Columbus +23,9 °C Debesuota
Šeštadienis, 3 Geg 2025
Columbus +23,9 °C Debesuota
Šeštadienis, 3 Geg 2025

Po vienų metų vėjo elektrinių veiklos Jonavos r. gyventojams knietėjo sužinoti apie vėjo jėgainių poveikį žmonių sveikatai.

Jolita ŽURAUSKIENĖ
ŪP korespondentė 

Elektromagnetinių laukų, vibracijos ir infragarso poveikio sveikatai labirintai: gyventojų problemos – šauksmas tyruose

2025/05/02


Vėjo jėgainės, dygstančios tarsi ant mielių, nedžiugina Jonavos r. Žeimių seniūnijos gyventojų. Žmonės teigia, kad gyvenimo sąlygos šalia galingų monstrų jiems tapo tikru košmaru, o jų turtas – namai ir žemė – beveik beverčiais. Suprastėjus gyvenimo kokybei, jie kreipėsi į įvairias institucijas ir teiravosi, ar yra atlikti triukšmo, elektromagnetinių laukų, vibracijos ir infragarso poveikio žmonių sveikatai tyrimai. Deja, atsakymų į  šiuos klausimus nesulaukė. Todėl Jonavos r. gyventojai baiminasi, kad artimiausiu laiku jų gyvenimo kokybė dar labiau suprastės, nes vėjo jėgainių parkas bus papildytas dar galingesniais gigantais.

Neapsikenčia triukšmo 

Kaip „Ūkininko patarėjui“ pasakojo Vilma Tarovatovienė, prieš porą metų Žeimių seniūnija pradėjo ūžti nuo vėjo elektrinių skleidžiamo garso, nes jos sustatytos vos ne žmonių kiemuose. „Nors teisiškai gal viskas ir teisinga, jos stovi 400 m atstumu nuo žmonių namų, tačiau kai būna didesnis vėjas, neįmanoma būti namuose. Tačiau net esant mažesniam vėjui ir elektrinėms neveikiant, jos skleidžia puikiai girdimą garsą, kadangi atstumai nuo namų tikrai nedideli. Sodybose kuo puikiausiai girdisi garsai ir tų jėgainių, kurios yra toliau – už 2 km ar daugiau. Žmonės yra priversti sėdėti namuose uždarytais langais, negali išeiti į kiemą, nes jausmas – lyg gyventų aerodrome“, – problemas Žeimių seniūnijos gyventojų vardu dėstė V. Tarovatovienė.

Ji akcentavo, kad nakties poilsis nuolatinio ūžimo sąlygomis yra neįmanomas ir tai sveikatos žmonėms neprideda. „Nekalbu apie tai, kad vasarą visgi norėtųsi atsidaryti langus, leisti laiką lauke ar išgirsti paukščių čiulbėjimą, o ne vien ūžimą, per kurį negirdi net savo paties minčių. Pavyzdžiui, Dargužių, Žieveliškių, Palankesių, Martyniškių kaimai apstatyti iš visų pusių. Niekur neįmanoma pasislėpti nuo to garso“, – apgailestavo šių kaimų gyventojai.

V. Tarovatovienė, surinkusi 68 aplinkinių gyventojų parašus, kreipėsi į įvairias institucijas, tačiau, jos teigimu, visur atsimušė kaip į sieną. Žmonės apgailestavo, kad į juos niekas nekreipia dėmesio, o už juos svarbesni ir galingesni yra pinigai.

Atsakymų neatranda

Jonavos r. gyventojai pasakojo, kad jie, nenuleisdami rankų, beldėsi į įvairių institucijų duris, tikėjosi, kad bus išgirsti.  „Po vienų metų vėjo elektrinių veiklos mums knietėjo sužinoti, ar yra atliekami kokie nors tyrimai apie elektromagnetinių laukų, infragarso, vibracijų poveikį šalia vėjo jėgainių gyvenančių žmonių sveikatai, ar tiriama žmonių psichologinė būsena, ar klausiama, kaip žmonės naktimis miega, ir panašių klausimų. Šiandien, kai teisės aktai leidžia statyti vėjo jėgaines šalia gyvenamųjų namų ir kaimų, savivaldybių administracijos suinteresuotos gauti pinigų, visos valstybės institucijos ir teisinė bazė palanki tik verslo atstovams. Todėl kyla klausimas – nejau paprastas gyventojas ir mokesčių mokėtojas nebeturi net bazinių teisių – turėti namus, ramų ir kokybišką poilsį, sveiką gyvenamąją aplinką?“ – svarstė žmonės.

