Columbus +3,6 °C Debesuota
Ketvirtadienis, 19 Grd 2024
Columbus +3,6 °C Debesuota
Ketvirtadienis, 19 Grd 2024


Žemės ūkio ministerija
 

Derlinga partnerystė: Lietuva ir Ukraina pasirašė reikšmingus susitarimus

2024/11/22


Laikinai einantis žemės ūkio ministro pareigas Kazys Starkevičius ir Ukrainos žemės ūkio ministras Vitaliy Koval pasirašė susitarimą dėl dvišalio bendradarbiavimo stiprinimo bei Savitarpio supratimo memorandumą, leisiantį taikyti kilmės tyrimus tranzitu per Lietuvos jūsų uostą Rusijos gabenamiems grūdams. 

Dvišaliame ministrų susitikime daug diskutuota apie pastarojo meto Ukrainos žemės ūkio sektoriaus iššūkius – Lenkijos ūkininkų protestus, energetinę nepriklausomybę, Rusijos propagandą ir Europos Sąjungos (ES) aktualijas, susijusias su prekybos režimo su Ukraina reglamentavimu.

Ministras V. Koval pabrėžė, kad Ukrainos ūkininkai nori būti ES ūkininkų partneriais, o ne konkurentais. Aktualiausias šiuo metu klausimas – kaip bus vykdoma ES ir Ukrainos prekyba žemės ūkio ir maisto produktais, kai pasibaigs dabar galiojančios vienašalės ES prekybos lengvatos. Dėl karo daug derlingų žemių praradusiai Ukrainai labai svarbu ir toliau išlaikyti pakankamai atvirą prieigą prie ES rinkos.

Ministras K. Starkevičius dar kartą patvirtino besąlygišką Lietuvos paramą Ukrainai ir jos žemdirbiams. „ES, pirkdama rusiškus žemės ūkio produktus, finansuoja bombų pirkimą“, – karčių žodžių negailėjo ministras.

Susitikime dalyvavęs Lietuvos grūdų augintojų asociacijos prezidentas Aušrys Macijauskas pabrėžė turintis daug draugų Ukrainos ūkininkų. „Rusijos propaganda norėtų, kad ir lietuvių žemdirbiai blokuotų kelius. Mes, žemdirbių lyderiai, be jokių kompromisų palaikom Ukrainą, kuri šiandien kovoja ir už mus,  ir jos siekį tapti ES nare. Turime ruoštis priimti Ukrainą į ES“, – teigė A. Macijauskas.

Ministrų pasirašytas Savitarpio supratimo memorandumas taps istoriniu žingsniu, leisiančiu teisiškai reikalauti Rusijos (ir kitų padidintos rizikos šalių) įrodyti, kad per Lietuvos jūrų uostą vežami grūdai nėra vogti iš laikinai okupuotų Ukrainos teritorijų. Reaguodamos į tokius įtarimus, Lietuvos, Ukrainos bei Jungtinės Karalystės žemės ūkio ministerijos bei atsakingos institucijos pusę metų tobulino sistemą, leidžiančią ištirti grūdinių kultūrų geografinę kilmę. Tuo pačiu tikimasi, kad dėl griežtų patikrų administracinė našta gali išaugti tiek, kad didžioji dalis iš padidintos rizikos šalių vežamos produkcijos taps nekonkurencinga.

Pasirašant dvišalį susitarimą, sutarta stiprinti Lietuvos ir Ukrainos bendradarbiavimą techniniu lygmeniu ir keitimąsi patirtimi augalų sveikatos, augalų dauginamosios medžiagos, augalų veislių sertifikavimo, augalų apsaugos produktų registravimo ir kontrolės srityse.

Augalinių produktų gabenimui bus siekiama palaipsniui taikyti tuos pačius reikalavimus, kaip ir gabenant šiuos produktus tarp ES narių valstybių narių. Lietuva kartu su Ukraina ieškos sprendimų, kurie užtikrintų, kad iš Lietuvos į Ukrainą eksportuojami augaliniai produktai Ukrainoje būtų pakartotinai tikrinami tik išimtiniais atvejais. Lietuvos žemės ūkio ministerija taip pat įsipareigojo teikti techninę pagalbą Ukrainai integracijos į ES procese.

 

Dalintis

Verslas