Donaldas Trumpas yra šoumenas, trokštantis dėmesio, ir jis jo gavo savo kalboje Kongrese. Jis turėjo sužavėtą, o tiksliau – užvaldytą Kongreso narių auditoriją. Jis privertė Amerikos visuomenę ir žmones iš viso pasaulio stebėti valandą ir 45 minutes trukusią kalbą, kuri buvo ilgiausia kada nors Jungtinių Valstijų prezidento pasakyta kalba Kongrese.
Jis surengė šou. Jis priėmė žmones į JAV karo akademiją. Dešimtmetį asmenį jis pavertė federaliniu agentu ir naudojo inscenizuotus žiūrovus kaip rekvizitą savo politinėms žinutėms. Tai buvo kalba, skirta jo politinei bazei. Nebuvo jokių pastangų užmegzti ryšį su demokratais ar žmonėmis, kurie jam priešinosi iš vidaus. Vietoj to jis su jais kovojo dvikovoje, tyčiojosi iš jų. Tai taip pat buvo kalba, kuria nepavyko pasiekti tarptautiškumo. Ji pasižymėjo kažkuo labai neįprastu – reikšminga Joe Bideno ir jo pirmtakų kritika, o tai retai kada einantis pareigas prezidentas daro ankstesnių prezidentų atžvilgiu.
Tai taip pat buvo kalba, kupina melagysčių. Jo argumentai dėl to, kiek daug senstančių žmonių gauna socialinio draudimo išmokas, buvo aiškiai paneigti. Taip pat buvo paneigtas jo argumentas, kad Jungtinės Valstijos suteikė Ukrainai šimtus milijardų dolerių pagalbos. Tačiau faktai jo šalininkams nesvarbūs. Jis rodė pasauliui, kokios griežtos Jungtinės Valstijos yra jo oponentams; tai buvo būdas sukelti jiems nerimą arba nuoskaudų šaltinis.
D. Trumpas, kaip kandidatas, rėmėsi ekonomika, teigdamas, jog padarys viską, ką gali, kad sumažintų kainas. Iš tikrųjų jis tai pažadėjo. Tačiau vietoj to kiaušinių kaina Jungtinėse Valstijose ir toliau kyla. Tarifai, kuriuos jis nori įvesti, niekuo nepadės ekonomikai, ir jau dabar matome požymių, kad jo politika skatins infliaciją bei sukels nerimą finansinėse vertybinių popierių rinkose.
Užsienio politikos požiūriu kažko per daug naujo nesužinojome. Tarifai bus naudojami ir priešams, ir draugams gąsdinti. Jis grasino Danijai, sakydamas, kad JAV vienaip ar kitaip gaus Grenlandiją, ir grasino Panamai, sakydamas, kad mes atgausime kanalą. Tačiau buvo tokių, kurie tikėjosi išgirsti ką nors apie Ukrainą, taikos plano matmenis, bet nieko nebuvo. Buvo visi požymiai, kad D. Trumpo Amerika pasitrauks iš daugiau tarptautinių susitarimų, ir mažai garantijų, kad JAV užstos Lietuvą.
Tai buvo kalba be konkrečių detalių. Jis vengė atsakyti į sudėtingus klausimus, į kuriuos reikėjo atsakyti, ir po valandos bei 45 minučių Amerika liko kaip niekada susiskaldžiusi. Ji taip pat privertė sąjungininkus susimąstyti, kur Jungtinės Valstijos yra ir bus, kalbant apie aljansus, kurie kartu buvo kuriami pastaruosius 80 metų.
---
Davidas Schultzas, JAV Hamline universiteto politikos mokslų profesorius, Mykolo Romerio universiteto (MRU) vizituojantis dėstytojas ir MRU LAB Teisingumo tyrimų laboratorijos narys.
MRU informacija
UAB „Ūkininko patarėjas“
Įmonės kodas 133122411
PVM mokėtojo kodas LT331224113
Ats. sąsk. nr. LT154010042500061234,
LUMINOR bankas
Gedimino g. 27, LT-44319 Kaunas
Tel. (8-37) 225 300
El. paštas: referente@ukininkopatarejas.lt
Duomenys apie UAB „Ūkininko patarėjas“ kaupiami ir saugomi LR Juridinių asmenų registre
© 2022 - UAB „Ūkininko patarėjas” | Visos teisės saugomos