Norėdami sukurti jaukią šventišką namų aplinką, pirmiausia pasipuoškime kiemą, balkoną, pavėsinę, terasą ar įėjimą į namus, išradingai naudodami natūralias gamtines medžiagas, surinktas miške, sode ar gėlyne. „Truputis įžvalgumo, kūrybinės fantazijos – ir į kiemą ateis šventė“, – įsitikinusi Lietuvos floristų asociacijos viceprezidentė, Kauno buitinių paslaugų ir verslo mokyklos (KBPVM) floristikos mokytoja, ekspertė Jolanta Malijonienė.
Rūta ANTANAITIENĖ
Adventas – susikaupimo ir ramybės laikas
„Nepastebimai artėja advento laikas, kviesdamas atrasti gyvenimą ir jo ženklus, apčiuopti pradžią ir ramybės šaltinį, iš kurio jis veržiasi ir trykšta“, – apie pasiruošimą šiam laikotarpiui kalba J. Malijonienė. Ji pastebi, kad advento žvakės pabrėžia tamsos ir šviesos kontrastą, su kiekviena uždegta žvake išsisklaido vis daugiau tamsos, artėja švenčių laikas. Keturios žvakės žymi keturis advento sekmadienius. Pagal bažnytinę liturgiją trys violetinės žvakės reiškia maldą, atgailą ir pasninką, kurie praktikuojami per adventą ir gavėnią. Rožinė žvakė reiškia džiaugsmą, kurį Dievo įsikūnijimas atnešė žmonijai. Ji įžiebiama ketvirtąjį sekmadienį. Pradedama deginti nuo didžiausios, o paskutinę savaitę visos žvakės būna susilyginusios. Šv. Kalėdų rytą į vainiko vidurį įstatoma ir uždegama viena didelė, dažniausiai – balta, žvakė, kuri simbolizuoja Kristų.
Transformuokime vainikus
„Advento vainikas nupinamas ir papuošiamas pirmąją advento dieną. Tai viena seniausių floristinių kompozicijų, kuri yra apskritimo formos, – teigia floristė. – Apskritimas nuo senų laikų yra amžinumo, tęstinumo ir vienybės ženklas, taip pat reiškiantis niekada negęstančią saulę ir jos metinį ciklą. Kaip ir žiedas, taip ir vainikas yra ištikimybės ženklas.“ Advento (lot. adventum reiškia „atėjimas“, „atvykimas“) vainikas padeda sukurti susikaupimo, ramybės ir švenčių laukimo nuotaiką.
J. Malijonienės nuomone, iš įvairių gamtinių medžiagų nupinti ir dekoruoti vainikai gali papuošti namus ir kiemą, o prieš žiemos šventes juos galima paryškinti naujais elementais. Vainiku galima dekoruoti kieme stovinčią pavėsinę, netoli namo augančio medžio šaką, lauko duris, papuošti stalą pavėsinėje ar kelis kabinti ant namo sienos.
Svarbią reikšmę jų grožiui paryškinti turi fonas ir apšvietimas. Vainikai gali būti skaisčiai apšviesti iš šono arba būti pusiau prieblandoje, šalia degant tik žvakėms. Pasak floristikos mokytojos, gamtinės medžiagos naudojamos tiek advento, tiek Kalėdų vainikams dekoruoti. Pastarieji išsiskiria detalių gausa, žėrėjimu, ryškiomis spalvomis.
Advento vainiką nesunku paversti Kalėdų, anot J. Malijonienės, pakeitus puošybos elementus: vietoj storų žvakių įstačius aukštas ir ryškiaspalves, vaisius pakeitus kalėdiniais burbulais, žvaigždėmis. Jį galima papuošti ryškesnių spalvų kaspinėliais, blizgančiais žaisliukais, pabalinti barstomu sniegeliu, kuris tvirčiau laikytųsi apipurkštas plaukų laku arba specialiais klijais, įžiebti elektrinių lempučių girliandą.
Svarbu, kad parinkti puošybos elementai harmoningai derėtų su aplinka, atitiktų jos stilių. Pavyzdžiui, klasikinio stiliaus Kalėdų dekorui tinka tos pačios spalvos ir panašių atspalvių, tačiau skirtingo dydžio, formos ir faktūros žaislai: šerkšnoti, matiniai ar blizgūs cukruoti žaislai, ledo varvekliai, skaidraus stiklo varpeliai ar ažūrinės žvaigždės, medžiaginiai, apnerti vąšeliu žaislai, grakštūs laumžirgiai. Svarbu ne aksesuarų gausa, bet jų spalvų, dydžių, formų bei paviršių deriniai.
Šiuolaikiškam moderniam stiliui tinka neįprastos formos stikliniai žaislai ir kaip akcentai juodos ir baltos spalvos deriniai. Daugelio pamėgtas kaimiškasis arba etnostilius įgyja vis naujų formų, panaudojant gamtines medžiagas.
Kalėdų girlianda
Iš augalų nupinta girlianda gali būti tvirtinama prie sienos, langų nišoje, ant laiptų, virš durų. Gražu girliandomis apsukti kolonas ar papuošti balkoną. Girlianda rišama ant lankstaus pagrindo, floristine vielute tvirtinamos spygliuočių šakos. Norint, kad girlianda ilgiau būtų dekoratyvi, verta ją rišti iš kėnių, pušų šakelių, nes jie ilgiausiai iš spygliuočių nemeta spyglių. Dekoruojama augalinėmis medžiagomis, jas prisukant drauge su spygliuočių šakomis arba įtvirtinant į jau nupintą girliandą. Girliandoje gražiai dera mažų lempučių pynės.
Pastatomos ir pakabinamos kompozicijos
„Pastatomas kompozicijas, pavyzdžiui, iš samanų, lino skritulėlių, blizgių vaisynų pagamintus batus, galima įkurdinti ant laiptų, prie durų, o rutuliai, sukurti iš samanotų medžio gabalėlių, natūraliai atrodys prie pavėsinės ar terasoje“, – pastebi floristikos mokytoja.
Pasak jos, tradicinės šv. Kalėdų spalvos yra balta, raudona ir žalia. Advento floristikai būdingos natūralios, neblizgios gamtinės medžiagos. Visa, kas naudojama puošybai, turi ir savo reikšmes. Kankorėžiai, riešutai simbolizuoja išmintį, šakelių ryšulėliai – sukauptą patirtį ir žinias, uogos ir vaisiai – tai vaisingumo ženklai. Kalėdų darbuose dažnai naudojami spalvinti augalai, aksesuarai ir iš sintetinių medžiagų.
Pakabinamomis kompozicijomis J. Malijonienė pataria puošti balkoną, terasos ar pavėsinės sieną. Jos gali būti sukurtos iš įvairių šakelių, vaisių, žiedų, magnolijų ir aviečių lapų, vilnotųjų notrų lapų, plaušo, žievės, samanų ir Kalėdų žaisliukų, juostelių ir kitų puošmenų. Originaliai atrodo ir kaip paveikslai sukurtos plokščios stilizuotos eglutės.
Jolantos Malijonienės ir autorės nuotraukos 2020-12-04