

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis