Columbus +0,8 °C Debesuota
Ketvirtadienis, 19 Grd 2024
Columbus +0,8 °C Debesuota
Ketvirtadienis, 19 Grd 2024

Dėl ukrainietiškų grūdų spaudžiami politikai atsidūrė kryžkelėje

2024/02/16


Europą apėmusi ūkininkų protestų banga nesiliauja. Lietuvoje šiuo metu palyginti ramu – kol kas. Įtampa neslūgsta Lenkijoje. Kyla naujas streikų cunamis. Prie Lenkijos ir kitų protestuojančių ES šalių žemdirbių prisijungė prancūzų grūdų augintojai. Artėja svarbių sprendimų metas.

Neramumai Lenkijoje

Lenkijoje visuotinis ūkininkų streikas, kaip paskelbė „NSZZ RI Solidarność“, prasidės vasario 20 d. ir truks 30 dienų.

„Mūsų šalies žemės ūkio, perdirbimo ir kitų ūkio šakų pelningumo problema yra nekontroliuojamas prekių antplūdis iš Ukrainos, kurios importuojamos dėl ES sienos su šia šalimi atidarymo“, – tvirtina organizacija.

Jos kvietimu ūkininkai raginami blokuoti visus Lenkijos sienos su Ukraina kirtimo punktus, transporto mazgus, privažiavimo kelius iki geležinkelio perkrovimo stočių ir jūrų uostų.

Reikalavimas vienas: užtikrinti šalies aprūpinimą lenkišku aukščiausios kokybės maistu.

Rytų ir Vidurio Europos ūkininkams pritaria prancūzai

Prancūzijos javų augintojai prisijungia prie Rytų ir Vidurio Europos raginimo imtis apsaugos priemonių nuo Ukrainos importo. Prancūzai prašo grūdams taikyti „sustiprinto apsaugos mechanizmo" sąlygą.

Priminsime, kad sausio 31 d. Europos Komisija (EK) pasiūlė vieniems metams pratęsti prekybos ukrainietiškai produktais lengvatas, tačiau atsižvelgdama į kintančią konkurencinę padėtį rinkoje taip pat pasiūlė taikyti apsaugos mechanizmą. Komisija importui jautriausiais pripažino paukštienos, kiaušinių ir cukraus sektorius, todėl jiems importas automatiškai būtų stabdomas iki to laiko, kai būtų stabilizuotas iki vidutinės 2022–2023 m. apimties.

Prancūzijos grūdų augintojai ragina savo vyriausybę panaudoti visą savo įtaką būsimuose aukščiausio lygio ES susitikimuose, kad Bendrijoje būtų įvestos apsaugos sąlygas ne tik paukštienai, kiaušiniams ir cukrui, bet ir grūdams.

„Turime parodyti solidarumą su Ukraina, tačiau po dvejų metų pastangų nebegalime vieni pakelti pasekmių", – trečiadienį, vasario 14 d., pranešime spaudai, kurį cituoja portalas „Euractiv”, perspėja Prancūzijos javų augintojų sąjungos (AGPB ir AGPM).

Nors Prancūzijoje įvežtiniai grūdai sudaro palyginti nedidelę, dalį, šalies grūdų augintojai juos vertina kaip rinkos iškraipymą, pabrėžia gamybos sąnaudų ir aplinkosauginių reikalavimų skirtumus.

Prancūzijos grūdininkai, pritardami Lenkijos ir kitų Rytų bei Vidurio Europos ūkininkams, ragina „skubiai stabdyti“ ukrainietiškų produktų srautus.

Europos ūkininkų organizacijos planuoja bendrus veiksmus

Vidurio ir Rytų Europos šalių pagrindinės ūkininkų organizacijos vasario 13 d. buvo susitikę Lenkijoje tartis dėl tolimesnių bendrų veiksmų, jei ES nebus imtasi jokių priemonių.

Vasario 22 d. yra galutinė, kai gali pratrūkti visuotiniai protestai, nutarė Čekijos, Slovakijos, Vengrijos, Lietuvos ir Latvijos žemės ūkio organizacijų atstovai.

Kviečiami prisijungti ir kitų šalių ūkininkai. Pasak „Agrarheute“, ES žemės ūkio politika yra spyris į šoną daugeliui ūkininkų.

Artėja sprendimai Briuselyje

Taryba ir Europos Parlamentas šiuo metu svarsto minėtą Komisijos pasiūlymą pratęsti Ukrainos žemės ūkio produktų importo liberalizavimą, siekiant padėti šaliai kariauti.

Vasario 15-ąją bendru pareiškimu šešios ES žemės ūkio organizacijos, „Copa-Cogeca“ narės, teigia, kad Komisijos pasiūlyta apsaugos mechanizmo taikymo apimtis netenkina, pavojus yra iškilęs ne vieno sektoriaus ekonominiam tvarumui.

Priemonės, įvestos duonos keliui į Afriką ir Artimuosius Rytus palengvinti, savo tikslus pasiekė tik iš dalies, konstatuoja ES agrarinio sektoriaus organizacijos. Daugelis žemės ūkio produktų nepasiekia numatytų rinkų, o konkuruoja Bendrijos rinkoje. Teigiama, kad Rumunijos, Bulgarijos, Lenkijos, Vengrijos ir Slovakijos ūkininkai šiuo metu parduoda savo produkciją maždaug 40 proc. mažesnėmis kainomis už vidutinę rinkos kainą.

„Tai, kas iš pradžių buvo laikoma toleruotina trumpalaike padėtimi, dabar peraugo į labai ginčytiną problemą, o tūkstančiams ūkių gresia neišvengiama žlugimo grėsmė. Protesto judėjimai suaktyvėja Ukrainos kaimyninėse šalyse, o jų priežastys yra akivaizdžios. Be to, ši problema pradėjo daryti įtaką ir kitoms valstybėms narėms, tokioms kaip Prancūzija, Belgija, Nyderlandai, Vokietija ir Austrija, kuriose grūdų, paukštienos ir cukraus gamintojai patiria didelį spaudimą“, – pranešime teigia „Copa-Cogeca“. Ji ragina Tarybą ir Europos Parlamentą imtis veiksmų, kad būtų apsaugoti visi dėl ukrainietiškų produktų importo paveikti sektoriai: ne tik paukštienos, kiaušinių ir cukraus, bet ir grūdams bei medui.

Taryba ir EP perspėjami, kad sprendimai, kurie bus priimti Briuselyje artimiausiomis dienomis dėl prekybos lengvatų Ukrainai atnaujinimo, „turės rimtų pasekmių“.

 

ŪP portalo informacija

Dalintis