Columbus +1,7 °C Sniegas
Penktadienis, 20 Grd 2024
Columbus +1,7 °C Sniegas
Penktadienis, 20 Grd 2024

Didėja medicininės reabilitacijos paslaugų prieinamumas

2022/12/28


Nuo sausio 1 d. gauti medicininės reabilitacijos paslaugas pacientai galės greičiau ir paprasčiau, praneša Sveikatos apsaugos ministerija (SAM).

Pradinės medicininės reabilitacijos paslaugos bus skiriamos atsižvelgiant į paciento sveikatos būklę, funkcijų sutrikimo laipsnį, bet ne į konkrečias ligas ar diagnozes. Palaikomosios reabilitacijos paslaugomis galės pasinaudoti daugiau senyvo amžiaus gyventojų, o vaikams, sergantiems kraujo ir limfos ligomis, taps prieinamos ne tik stacionarinės, bet ir ambulatorinės reabilitacijos paslaugos. Sunkesnės būklės pacientams, kuriems ypač svarbu laiku pradėti reabilitaciją, bus sukurti „žalieji koridoriai“, todėl jiems nereikės laukti bendroje eilėje.

Pagal atnaujintą tvarką, medicininės reabilitacijos paslaugas skirs fizinės medicinos ir reabilitacijos (FMR) gydytojas. Iki šiol, atsižvelgdamas į jo konsultacijos išvadą, reabilitaciją skirdavo šeimos gydytojas. Taigi nuo šiol ne tik sutrumpės paciento kelias siekiant gauti reabilitacijos paslaugas, bet ir sumažės gydytojų administracinė našta.

Daugiau pacientų gaus jiems reikalingas paslaugas

Praplėtus reabilitacijos skyrimo sąlygas, ji taps prieinama didesniam pacientų skaičiui. Nuo 2023 m. sausio 1 d. palaikomosios reabilitacijos paslaugomis galės pasinaudoti ir pensinio amžiaus žmonės, kuriems yra pripažintas vidutinis specialiųjų poreikių lygis. Šiuo metu tokios paslaugos skiriamos tik didelį specialiųjų poreikių lygį turintiems pensinio amžiaus žmonėms.

Atnaujintoje tvarkoje atsirado ir dar vienas paslaugų teikimo profilis, skirtas vaikams, sergantiems kraujo ir limfos ligomis. Iki šiol šiems vaikams reabilitacijos paslaugos buvo teikiamos tik stacionare, o nuo kitų metų pradžios jie galės gauti reabilitacijos paslaugas ir ambulatoriškai, arčiau namų.

Po gydymo stacionare sunkiomis ligomis sergantiems pacientams, kuriems ypač svarbus reabilitacijos paslaugų gavimo greitis ir kokybė, sukurti „žalieji koridoriai“. Jiems nereikės laukti bendroje eilėje, todėl reabilitaciją bus galima pradėti anksčiau, siekiant kuo greičiau ir efektyviau atkurti sutrikusias paciento biopsichosocialines funkcijas, arba, esant negrįžtamiems organizmo pakitimams, jas kompensuoti, užtikrinti kuo sklandesnį sveikimo procesą. Tai ypač svarbu žmonėms po įvairių traumų, insultų, infarktų, sudėtingų operacijų, taip pat sergantiems lėtinėmis ir onkologinėmis ligomis.

Gydytojams – mažesnė administracinė našta

Paciento sveikatos būklės ir reabilitacijos poreikio vertinimas nuo 2023 m. sausio 1 d. taps labiau individualizuotas, kai kur atsisakyta ligų kodų. Tai reiškia, kad ambulatorinės medicininės reabilitacijos paslaugų paskyrimas nebus siejamas su konkrečiu paciento ligos kodu, o paslaugos bus skiriamos atsižvelgiant į ligos bendrą diagnozę ir biopsichosocialinių funkcijų sutrikimus. Pavyzdžiui, esant diagnozei „kvėpavimo sistemos navikai“ naujoje tvarkoje ambulatorinės reabilitacijos paslaugos po chirurginio ar specifinio gydymo bus kompensuojamos pacientams, kuriems nustatyta ši diagnozė, nepriklausomai nuo konkretaus ligos kodo.

Siekiant padėti gydytojams kuo tiksliau įvertinti paciento sveikatos būklę ir skirti efektyviausią gydymą, naujoje tvarkoje yra patikslinti ligų kodai, biopsichosocialinių funkcijų sutrikimai, ligų sunkumo laipsniai, reabilitacijos trukmė teikiant pradinės, ambulatorinės, stacionarinės medicininės reabilitacijos ar antirecidyvinio sanatorinio gydymo paslaugas.

Kiekvienu konkrečiu atveju FMR gydytojas turės įvertinti paciento sveikatos būklę, ligos sunkumo laipsnį bei biopsichosocialinių funkcijų sutrikimus, ir nuspręsti dėl medicininės reabilitacijos tikslingumo, rūšies ir laiko. Skirdamas reabilitaciją FMR gydytojas galės išduoti arba pratęsti nedarbingumo pažymėjimą. Patiems gydytojams sumažės administracinė našta, nes jiems reikės pildyti mažiau elektroninių formų e. sveikatos sistemoje.

Diegiama pažangi vertinimo sistema

Toliau tobulinant reabilitacijos paslaugų teikimo tvarką, Lietuvoje pradedama diegti Funkcinio nepriklausomumo nustatymo skalė. Ši skalė, skirta įvertinti paciento sveikatos būklę ir reabilitacijos paslaugų poreiki bei efektyvumą, padės užtikrinti kiekvienam šalies pacientui kokybiškas ir veiksmingas reabilitacijos paslaugas.

Ministro įsakymu patvirtinta prievolė nuo 2023 m. lapkričio 1 d. atlikti vertinimą pagal FIM skalę pacientams, kurie atvyksta reabilitacijai po nervų sistemos ligų ar judamojo-atramos aparato pažeidimų.

 

Šaltinis: SAM

Dalintis