Columbus +15,9 °C Dangus giedras
Sekmadienis, 8 Rgs 2024
Columbus +15,9 °C Dangus giedras
Sekmadienis, 8 Rgs 2024

Horizonte ryškėja naujas pinigas

2022/10/04


Papildomai uždirbti iš anglies kaupimo dirvožemyje – kol kas teorinė galimybė. Tačiau horizonte ryškėja jos kontūrai, yra iniciatyvų daigų. Jau turime adaptuotą pavadinimą: anglies kaupimo ūkininkavimas. „Ūkininko patarėjas“ pasidomėjo, ko galėtų tikėtis žemės naudotojai. Juolab į redakciją jau kreipėsi užsienio kompanijos, savo šalyse vystančios šį verslą ir norinčios bendradarbiauti su Lietuvos žemdirbiais.

anglies kaupimas dirvožemyje, anglies kaupimo ūkininkavimas, Eimantas Pranauskas, užrakinama anglis dirvožemyje

Veikiantis pavyzdys

Europos Sąjungoje jau yra įgyvendintų ir tęsiamų bandomųjų projektų. Tvirtinama, kad kaupdamas ir užrakindamas anglį dirvožemyje žemdirbys gali svariai prisidėti prie klimato kaitos švelninimo ir iš to turėti ekonominės naudos. Štai bene kukliausias pavyzdys iš daugelio modelių, kurie pateikti galutinėje Interreg anglies kaupimo ūkininkavimo ataskaitoje. Tai projektas, prieš ketverius metus padėtas vystyti olandų, belgų, vokiečių ir norvegų partnerių konsorciumo.

Pavyzdys apie tai, kad gali būti perspektyvu pačiam ūkininkui ugdyti naują vartotojų kartą. Norvegijos pietinėje dalyje yra nedidelis Tore J. Wirgenes ūkis. Anksčiau jis specializavosi auginti javus ir bulves. Tačiau žemdirbiui sekėsi vis sunkiau, nes greta esanti Niumedalio Logeno upė dėl liūčių pradėjo vis dažniau išsilieti, apsemti didelę pasėlių dalį. Padedant Norvegijos žemės ūkio konsultavimo tarnybai, žingsnis po žingsnio buvo pakeista ūkio struktūra ir valdymas. Pereita prie daugiašakės veiklos, anglies kaupimo. Konsultavimo tarnyba, kaip projekto partneris, stebėjo dirvožemio būklę ir konsultavo ūkininką dėl ganymo. Dabar 28 ha Tore ūkyje laikomos vištos, galvijai ir kiaulės, prižiūrimos pievos, auginami grūdai, bulvės, įvairios sezoninės daržovės.

Verslo modelį sudaro akcininkai ir nepriklausomi pirkėjai. Akcininkai yra nuolatiniai klientai, kurie už maisto produktus moka metinį mokestį. Nepriklausomi klientai taip pat gali iš anksto užsisakyti maisto krepšelius, juos atsiimti iš ūkio ar surinkimo taškų. T. J. Wirgenes internetu ir socialinėje žiniasklaidoje reklamuoja savo taikomus anglies kaupimo metodus, populiarina dirvožemio sveikatai ir klimatui naudingą veiklą, todėl žmonės už jo produktus pasirengę mokėti didesnę kainą.

Norvego ūkyje taikomi tokie anglies kaupimo metodai: planinis ganymas (leidžiant visiškai atsigauti žolynui), sėjomaina, kompostas, augalų danga, gyvulių mėšlas, daugiametė pieva, neariamasis daržas. Anglies kiekis ūkyje nuolat stebimas. Remiantis moksliniais tyrimais ir skaičiavimais, šie metodai kiekviename hektare leidžia sukaupti po 4 t CO2 per metus.

Aiškėja svarbūs dalykai

Europos Komisija (EK) lapkritį planuoja pateikti anglies kaupimo sertifikavimo reglamentavimo pasiūlymą. Rengiamasi artėjančioms diskusijoms. Žvalgomasis tyrimas atliktas ir Lietuvoje. Žemės ūkio ministerijos (ŽŪM) iniciatyva ne per seniausiai nuotoliniu būdu buvo pristatyti apibendrinti rezultatai. Susidomėjimas pristatymu buvo itin kuklus, nes tema kol kas atrodo tolima ir miglota, sudėtinga.

Vis dėlto ryškėja kai kurie svarbūs dalykai. Pirmiausia, bet kokiu atveju kalbama apie savanoriškai pasirenkamą veiklą, nors su anglies kaupimu yra susiję kai kurie privalomieji BŽŪP reikalavimai. Modeliai gali būti labai įvairūs, remiami valstybės ar verslo, nevyriausybiniai ir privatūs. Dalyvavimas iniciatyvose būtų pagrįstas žemės naudotojų sąmoningumu.

Neseniai tarp mūsų ūkininkų plito Vokietijos nepriklausomos augalininkystės konsultacijų įmonės „N.U. Agrar GmbH“‘, glaudžiai bendradarbiaujančios su mokslo institucijomis, paskelbta įdomi informacija. Ji atskleidžia, kad lauko augalai taip pat naudingi atmosferai – išskiria deguonį (O2) ir užrakina anglies dioksidą (CO2). Štai hektaras runkelių per sezoną užrakina 21 toną, kukurūzų – 14 t, kviečių – 9 t anglies dioksido ir t. t. Tačiau klaidinga būtų tikėtis už įprastą veiklą pelnyti anglies kaupimo ūkininkavimo kreditų. Mat anglies užrakinimas yra ilgalaikis procesas, o ne 1–2 metų efektas, kai po derliaus nuėmimo CO2 vėl išskiriamas į atmosferą.

Visą straipsnį skaitykite „Ūkininko patarėjo“ elektroninėje arba popierinėje leidinio versijoje.

  2022.10.04

ŪP korespondentė Irma DUBOVIČIENĖ

Susijusios temos - skaitykite: anglies kaupimas dirvožemyje, anglies kaupimo ūkininkavimas, Eimantas Pranauskas, anglis dirvožemyje

Dalintis