Zimbabvės oficiali institucija šią savaitę pranešė, kad leis sumedžioti dešimtis dramblių, o jų mėsa bus išdalinta vietinių gyventojų vartojimui. Pranešama, jog taip siekiama sumažinti augančią gyvūnų populiaciją.
Pietų Afrikos šalyje gyvena antra pagal dydį dramblių populiacija pasaulyje po Botsvanos.
Zimbabvės parkų ir laukinės gamtos administracija (ZimParks) turi parengusi netgi taip vadinamą „dramblių populiacijos valdymo“ planą, o institucijos pranešime teigiama, kad iš pradžių pietryčiuose esančiame privačiame medžioklės rezervate bus leista sumedžioti 50 dramblių. Tiesa, nenurodyta, kiek gyvūnų bus iš viso leista sumedžioti ir per kokį laikotarpį.
2024 m. atliktas aerofotografija parodė, kad rezervate „Save Valley Conservancy“ buvo net 2550 dramblių – gerokai per daug, tad dabar ketinama į kitus parkus bei rezervatus perkelti 800 dramblių. Per pastaruosius penkerius metus mažiausiai 200 dramblių jau buvo perkelti į kitas vietoves.
„Dramblių mėsa, gauta vykdant tvarkymo darbus, bus paskirstyta vietos bendruomenėms, o dramblių iltys bei kaulai liks valstybės nuosavybėje, kuri bus perduota saugoti ZimParks“, – rašoma France24 pranešime.
Zimbabvė negali parduoti savo ilčių atsargų dėl pasaulinio dramblio kaulo prekybos draudimo.
Šis vietos institucijos pranešimas pasirodė praėjus dienai po to, kai sostinėje Hararėje buvo suimti keturi asmenys, turintys daugiau nei 230 kg dramblio kaulo, kuriam jie, kaip įtariama, ieškojo pirkėjo.
2024 m. Zimbabvė sumedžiojo 200 dramblių, susidūrusi su precedento neturinčia sausra, dėl kurios atsirado maisto trūkumas. Tai buvo pirmoji didelė medžioklė nuo 1988 m.
Dramblių medžioklė maistui sulaukė aštrios tarptautinės bendruomenės kritikos, ypač atsižvelgiant į tai, kad šie gyvūnai yra pagrindinis turistų traukos objektas.
Kaip skelbia portalas hunting-world.com, Zimbabvė – viena iš geriausių Afrikos šalių dramblio, buivolo, leopardo, juodosios antilopės, krokodilo ir begemoto medžioklei, turinti gausias šių žvėrių populiacijas. Medžioklės kainos čia taip pat gerokai palankesnės nei kitose Afrikos šalyse (pvz. Tanzanijoje, Zambijoje ar Mozambike).
Teigiama, jog organizuojamos medžioklės Gonarezhou vietovėje – tai 1000 kv. kilometrų ploto valdos, besiribojančios su Zimbabvės Gona Re Zhou nacionaliniu parku Pietų Louveldo rajone: „Pavadinimas „Gona Re Zhou“ reiškia „Daugybės dramblių žemė“ – šiose valdose mes medžiojame trofėjinius dramblius-patinus bei trofėjinius buivolus, taip pat čia gera vieta leopardo bei juodosios antilopės medžioklei. Geriausi mėnesiai medžioklei šiose plotuose – nuo vasario iki gegužės imtinai, kai prinoksta marulos vaisiai. Tai privilioja dramblius bei buivolus, kurie ateina iš parko į medžioklės plotą, kad paskanauti šių vaisių. Šansai sumedžioti milžinišką dramblį ar buivolą šiame krašte labai dideli, jeigu tik teisingai parinktas metų laikas. Šansai taip pat didėja vėliau, metams einant į pabaigą, kai liūtys vėl pripildo išdžiūvusius telkinius ir drambliai bei buivolai ateina iš parko, privilioti vandens. Gonarezhou nėra populiarus plotas įvairių smulkesnių savanos gyvūnų medžioklei – iš esmės tai didelių ir pavojingų žvėrių medžioklės plotai. Šios valdos yra tikras rojus itin didelių dramblių medžiotojams“.
Kaip „Ūkininko patarėjui“ pakomentavo vienas iš medžioklių Afrikoje organizatorių, garsus medžioklės trofėjų ekspertas Antanas Truskauskas, Zimbabvėje išties mažesnės medžioklės kainos, nei kitose Afrikos šalyse: „Palyginus su tomis šalimis, kur galima medžioti ir leopardą, ir buivolą, ir dramblį, ir juodąją atilopę, tai kainos Zimbabvėje yra tikrai mažesnės. Štai net gretimose šalyse, tokiose kaip Zambija, Botsvana ar Tanzanija kainos yra gerokai didesnės, bet medžiotojai vis tiek ten važiuoja – norisi pamatyti naują šalį, kitą tvarką, naujus plotus, vietines grožybes... Kiek kainuoja sumedžioti dramblį? Na, Zimbabvėje maždaug kainuotų apie 30 000 eurų, jeigu geras dramblys... Dramblių kaina priklauso ir trofėjaus kokybės – kuo didesnis, tuo brangiau. Bet čia visur tas pats. Ir Lietuvoje medžiojant komerciniuose plotuose nuo trofėjaus kokybės kaina auga geometrine progresija...“
Pašnekovas teigia, jog nėra daug lietuvių, norinčių medžioti Afrikoje ar konkrečiai Zimbabvėje: „Jų nėra daug. Lietuva yra maža šalis, o dabar norinčių pamedžioti egzotiniuose kraštuose šiuo metu yra gerokai sumažėję, nes visi, kurie norėjo, jau savo „atmedžiojo“: ir Pietų Afrikoje, ir Namibijoje, ir toje pačioje Zimbabvėje... O jaunimas dar tokiai pramogai turi užsidirbti, be to, ir stojančiųjų į medžiotojus jaunuolių sumažėję... Kas norėjo, tai jau aplankė tas šalis“.
Kaip sako A. Truskauskas, daugelyje Afrikos šalių dabar stebimas didelis dramblių populiacijos augimas ir šių gyvūnų perteklius: „Ne tik Zimbabvėje jų per daug – visoje Afrikoje dramblių daugėja, antai ir Zambijoje jau yra dramblių perteklius, ir kitur panaši padėtis... Mūsų Europoje tie pseudo gamtos „mylėtojai“ tiesiog patys nesupranta, ką jie kviečia saugoti ir tik rėkia, kad reikia riboti medžiokles, nekreipdami dėmesio į vietinių žmonių poreikius. Jie vis siekia, kad į Europą būtų draudžiama įvežti trofėjus. O štai Zambijos prezidentas yra pasekęs tiek Europos dramblių „mylėtojams“: aš jums padovanosiu kelis tūkstančius dramblių ir saugokite juos pas save...“
Pasak pašnekovo, vietiniams gyventojams jie atneša daug nuostolių: „Jie gi suėda visą žmonių maistą, nusiaubia pasėlius, ištrypia daržus, kenkia vietos žemės ūkiui. Jų tiesiog yra per daug, o kas per daug, tas nesveika. Tas pats ir pats mus: antai dabar smarkiai padaugėję elnių ir jie atneša didelius nuostolius ūkininkams. Tai pas mus dar yra nuostolių atlyginimas, o Afrikoje net to nėra... Visiems tiems gyvūnų pseudo globėjams galiu pasiūlyti: jeigu taip norite saugoti tuos dramblius, tai susirinkite visą šeimyną su visais vaikais, pasistatykite kur nors Afrikoje molinį namelį, kauptuku įsidirbkite darželį, auginkite ten kukurūzus, kas yra tų kraštų žemės ūkio kultūrų pagrindas, o tada ateis dramblių banda ir visą jūsų ūkį praris tiesiogine šio žodžio prasme... Pažiūrėsiu tada, ką valgysite ir kuo vaikus maitinsite, o tada galėsite saugoti tą dramblį... Kai mes medžiojame dramblius, tai visi vietiniai mums padeda – įsijungia visi aplinkiniai kaimai, laksto su motociklais ir ieško didelių trofėjinių dramblių pėdsakų, kad tik juos sumedžiotume. Jiems tas dramblys yra siaubūnas ir jie supranta, kad mūsų sėkmė medžioklėje gelbsti jų pasėlius ir maistą... O medžioklė yra vienintelis būdas reguliuoti gyvūnų skaičių – jeigu ne medžiotojai, tai dabar niekas ten nei praeitų, nei pravažiuotų. Be to, mūsų sumokami pinigai iš legalių medžioklių eina vietos bendruomenių reikmėms, o vietos žmonėms tai didžiulė parama...“
Parengė Ričardas Čekutis