Kaunas +19,0 °C Debesuota
Šeštadienis, 19 Lie 2025
Kaunas +19,0 °C Debesuota
Šeštadienis, 19 Lie 2025

Dekoratyviniai lauko augalai – tiesiai iš augintojų rankų

2022/05/23


Šiaulių rajono Kairių miestelio pakraštyje jau du dešimtmečius dekoratyvinius lauko augalus savo medelyne augina ūkininkai Vita ir Severinas Kuktos. Iki tol beveik dešimt metų jie augino rožes, bet jas nukonkuravo iš Olandijos atvežti žiedai. Buvęs metalo inžinierius Severinas ir ekonomikos studijas baigusi Vita Atgimimo pradžioje paliko Kauną ir Kairių miestelyje nusipirko sodybą, nemažą sklypą šalia namų, paskui įsigijo dar du sklypus. „Žemė mus maitina“, – džiaugėsi medelyno savininkai. 

Didžiausias pasirinkimas – įvairių pušelių ir tujų

Kuktų dekoratyvinių lauko augalų medelyne pirkėjai gali pasirinkti įvairiausių sodinukų sodybai apželdinti, gyvatvorei įveisti, terasai, alpinariumui ar tvenkinio šlaitui papuošti. Medelyno savininkai skiepytus daigus ir nedidelius sodinukus parsiveža iš užsienio. Pušis, tujas ir kitus sodinukus medelyne paaugina keletą metų ir tik tada veža parduoti, be to, nemažai pirkėjų patys atvyksta į medelyną ir išsirenka norimą medelį.

Kai kuriuos sodinukus užaugina patys šeimininkai: keleto rūšių ąžuoliukus užaugino iš giliukų, kitus lapuočius – iš kokybiškų sėklų. Medelynas užima 1,5 ha plotą. Klientai gali pasirinkti įvairių sodinukų: didelis asortimentas įvairių pušų, auga daugybė tujų – geltonų, žalių, rutulinių, siūlinių, aukštaūgių ir žemaūgių, yra romantiškai svyrančių maumedžių, keleto rūšių klevų, galima įsigyti kadagių, lanksvų, svyrančių ir karpytais lapais beržų, paprastų ir koloninių ąžuolų, šermukšnių, daug šluotelinių hortenzijų – jos dabar itin paklausios.

Su medelyno šeimininkais einame pasigrožėti jų valdomis. Atvirame grunte ilgose lysvėse tvarkingai pasodintos įvairių rūšių tujos, pušys, nemažai eglių. Įspūdingai atrodo sodybos šeimininko Severino iškarpyti medeliai, kuriuos jis vadina „gražuoliais bonsais“. Tiems „bonsams“ jis paskyrė atskirą plotą.

Tik dalis sodinukų auga atvirame grunte, kiti auginami vazonuose. Visi lapuočiai medeliai yra auginami tik vazonuose, per karščius nuo saulės jie yra pridengiami specialia danga. Vita paaiškino, kad vazonuose auginamus medelius galima sodinti ne tik pavasarį ar rudenį, bet ir vasarą, jie lengvai prigyja, tik reikia tinkamai paruošti žemę ir po to gausiai palaistyti. Vazonuose auginamus medelius patogu transportuoti, išsaugoma šaknų sistema, pasodinti jie nesunkiai prigyja.

Vita Kuktienė ir Severinas Kukta sakė, kad medelyne reikia daug rankų darbo.

Kompiuteriu valdoma laistymo sistema

 Severinas rūpinasi viso medelyno ūkiu, jis yra agronomas, atsakingas už medelių tręšimą, sodinimą, be to, vyras moka meistriškai formuoti medelių šakų vainikus – iš tujų ir pušų šakelių suformuoja originalius „bonsus“.

Nuolat besišypsantis medelyno šeimininkas pasakojo, kad jis sukinėja visus varžtelius, prižiūri kompiuteriu valdomą laistymo sistemą, stebi, kad nebūtų gedimų ir vanduo neužtvenktų sodinukų, rūpinasi, kad visi medeliai būtų gerai palaistyti. Medelynas suskirstytas į atskiras zonas, reguliuojama, kuriems atvirame grunte augantiems medeliams reikia daugiau, o kuriems – mažiau drėgmės. Severinas paaiškino, kad vazonuose auginamus medelius būtina atskirai palaistyti, kitaip jie nudžiūtų.

Daug pareigų turi ir darbščioji medelyno šeimininkė Vita. Ji rūpinasi medelyno reklama, internetu užsako sodinukus ir daigus, aptarnauja į medelyną atvykusius pirkėjus. Jos vyras medelius parduoti veža į Radviliškio, Pakruojo ir Joniškio turgavietes. Į Šiaulių turgavietę nekelia kojos, mat čia labai didelis mokestis už prekybos vietą.

Vertingos gėlių kolekcijos

„Man reikia romantikos ir paslaptingo gėlių kampelio“, – rodydama savo eleborų, viendienių ir besikalančių melsvių kolekcijas kalbėjo Vita. Savo džiaugsmui ji turi sukaupusi didelę eleborų kolekciją – augina net 162 veislės žiemos rožėmis vadinamų gėlių, kurios žydi nuostabiais įvairių spalvų žiedais nuo kovo pradžios iki gegužės vidurio.

