Pagrindinis argumentas prieš gyvulininkystę – metano (CH4) emisijos. Tačiau šis metanas susidaro virškinant žolę – fotosintezės būdu sukauptą anglies junginį. Per dešimtmetį jis vėl oksiduojasi į CO2, grįžta į atmosferą ir vėl paverčiamas žaliąja biomase. Tai – natūralus, ciklinis procesas, kitaip nei iškastinio kuro deginimas, kai į atmosferą išleidžiama milijonus metų saugota anglis.
Todėl mokslininkai vis dažniau ragina skirti „seną“ (fosilinę) ir „naują“ (ciklinę) anglį. Deja, daugelyje politinių dokumentų šie skirtumai ignoruojami, o emisijos iš atrajotojų vertinamos kaip vienodai žalingos, kaip ir pramoninės emisijos.
Remiantis Jungtinių Tautų Maisto ir žemės ūkio organizacijos (FAO) ir Tarpvyriausybinės klimato kaitos komisijos (IPCC) duomenimis, pasaulio maisto sistemos (įskaitant perdirbimą, transportą, vartojimą) generuoja apie trečdalį visų šiltnamio efektą sukeliančių dujų (ŠESD). Ūkininkavimas tiesiogiai sudaro ~8 Gt CO2 ekvivalentų per metus, arba maždaug pusę visų maisto sistemos emisijų.
Gyvulininkystė – apie 14,5 proc. antropogeninių ŠESD. Palyginimui: energetikos sektorius sukuria ~36 proc., pramonė – ~25 proc., transportas – ~14 proc. Be to, daugiausia emisijų kyla iš intensyvių sistemų, ypač Lotynų Amerikoje, kur kertami miškai sojų ar galvijų auginimui. O štai šeimos ūkiai Europoje, ypač Lietuvoje, dažnai ūkininkauja ekstensyviai, remdamiesi vietiniais resursais.
Viena dažniausių viešojo diskurso klaidų – traktuoti gyvulininkystę kaip homogenišką veiklą. Tačiau skiriasi viskas: nuo laikymo sąlygų, pašarų rūšies, ganyklų tvarkymo iki klimato. Ir tai daro lemiamą poveikį emisijų dydžiui bei ekologiniam balansui.
Pavyzdžiui, laisvai ganomi gyvuliai, ypač natūraliose Lietuvos ganyklose, naudoja vietines žemės ūkio veiklai sunkiai pritaikomas teritorijas – kalvotas, akmenuotas ar šlapias. Jie prisideda prie biologinės įvairovės, padeda kaupti anglį dirvožemyje, mažina eroziją.
Priešingai – intensyvus laikymas pastatuose, koncentruotų, iš toli importuotų pašarų naudojimas (pvz., sojos iš Brazilijos), didina emisijas, mažina gyvūnų gerovę ir atitolina ūkininką nuo vietinės gamtinės sistemos.
Gyvulinės kilmės produktai, ypač iš žoliniais pašarais šeriamų gyvulių, yra nepakeičiamas aukštos kokybės baltymų, vitamino B12, geležies, cinko, omega-3 riebalų rūgščių šaltinis. Pienas ir mėsa iš ganomų gyvulių turi daugiau konjuguotos linolo rūgšties (CLA), mažiau sočiųjų riebalų, geresnį omega-6 ir omega-3 santykį. Tai ypač svarbu vaikams, senjorams, nėščiosioms, sveikatos rizikų turintiems žmonėms. Be to, šie produktai dažnai yra natūralesni, mažiau perdirbti ir ilgo galiojimo – priešingai nei dauguma sintetinių mėsos ar pieno pakaitalų.
Mažai kas žino, kad tinkamai tvarkomos pievos ir ganyklos – vienos geriausių anglies „saugyklų“. Jos gali sukaupti daugiau anglies nei kai kurie miškai. Be to, tokios teritorijos saugo kraštovaizdį, bioįvairovę, mažina užžėlimą, sulaiko vandenį potvynių metu.
Gyvulininkystė šiuo atveju – ne taršos šaltinis, o ekosisteminės paslaugos teikėjas. Ypač kai kalbame apie šeimos ūkius, remiančius trumpąsias tiekimo grandines, perdirbimą vietoje, dirvožemio būklės palaikymą ir darbo vietas kaime.
Miestuose gyvulininkystė dažnai vertinama per emocinę prizmę – kvapas, mėšlas, „neetiškumas“. Tačiau tikroji, ypač smulkiųjų ūkių, realybė yra visai kita: atsakingas gyvūnų laikymas, ūkininko ryšys su aplinka, produkcija be perdirbimo grandinės.
Vietoje viešo puolimo reikėtų daugiau objektyvumo: kuo skiriasi gyvulininkystės tipai? Kaip ji veikia kraštovaizdį, vietos ekonomiką, žmonių mitybą? Be šių atsakymų bet kokia klimato politika rizikuoja būti selektyvi, o kartais – net žalinga.
Gyvulininkystė – ne klimato priešo sinonimas. Ji gali būti darnaus kraštovaizdžio, atsparaus kaimo ir visavertės mitybos dalis. Viską lemia ne pati gyvulininkystė, bet jos forma, mastas, technologija ir ryšys su vietos aplinka.
Norint žaliosios politikos, reikia remti ir skatinti tuos, kurie ūkininkauja natūraliai, etiškai, ir ne kaltinti, o girdėti. Nes jei išstumsime gyvulius iš laukų – neteksime ne tik pieno ar mėsos, bet ir kraštovaizdžio, kaimo ir pačios žemės gyvybės.
Remti vietinę, o ypač ekstensyvią gyvulininkystę: ne tik išmokomis, bet ir per viešuosius pirkimus, rinkodarą, trumpąsias maisto tiekimo grandines.
Skatinti mišriuosius ūkius, kuriuose gyvulininkystė derinama su augalininkyste – tai pagrindas agroekologiniam tvarumui.
Šviesti visuomenę, ypač miestų gyventojus, apie skirtingus ūkininkavimo būdus ir jų poveikį aplinkai bei sveikatai.
Atskirti duomenis nuo ideologijos: klimato politika turi būti grįsta faktais, poveikio analizėmis, o ne emocijomis ar lobistine įtaka.
Dr. Romualdas ZEMECKIS
Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti, įgarsinti žodžiu ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.