Europos Komisijos (EK) ataskaitoje teigiama, kad pirmas dvi liepos savaites Kazachstanas į ES eksportavo 19 062 t kietųjų kviečių, t. y. 68,5 proc. viso kiekio. Turkija ir Kanada taip pat pateko į pirmąjį trejetuką, tačiau nuo lyderės stipriai atsiliko. Turkija į ES rinką pristatė 7 704 t, Kanada – 1 043 t.
EK Jungtinio tyrimų centro „JRC MARS“ biuletenyje „Global Outlook on Kazakhstan“ pažymima, kad šios šalies kviečių ir miežių derliaus prognozės gerokai viršija penkerių metų vidurkį. Švelnūs orai balandį leido anksti pradėti vasarinių kviečių ir vasarinių miežių sėją. Pagal plotą ir produkciją šios grūdinės kultūros sudaro svarbiausius Kazachstano pasėlius.
Skaičiai kyla JAV ir Kinijoje
Didesnį vasarinių kviečių, išskyrus kietuosius kviečius, derlių prognozuoja ir JAV žemės ūkio departamentas (USDA). Skaičiuojama, kad jų valstijose bus nukulta 14 proc. daugiau nei praėjusį sezoną. Jei prognozė pasitvirtins, 2024 m. derlius bus didžiausias nuo 2020 m.
Kinijos žemės ūkio reikalus kuruojantys pareigūnai džiaugiasi, kad svarbiausiuose šalies regionuose pavyko padidinti grūdinių kultūrų derlingumą. Žemės ūkio ir kaimo reikalų ministerija paskelbė ekspertų grupės skaičiavimus, kuriuose fiksuojama, kad žieminių kviečių derlius trijuose dideliuose Sindziango regiono, esančio šiaurės vakaruose, laukuose viršijo nacionalinį lygį.
Huochen apygardoje, kurios meteorologinės ir dirvožemio sąlygos yra panašios į Provanso Prancūzijoje, pasiektas rekordinis lygis – 500 m² kviečių lauke buvo gautas 795,8 kg/m derlius.
IGC patikslina kviečių ir kukurūzų prognozę
Liepos viduryje paskelbtoje ataskaitoje Tarptautinė grūdų taryba (IGC) patikslino šio sezono kviečių ir kukurūzų prognozę – pasaulinė kviečių ir kukurūzų gamyba didės.
IGC prognozuoja, kad 2024–2025 m. kviečių ir stambių grūdų bus nuimta 8 mln. t daugiau nei birželį ir sieks rekordinius 2,321 mlrd. t (1 proc. daugiau nei pernai).
Tai lėmė pagerėjusios kviečių derliaus prognozės Šiaurės Amerikoje, Pakistane ir Kazachstane. Manoma, kad kils ir JAV kukurūzų gamybos rodiklis.
Tačiau ekspertai perspėja, kad rekordiškai išaugus pašarų, maisto produktų ir pramonės vartojimui gali nutikti taip, jog 2024–2025 m. sezono pabaigoje grūdų atsargos sumažės 1 proc. ir bus mažiausios (586 mln. t) per pastarąjį dešimtmetį.
Į ES bus importuota genetiškai modifikuotų kukurūzų
Liepos pradžioje EK pareiškė, kad leis importuoti dvi genetiškai modifikuotas kukurūzų veisles, ir pratęsė leidimą įvežti dar vieną genetiškai modifikuotų kukurūzų produktą, skirtą žmonėms ir gyvūnams vartoti. Leidimai galios 10 metų.
Toks sprendimas, pasak Nacionalinės kukurūzų augintojų asociacijos atstovės Nensy‘ės Martinez, priimtas remiantis palankiu moksliniu vertinimu ir patikino, kad tai nereiškia, jog ES kukurūzų rinką užplūs JAV užauginti genetiškai modifikuoti kukurūzai.
„ES yra palyginti nedidelė JAV kukurūzų eksporto rinka. Jos kukurūzų importas daugiausia priklauso nuo Ukrainos ir Brazilijos, todėl kai kurie iš šių sprendimų gali turėti arba neturėti mums tiesioginės įtakos“, – teigė ji, pabrėždama, kad leidimai suteikia galimybę importuoti genetiškai modifikuotus kukurūzus tik maistui ir gyvūnų pašarams, bet ne auginti Bendrijos teritorijoje.
ŪP portalo informacija
ŪP redakcijos archyvo nuotr.