Kita Vitos gėlių kolekcija dar didesnė – augina net 300 veislių viendienių. Ji „Ūkininko patarėjui“ pasakojo, kad viendienės krūmas sukrauna keliasdešimt žiedų, kasdien išsiskleidžia tik po vieną žiedą. Viendienių žiedų paslaptis sodininkei yra didelė gamtos mįslė. Asmeninėje kolekcijoje ji turi itin retų veislių viendienių. Gėlių mylėtoja užsiima šių gėlių selekcija, planuoja įregistruoti keletą savo išvestų viendienių veislių.

Melsvių kolekcija taip pat gausi. Medelyno šeimininkė parodė kampelį netoli eglių ir pušų, kur pasodintos jos melsvės. Jų augina daugiau nei 200 veislių. Taip pat augina apie 40 veislių bijūnų.

„Šiltuoju metų laiku aš atsikeliu gana anksti – apie penktą valandą ryto, pasiimu kavos puodelį ir einu pasigrožėti savo medeliais ir gėlėmis. Apeinu savo valdas, pasikalbu su augaliukais, grožiuosi, kaip žydi mano gėlės. Tai būna palaimos pusvalandis, ypatingos akimirkos, kurios suteikia jėgų visiems dienos darbams“, – žvelgdama į žydinčias žiemos rožės, kalbėjo medelyno šeimininkė V. Kuktienė.

 

Autorės nuotraukos

2022.05.23

ŪP korespondentė - Aldona SIREIKIENĖ Susijusios temos - skaitykite: medeliairožėsbijūnaipopuliarios gėlės;
Dalintis
2025/07/19

Ekologinių ūkių mažėja – tarša didėja?

Lietuvoje maždaug prieš tris dešimtmečius prasidėjo domėjimasis ekologiniu ūkininkavimu ir entuziastų dėka atsirado pirmieji ekologiniai ūkiai. Iki 2030 m. pagal Europos Sąjungos (ES) žaliąjį kursą numatyta pasiekti dabar sunkiai įsi...
2025/07/19

Nuo darbo „Michelin“ restoranuose iki gelbstinčių gyvybes projektų

Darbas geriausiuose, net į „Michelin“ gidą įtrauktuose restoranuose, galimybė prisidėti prie vitaminų, skirtų besivystančioms šalims, formulių tobulinimo, naujų maisto produktų kūrimas – tik keletas tarptautinės produktų r...
2025/07/19

Lietuvoje išrinkti europarlamentarai skirtingai vertina ES daugiamečio biudžeto pasiūlymą

Europos Komisijai trečiadienį pristačius ES daugiamečio biudžeto 2028-2034 m. pasiūlymą, Lietuvoje išrinkti europarlamentarai skirtingai vertina pasiūlymo apimtį, ambicingumą ir finansavimą konkrečioms sritims.
2025/07/19

Garbanoti persikų lapai signalizuoja pavojingą ligą

Pavasarį sprogstant persikų lapams galima pastebėti, kad jauni lapeliai garbanojasi, keičia spalvą, sustorėja, formuojasi pūslės. Tai – tafrinozė. Ši liga gali pažeisti ir besiformuojančius vaisius, o pats kaulavaisis kitais metais ne...
2025/07/19

NMA: svarbu nuo plėšrūnų siekiantiems apsisaugoti ūkininkams

Nacionalinė mokėjimo agentūra (NMA) informuoja paraiškas pagal Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 metų strateginio plano intervencinę priemonę „Apsaugos priemonės nuo didžiųjų plėšrūnų daromos žalos“ pla...
2025/07/19

„S. Dariaus ir S. Girėno skrydžio 92-osios metinės: lenkų pagarba mūsų herojams – lyg saviems didvyriams“

Lietuvai minint Stepono Dariaus ir Stasio Girėno skrydžio per Atlantą sukaktį, ypatingą pagarbą šiam istoriniam įvykiui kasmet atiduoda ir Lenkijos visuomenė. Lakūnų žūties vietoje Pščelniko miške surengtas tradicija tapęs atm...
2025/07/18

Nei bėgti, nei rėkti. Daržovių auginimo lietuviški ypatumai

Vilniaus universiteto Visuomenės sveikatos katedros vedėjas prof. dr. Rimantas Stukas, pasidžiaugęs, kad viskas, ko reikia mūsų organizmui, užauga Lietuvoje, teigė: „Visos ligos – nuo nervų, nuraminti juos gali padėti tik daržovės.&ldq...
2025/07/18

Patvirtintas 18-as ES sankcijų paketas, nutaikytas į Rusijos karo mašiną – energetikos ir finansų sektorius

Šiandien, liepos 18 d., Europos Sąjungos (ES) Taryba priėmė 18-ą ekonominių ir individualių sankcijų paketą, skirtą riboti kritiškai svarbių Rusijos naftos ir finansų sektorių veiklą ir toliau visapusiškai varžyti režimo galim...