Minėtus klausimus apie poveikį žmonių sveikatai ir psichologinei būklei gyventojai buvo pateikę Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) prie Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) Kauno departamentui. Ši institucija į juos neatsakė, tačiau persiuntė Higienos institutui (HI). Jo direktorius Šarūnas Alasauskas Jonavos r. gyventojams išklojo tiesą: „Atkreipiame dėmesį, kad HI neturi informacijos apie pradėtus ar atliktus triukšmo, elektromagnetinių laukų, vibracijos ir infragarso poveikio sveikatai (įskaitant psichikos sveikatą) tyrimus. Triukšmo valdymo įstatymo 4 straipsnyje numatyta, kad valstybinį triukšmo valdymą pagal savo kompetenciją įgyvendina Vyriausybė, ministerijos (Vidaus reikalų, SAM, Aplinkos, Susisiekimo, Žemės ūkio), savivaldybių institucijos ir Triukšmo prevencijos taryba.“ Siekdamas išgirsti atsakymą, ŪP kreipėsi į Triukšmo prevencijos tarybą. Atsakymą pateikęs SAM Komunikacijos skyriaus patarėjas Julijanas Gališanskis teigė, kad  NVSC pagal gyventojų prašymus, pranešimus ir skundus vykdo šių ūkinės komercinės veiklos veiksnių, galinčių turėti įtakos visuomenės sveikatai, kontrolę – stacionarių triukšmo šaltinių keliamą triukšmą, visą žmogaus kūną veikiančią vibraciją, infragarsą ir žemo dažnio garsą ir kt. „Šis kontroliuojamų sričių sąrašas patvirtintas sveikatos apsaugos ministro įsakymu. Duomenų apie kontrolės ir patikrinimų rezultatus reikėtų teirautis NVSC atstovų“, – atsakė J. Gališauskas, galimai nežinodamas, kad NVSC, apsukęs klausimų ir atsakymų ratą, tyrimų rezultatus tikėjosi gauti iš būtent Triukšmo prevencijos tarybos.

Bandė ieškoti teisybės

V. Tarovatovienė ŪP dėstė, kad žmonių niekas nenori girdėti, todėl jie jaučiasi neturintys teisės ir jokios galimybės apsiginti ir pasirinkti. „Vėjo elektrinės veikia jau daugiau kaip 2 metus, per tą laiką nebuvo ir greičiausiai niekada nebus atliekami kokie nors tyrimai apie elektromagnetinių laukų, infragarso, vibracijų poveikį šalia gyvenančių žmonių sveikatai arba tiriama žmonių psichologinė būsena. Niekam tai nerūpi ir niekur neįmanoma prisibelsti, kaip sakoma, gaudyk vėją laukuose. Energetikos ministerijai vėjo jėgainės yra ypatingos svarbos projektai, o žmonių gyvenimo kokybė iš viso jiems yra antraeilis dalykas. Jonavos savivaldybės administracijos klerkai teigia, kad negali niekuo padėti“, – bėdas išklojo Jonavos r. gyventojai.

Tikėdamiesi pagalbos, žmonės praėjusių metų pavasarį kreipėsi ir į Seimo kontrolierių įstaigą. Kaip buvo sprendžiama Žeimių seniūnijos gyventojų skundo problema? Apie tai ŪP pasiteiravo Seimo kontrolierės Jolitos Miliuvienės. „Kai gavome skundą, mes nematėme, ar gyventojai problemą bandė aiškintis su savivaldybe ir kitomis institucijomis. Seimo kontrolieriai tikrina, ar teisingai veikia savivaldybių ar valstybės institucijos, mes negalime privataus subjekto, statančio vėjo jėgaines, tikrinti. Tačiau mes paklausėme, ar savivaldybė, ar NVCS, ar Aplinkos apsaugos agentūra (AAA) padarė viską, ką reikėjo. Mes į juos kreipėmės ir paklausėme, kaip yra su vėjo jėgainių statyba, poveikio aplinkai vertinimu, priimant sprendimą, teikiant išvadas statyti vėjo elektrines“, – pažymėjo Seimo kontrolierė.

Mynė slenksčius

VISAS STRAIPSNIS ČIA, 2025 m. gegužės 2 d. numeryje!

 

Galite prenumeruoti „Ūkininko patarėjo“ elektroninę leidinio versiją

arba popierinę: ukininkopatarejas.lt,

arba susisiekus el. paštu: platinimas@ukininkopatarejas.lt, tel. +370 603 75 963.

Taip pat leidinio prenumerata priimama per www.prenumerata.lt, www.prenumeruoti.lt, www.prenumeruok.lt

bei Perlo terminaluose.

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti, įgarsinti žodžiu ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis