Į Vilnių – nuo sausio 23 d.
Trečiadienį Lietuvos žemės ūkio tarybos (LŽŪT) atstovai kreipėsi į Vilniaus miesto savivaldybės administraciją, prašydami išduoti leidimą sausio 23–26 d. numatytai žemdirbių protesto akcijai. Kaip po pasitarimo sostinės merijoje „Ūkininko patarėjui“ teigė LŽŪT valdybos pirmininkas Ignas Hofmanas, leidimas rengti protesto akciją, į kurią susirinks apie 2 tūkst. žmonių, gautas.
„Tai bus taikus žemdirbių susibūrimas, į kurį jie atvyks pagrindine darbo priemone – traktoriais. Pagrindinė susibūrimo vieta – V. Kudirkos aikštė priešais Vyriausybės pastatą ir aplinkinės gatvės. Protesto akcija vyks nepaisant oro sąlygų, nes žemdirbiai yra išmokę dirbti bet kokiomis oro sąlygomis“, – nedaugžodžiavo LŽŪT valdybos pirmininkas.
Ar ir į Vilnių Lietuvos žemdirbiai atsigabens mėšlo, kaip tai darė kitų šalių protestuojantys ūkininkai, I. Hofmanas atskleisti nenorėjo. Tik minėjo, kad į protesto akciją žemdirbiai ketina važiuoti iš įvairių šalies regionų, tad tomis dienomis eismas šalies keliais gali būti kiek sunkesnis. Tačiau žemdirbiai važiuos laikydamiesi kelių eismo taisyklių.
Šią savaitę apie prisijungimą prie žemdirbių organizuojamos protesto akcijos paskelbė pirmadienį įspėjamąją protesto akciją surengę privačių miškų savininkai. Jie į šalies kelius, taip pat ir į automagistrales, kuriomis traktoriai važiuoti negalės, išriedės miškavežiais.
Kol kas – tik pažadai
Prieš beveik dešimt dienų su premjere Ingrida Šimonyte susitikę žemdirbių atstovai ne tik išsakė savo požiūrį į Vyriausybės vykdomą žemės ūkio politiką, padidintus suskystintų naftos dujų akcizus, daugiamečių pievų atstatymą, bet ir paragino pagaliau rasti pieno krizės bei kitų aktualių problemų sprendimus. Tačiau, kaip ŪP teigė I. Hofmanas, kol kas apie realius valdžios žingsnius, sprendžiant jų iškeltus pačius aktualiausius ir skaudžiausius klausimus, negirdėti nieko. „Kol kas girdime daugiausia tik pažadus, kad bus sprendžiama ta ar kita problema. Dažniausiai – ateityje, nors sprendimų reikia jau dabar“, – pastebėjo redakcijos pašnekovas.
Apie tai, kad žemdirbiai kol kas maitinami tik pažadais, o realių veiksmų sprendžiant iškeltas problemas vis dar nesiimama, ŪP teigė ir Lietuvos žemės ūkio bendrovių asociacijos generalinis direktorius Jonas Sviderskis. Pasak jo, norint išspręsti kai kurias žemdirbių keltas problemas, tikrai nereikia laukti kovo mėnesio ar Seimo pavasario sesijos pradžios.
„Daugiamečių pievų atkūrimas yra Lietuvos vidaus reikalas ir jis gali būti išspręstas be jokio Europos Komisijos įsikišimo. Tereikia noro tai daryti, o kaip – mes jau ne kartą siūlėme. Tas pat pasakytina ir apie lengvatiniu akcizu apmokestinamo dyzelino naudojimą žemės ūkio technikoje. Tereikia atšaukti Valstybinės mokesčių inspekcijos departamento direktorės neteisėtą raštą ir palikti tokią tvarką, kokia buvo iki šiol. Tada nereikės sukti galvos, kas yra žemės ūkio technika, kitaip prieisime iki absurdų. Ministro įsakymo tereikia ir sprendžiant durpžemių apsaugos, pievų, ganyklų atkūrimo keliamas problemas. Kiek sudėtingiau pakeisti akcizo suskystintoms naftos dujoms dydį – be Seimo to padaryti nepavyks. Kiek ilgesnio sprendimo prireiks ir sprendžiant pieno krizę ar rusiškų grūdų tranzito keliamus rūpesčius. Bet tai irgi ne vienos dienos problema, kurių sprendimus buvo galima priimti dar iki žemdirbių protesto akcijos“, – tvirtino J. Sviderskis.
Mėšlo neišvertė
Lietuvos žemdirbiai – ne vieninteliai ES šalyse, reiškiantys nepasitenkinimą tiek nacionalinių vyriausybių, tiek ir ES vykdoma žemės ūkio politika. Baigdami protestų savaitę, pirmadienį Vokietijos ūkininkai į tūkstantinę demonstraciją susirinko Berlyne. Taip jie pasisakė prieš Vyriausybės planą mažinti mokesčių lengvatas jų naudojamam dyzelinui. Vokietijos ūkininkų asociacijos generalinis sekretorius Bernhardas Krueskenas dienraščio „Bild“ portalui sakė, kad galutinai problema dar nėra išspręsta, nors Vyriausybė ir sušvelnino savo pirminį planą – mokesčio lengvata žemės ūkio paskirties transporto priemonėms bus palikta, o dyzelino mokesčio lengvatų mažinimas bus įgyvendintas per trejus metus.
Tačiau Vokietijos žemdirbių tokios nuolaidos netenkina. Todėl pirmadienio vakarą teritorija aplink Berlyno Brandenburgo vartus buvo pilna ūkininkų, traktorių ir kitokios žemės ūkio technikos. Į sostinę atvyko ūkininkai iš visos Vokietijos. Buvo matyti daug Vokietijos vėliavų. Daugelis protestuotojų plakatų ragino Vyriausybę tartis su ūkininkų bendruomene, taip pat berlyniečiams priminė elementarias tiesas: „Duona, sviestas, alus – tai mes“ („Brot, Butter, Bier – das sind Wir“), „ Nebus ūkininkų – nebus ir alaus“ („Keine Bauern – kein Bier“). Kas keliasdešimt metrų buvo sustatytos krosnelės, prie kurių į Berlyną atvykę ūkininkai, dažnas ir su šeimomis, šildydavosi. Kai kurie traktoriai traukė namelius ant ratų.
Apie 17 val., skambant kurtinančiam ragų garsui, grupė traktorių nuvažiavo iki Brandenburgo vartų, kur išsirikiavo savotiškai fotosesijai. Kai kurie protestuotojai transporto priemonėse buvo atvežę ir mėšlo, kurį ketino išversti prie Bundestago durų – parlamento pastato netoli Brandenburgo vartų. Tačiau paskutinę minutę protesto akciją prižiūrėjusiems policijos pareigūnams ir akcijos organizatoriams pavyko susitarti, kad tai nebūtų daroma.
Akcijų neatsisako
Galite prenumeruoti „Ūkininko patarėjo“ elektroninę leidinio versiją
arba popierinę: el. paštu: platinimas@up.lt,
tel. +370 603 75 963
https://ukininkopatarejas.lt//katalogas/popieriniu-leidiniu-prenumerata/, www.prenumerata.lt, www.prenumeruoti.lt, www.prenumeruok.lt
bei Perlo terminaluose.
BNS, ŪP informacija
Socialinių tinklų nuotraukosTitulinėje socialinių tinklų nuotr. – Berlyne į protestą buvo susirinkę tūkstančiai Vokietijos ūkininkų.
Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.