Į šį didelės reikšmės susitarimą taip pat įtraukti beprecedenčiai tvarumo įsipareigojimai, be kita ko, įsipareigojimas laikytis Paryžiaus klimato susitarimo ir pagrindinių darbo teisių.
Derybos dėl LPS su Naująja Zelandija pradėtos 2018 m. birželio mėn. Iki 2022 m. kovo mėn. įvyko 12 derybų raundų, po kurių tarp sesijų vyko diskusijos iki derybų užbaigimo 2022 m. birželio 30 d. Dabar susitarimas perduotas Europos Parlamentui siekiant gauti jo pritarimą. Susitarimas įsigalios, kai ES ir Naujojoje Zelandijoje pasibaigs ratifikavimo procesas.
Prekybos susitarimai yra ES atviros prekybos – arba partneryste grindžiamo – požiūrio dalis, o tai yra vienas iš trijų praėjusį mėnesį pateiktos Europos ekonominio saugumo strategijos tikslų. Šis susitarimas su Naująja Zelandija taip pat rodo, kaip ES stiprina bendradarbiavimą su šiuo perspektyviu pasaulio regionu, įgyvendindama Indijos ir Ramiojo vandenynų regiono strategiją.
Europos Komisijos Pirmininkė Ursula von der Leyen teigė: „Naujoji Zelandija yra labai svarbi mūsų partnerė Indijos ir Ramiojo vandenyno regione, o šis laisvosios prekybos susitarimas mus suartins dar labiau. Šiandien jį pasirašydami žengėme svarbų žingsnį, kad šis susitarimas taptų realybe. Šis modernus laisvosios prekybos susitarimas suteikia didelių galimybių mūsų įmonėms, ūkininkams ir vartotojams abiejose šalyse. Jame nustatyti precedento neturintys socialiniai ir klimato srities įsipareigojimai skatina teisingą ir žaliąjį ekonomikos augimą bei stiprina Europos ekonominį saugumą.“
Naujos eksporto galimybės didelėms ir mažoms įmonėms
ES ir Naujosios Zelandijos LPS įmonėms bus suteikta naujų galimybių:
Žemės ūkio maisto produktai. ES eksporto skatinimas, kartu užtikrinant ES pažeidžiamų sričių apsaugą
Kai tik susitarimas bus pradėtas taikyti, ES ūkininkai įgis daug daugiau galimybių prekiauti savo produkcija Naujojoje Zelandijoje. Nuo pat pirmos dienos bus panaikinti pagrindinių ES eksporto prekių (pavyzdžiui, kiaulienos, vyno ir putojančio vyno, šokolado, konditerijos gaminių iš cukraus ir sausainių) tarifai.
ES ūkininkams bus naudingas ne tik tarifų sumažinimas. LSP bus apsaugotas visas ES vynų ir spiritinių gėrimų, pavyzdžiui, „Prosecco“, „Polska Wódka“, „Rioja“, „Champagne“ ir „Tokaji“, sąrašas (beveik 2 000 pavadinimų). Be to, Naujojoje Zelandijoje bus saugomi 163 garsiausi tradiciniai ES produktai (geografinės nuorodos), pvz., sūriai „Asiago“, „Feta“, „Comté“ ir „Queso Manchego“, kumpis „Istarski pršut“, „Lübecker Marzipan“, alyvuogės „Elia Kalamatas“.
Susitarime atsižvelgiama į ES pažeidžiamų žemės ūkio produktų – kelių pieno produktų, jautienos ir avienos, etanolio ir cukrinių kukurūzų – gamintojų interesus. Šiuose sektoriuose prekyba nebus liberalizuota. Vietoj to pagal susitarimą importas iš Naujosios Zelandijos taikant mažesnius arba nulinius tarifus bus leidžiamas tik ribotais kiekiais (pagal vadinamąsias tarifines kvotas).
Susitarime prisiimti kaip niekad plataus užmojo tvarumo įsipareigojimai
ES ir Naujosios Zelandijos LPS yra pirmasis susitarimas, kuriam taikomas naujasis ES požiūris į prekybą ir darnų vystymąsi, nustatytas komunikate „Prekybos partnerysčių galia: drauge siekti žaliosios ir teisingos ekonomikos augimo“, priimtame likus vos savaitei iki derybų dėl laisvosios prekybos susitarimo užbaigimo 2022 m. birželio mėn.
Abi šalys susitarė dėl plataus užmojo prekybos ir darnaus vystymosi įsipareigojimų, apimančių įvairius klausimus, grindžiamus bendradarbiavimu ir griežtesniu vykdymo užtikrinimu. Pirmą kartą į ES laisvosios prekybos susitarimą įtrauktas specialus tvarios maisto sistemų skyrius, specialus straipsnis dėl prekybos ir lyčių lygybės ir speciali nuostata dėl prekybos ir iškastinio kuro subsidijų reformos. Įsigaliojus šiam susitarimui taip pat liberalizuojamos aplinkosaugos prekės ir paslaugos.
Tolesni veiksmai
Tekstas dabar bus perduotas Europos Parlamentui siekiant gauti jo pritarimą. Parlamentui pritarus, Taryba gali priimti sprendimą dėl sudarymo ir, kai Naujoji Zelandija praneš apie ratifikavimo procedūros pabaigą, susitarimas gali įsigalioti.
Europos Komisijos spaudos centro informacija