Columbus -3,5 °C Mažai debesuota
Sekmadienis, 22 Grd 2024
Columbus -3,5 °C Mažai debesuota
Sekmadienis, 22 Grd 2024


Jolita ŽURAUSKIENĖ
ŪP korespondentė 

ES ėmėsi Nitratų direktyvos reformos

2024/05/02


Europos Sąjungos (ES) vykdomoji valdžia – Europos Komisija (EK) – pasiūlė peržiūrėti Nitratų direktyvą ir numatyti platesnes galimybes panaudoti iš gyvulių mėšlo pagamintas trąšas. Taisyklių sušvelninimo reikalauja Nyderlandų ūkininkai, kuriuos remia bendraminčiai iš Danijos, Italijos ir kitų šalių. Lietuvos valdininkai mūsų šalies žemdirbių apie tai, kad jie taip pat gali teikti pasiūlymus dėl projekto, net nesiteikė informuoti.

Pakeistų iš dalies

Kaip rašo įtakingas ES leidinys „Euractiv“, ES vykdomoji valdžia balandžio 19 d. paskelbė pasiūlymą peržiūrėti Nitratų direktyvą, nes EK siekia skatinti naudoti biologines trąšas, gautas apdorojant ir perdirbant gyvulių mėšlą. Šis proceso metu gaunamas produktas yra žinomas kaip iš mėšlo regeneruotas azotas (RENURE). Dėl Nitratų direktyvos pataisų projekto yra paskelbtos viešos konsultacijos, truksiančios 4 savaites. Per šį laiką visų ES šalių ūkininkai turi galimybę pateikti atsiliepimus.

„Po to, kai Rusija įsiveržė į Ukrainą, viso ES bloko ūkininkai nukentėjo dėl itin išaugusių trąšų kainų, nes ES yra priklausoma nuo trąšų importo iš trečiųjų šalių. Tai patvirtino neseniai atliktas tyrimas. Todėl mėšlo ir perdirbto mėšlo naudojimas žemės ūkyje galėtų sumažinti nuolat kintančių mineralinių trąšų kainų poveikį“, – rašo „Euractiv“.

EK pasiūlymas iš dalies pakeistų 1991 m. priimtą Nitratų direktyvą, be to, būtų leidžiama naudoti RENURE, viršijant Nitratų direktyvoje nustatytą 170 kg/ha ribą. Anot „Euractiv“, šis žingsnis buvo priimtas po Nyderlandų ir kitų intensyvią gyvulininkystę vykdančių ES valstybių narių raginimų ir Europos Parlamento Žemės ūkio ir kaimo plėtros komiteto priimtos rezoliucijos, kad ūkininkai galėtų lengviau naudoti RENURE trąšas. Nyderlandų iniciatyvą dėl RENURE palaikė Danija, Lenkija, Italija, Ispanija, Suomija, Kipras, Liuksemburgas. RENURE potencialą mato Malta, Bulgarija, Estija.

Neturi tvirtos nuomonės

O kokia mūsų Žemės ūkio ministerijos (ŽŪM) pozicija? Į šį „Ūkininko patarėjo“ pateiktą klausimą ŽŪM neatsakė. ŽŪM tylėjimas nebestebina ūkininkų. Tai, anot kalbintų gyvulių augintojų, parodo, kad ŽŪM neturi tvirtos pozicijos. „Kodėl reikia žvalgytis, ką nusprendė Lenkija, Nyderlandai ar kitos šalys? Žiūrėkime, kaip yra pas mus, ko reikia mūsų šaliai. Kodėl patys nieko nepriimame, neteikiame? Kam tuomet reikalingi ministerijų darbuotojai, jei ūkininkai, socialiniai partneriai į jų pridarytas klaidas turi nuolat baksnoti pirštais? Ką jie veikia? Dažnai patys sau „prisišaudo“ į kojas, o žemdirbiai turi šovinius rankioti“, – apmaudo neslėpė jauni ūkininkai.

Telšių r. ūkininkų sąjungos (TRŪS) pirmininkė ūkininkė Zita Dargienė, praėjusią savaitę dalyvavusi ŽŪM pasitarime „Dėl reikalavimų tręšimo planų struktūrai suvienodinimo“, ŪP pasakojo, kad viceministras Egidijus Giedraitis net neužsiminė, kad EK pradėjo viešas konsultacijas dėl iš dalies keičiamos Nitratų direktyvos. „Šią informaciją sužinojome iš kitų šaltinių. Apmaudu, kad šitaip dirbama. Kai paklausiau atsakingų ministerijos darbuotojų, ne politikų, kurie ateina ir nueina, bet valdininkų, kurie nuolat dirba savo darbą, ką apima Nitratų direktyva, man atsakė, kad mėšlą. Tuomet susimąsčiau, kokį atsiliepimą pateiks Lietuva. O esmė – kaip Lietuva direktyvą supras? Kalbėjomės apie senąją Nitratų direktyvą, kuri 20 metų yra kaip kilpa užnerta gyvulininkystės ūkiams ant kaklo, apie tręšimo planų reikalavimus. Gal jau pribrendo laikas visa tai keisti?“ – kalbėjo Z. Dargienė.

Zita Dargienė
TRŪS pirmininkė ūkininkė Zita Dargienė sakė, kad jau pribrendo laikas daug ką direktyvose keisti.

Turi pakeisti nuomonę

Z. Dargienė Nitratų direktyvos projekte įžvelgė įdomių vietų. „Ar ŽŪM jas taip pat įžvelgs? Ar Lietuvos valdininkai ir politikai skaitys projektus iki pabaigos? Ar į juos įsigilins? Mes turime pakeisti nuomonę, kad mėšlas yra blogybė. Visi žemdirbiai, kurie tręšia mėšlu ar cheminėmis trąšomis, turėtų turėti vienodas sąlygas. Nediskriminuokime ūkininkavimo šakų. Dėl Nitratų direktyvos projekto mes žadame teikti atsiliepimą“, – ŪP kalbėjo TRŪS pirmininkė.

Aktyvaus Šilalės r. mėsinės gyvulininkystės ir augalininkystės ūkio šeimininko Andriaus Baublio nuomone, Nitratų direktyvą, kuria vadovaujamasi ne vieną dešimtmetį, reikėtų peržiūrėti. „Technologijos keičiasi, žemės ūkis nestovi vietoje“, – ŪP tvirtino A. Baublys.

Lietuvos pieno gamintojų asociacijos (LPGA) direktorius Eimantas Bičius mano, kad, traukiantis gyvulininkystės sektoriui, mažės ir tręšiančiųjų mėšlu. „Nitratų direktyvą reikėtų peržiūrėti ir supaprastinti. Neaišku, ar Nitratų direktyvos nuostatos bus taikomos ir produktams, gautiems iš biojėgainių. Apie Nitratų direktyvos projektą kalbėjome ir mūsų tarybos pasitarime“, – teigė E. Bičius.

Reikalavimas – atgyvenęs

Eimantas Pranauskas
LŽŪBA prezidentas Eimantas Pranauskas informaciją apie teisės akto pataisų projektą gavo iš Briuselio, COPA ir COGECA sekretoriato, bet ne iš ŽŪM.

VISAS STRAIPSNIS ČIA!

 

Galite prenumeruoti „Ūkininko patarėjo“ elektroninę leidinio versiją

arba popierinę: el. paštu: platinimas@up.lt,

tel. +370 603 75 963

https://ukininkopatarejas.lt//katalogas/popieriniu-leidiniu-prenumerata/, www.prenumerata.lt, www.prenumeruoti.lt, www.prenumeruok.lt

bei Perlo terminaluose.

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis