Nuo 2004-ųjų savarankiškai ūkininkaujantys G. ir A. Gužauskai laiko 65 melžiamų karvių bandą, o su prieaugliu jų galvijų – visos aštuonios dešimtys.
Oficiali Gitanos ir Arvydo Gužauskų ūkininkavimo pradžia – 2004-ieji. Tačiau, kadangi ūkininkai buvo G. Gužauskienės tėvai, moters gyvenimas nuo vaikystės sukosi tarp kaimiškų darbų. „Galima sakyti, jog visą laiką ūkininkauju. Iš pradžių – su tėvais, o kai sukūriau savo šeimą – su vyru Arvydu. Kai tėvukas pasitraukė iš prekinės žemės ūkio gamybos, ūkį oficialiai perėmėme mes“, – apie ūkininkavimo pradžią „Ūkininko patarėjui“ pasakojo ūkininkė.
Kumpiškės kaime jauna šeima įsigijo apleistą fermą be langų ir durų, be elektros. Teko nemažai investuoti, daug darbo įdėti, kol pastatas tapo tinkamas gyvuliams laikyti. Darbštūs žmonės išnaikino teritorijoje karaliavusias piktžoles, sutvarkė aplinką. Kieme atsirado originalus akmeninis šulinys. Po truputį iš G. Gužauskienės tėvų ūkio Pamatlindžiuose ūkininkai į Kumpiškę parsigabeno kelias karvutes ir prieauglio. Neskubėdami gyvulių bandą gausino, nusipirkdami melžiamų karvių iš kitų ūkininkų, prisiaugindami iš savų karvių.
Nuo pat savarankiško ūkininkavo pradžios G. ir A. Gužauskai laikė ir tebelaiko melžiamų karvių bandą. Yra turėję ir 30 kiaulių, bet vėliau jų atsisakė.
Per du dešimtmečius Gitanos ir Arvydo ūkyje atsirado daug naujovių, palengvinimų, nors iš pradžių susidurta ir su ne vienu sunkumu. Dar ūkininkaujant su tėvais, G. Gužauskienei yra tekę ne vieną karvutę melžti rankomis. „Kai karvių banda pagausėjo iki 11, supratau, kad man rankomis visas jas pamelžti jau darosi per sunku. Vyro paprašiau, kad pasirūpintų melžimo aparatais. Iš karto darbas palengvėjo. Kai įsirengėme fermą ir gyvulius perkėlėme į Kumpiškę, pagal jaunojo ūkininko programą nusipirkome traktorių, plūgus. Pagal standartų laikymosi programą įsigijome ir pasistatėme pieno linijas. Ūkį modernizavome pagal aną laikmetį. Darbai tikrai palengvėjo“, – pasakojo pašnekovė.
Šiuo metu G. ir A. Gužauskai laiko 65 melžiamas karves, 13 telyčių, kelis veršelius – apie 80 galvijų bandą. Melžimo roboto ūkininkai dėl per mažo melžiamų karvių skaičiaus neturi, nes naujosios technologijos būtų nenaudingos, neekonomiškas jų naudojimas.
„Pastaraisiais metais gyvulių skaičius laikosi stabilus, svyruoja nežymiai. Kartais būna penkiais galvijais daugiau, kartais per metus tiek pat banda sumažėja. Tiek gyvulių telpa tvarte, tiek ir stengiamės turėti. Mūsų ūkis – šeimos. Neketiname plėstis. Aš esu tokia ūkininkė, kuri nori pažinti savo gyvuliukus. Jokia aš verslininkė... Ūkininkaujame paprastai, kaimiškai. Toks ūkininkavimo modelis mums labiausiai tinka“, – redakcijai atviravo G. Gužauskienė.
Ūkininkai didžiąją dalį darbų nudirba patys, kartais, kai prireikia atsitraukti, išvykti su reikalais, paprašo pažįstamų pagalbos.
Paklausta apie ateitį, ūkininkė sakė, jog jos galvoje kyla įvairių minčių ir svarstymų. Bet bent kol kas nusveria ta svarstyklių lėkštė, ant kurios – toks ūkis, koks yra dabar.
VISAS STRAIPSNIS ČIA, 2025 m. liepos 22 d. numeryje!
Galite prenumeruoti „Ūkininko patarėjo“ elektroninę leidinio versiją
arba popierinę: ukininkopatarejas.lt,
arba susisiekus el. paštu: platinimas@ukininkopatarejas.lt, tel. +370 603 75 963.
Taip pat leidinio prenumerata priimama per www.prenumerata.lt, www.prenumeruoti.lt, www.prenumeruok.lt
bei Perlo terminaluose.
Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti, įgarsinti žodžiu ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.