Jau preliminarūs tyrimai Nacionaliniame veterinarijos institute patvirtino paukščių gripą. Pasak birželio 28 d. pranešimo, iki to laiko tyrimui buvo pristatyti iš viso 33 nugaišusių kačių mėginiai (iš 9 apylinkių). Ištirta 19 mėginių, iš jų 15 teigiami – katės buvo užsikrėtusios H5N1 gripo virusu. Dar vieną protrūkį patvirtino Varšuvos gyvybės mokslų universiteto Veterinarijos fakulteto mokslininkų komanda. Taigi tos dienos duomenimis, šalyje buvo patvirtinta 16 paukščių gripo atvejų katėms.
Remiantis kitų šalių patirtimi, kačių laikytojams rekomenduota savo augintinius laikyti namuose, kad būtų išvengta bet kokio jų kontakto su paukščiais, katės jų nemedžiotų ar neturėtų galimybės suėsti rastų žalios paukštienos atliekų. Kates rekomenduojama šerti maistu tik iš žinomų šaltinių. Taip pat patariama taikyti profilaktines priemones: dezinfekuoti savo avalynę, po kontakto su gyvūnais plauti rankas.
Karolio Marcinkowskio medicinos universiteto profesorius Piotras Rzymskis naukawpolsce.lt patikino, kad paukščių gripo atvejai katėms – ne tik gyvūnėlių mylėtojų problema.
Eksperto teigimu, katėms pasireiškę simptomai atitiko anksčiau stebėtus užsikrėtimo šiuo virusu simptomus: pasireiškė dusulys ir kartais neurologiniai simptomai.
H5N1 virusas jau trejus metus Europoje plinta tarp laukinių ir ūkiuose auginamų paukščių. Yra pasitaikę retų atvejų, kai virusas pateko kitoms rūšims. Tačiau kaip akcentuoja lenkų profesorius, niekada anksčiau nebuvo atvejo, kad H5N1 būtų perduotas iš katės žmogui.
Katės užsikrėtimas nereiškia, kad virusas gali plisti toliau. „Tačiau tai nereiškia, kad ši rizika neegzistuoja ar negali staiga atsirasti“, – sakė prof. P. Rzymskis. Jo pastebėjimu, žinduoliai (tarp jų ir žmonės) yra mažiau jautrūs H5N1 infekcijoms, tačiau jei rūšies slenkstis bus įveiktas, pasekmės gali būti tragiškos. Tam prielaidos būtų esant dideliam sergamumui sezoniniu gripu.
Lenkijos naujienų agentūra PAP taip pat paskelbė interviu su prof. P. Rzymskiu, kuriame jis akcentuoja: „Nėra įrodyto atvejo, kad užsikrėtusi katė toliau platintų virusą. Šie gyvūnai užsikrėtė nepriklausomai vienas nuo kito, bet tikriausiai iš bendro šaltinio atsižvelgiant į tai, kad kalbame apie atvejus per trumpą laiką“.
ŪP portalo informacija
123rf nuotr.
UAB „Ūkininko patarėjas“
Įmonės kodas 133122411
PVM mokėtojo kodas LT331224113
Ats. sąsk. nr. LT154010042500061234,
LUMINOR bankas
Gedimino g. 27, LT-44319 Kaunas
Tel. (8-37) 225 300
El. paštas: referente@ukininkopatarejas.lt
Duomenys apie UAB „Ūkininko patarėjas“ kaupiami ir saugomi LR Juridinių asmenų registre
© 2022 - UAB „Ūkininko patarėjas” | Visos teisės saugomos