Columbus +2,9 °C Debesuota
Ketvirtadienis, 19 Grd 2024
Columbus +2,9 °C Debesuota
Ketvirtadienis, 19 Grd 2024

Įsivėlė į mūšį neapskaičiavę jėgų... Jei socdemai pasitrauktų iš koalicijos, ar „valstiečiams“ liktų alternatyvų?

2017/01/28


Laimėjusi tiek mandatų per 2016 m. Seimo rinkimus, kiek per pastaruosius 15 metų nė nesapnavo jokia kita mūsų šalies politinė jėga, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga (LVŽS) vos per du valdžios mėnesius sparčiai praranda visuomenės pasitikėjimą, vieni LVŽS frakcijos nariai traukiasi iš Seimo, kiti tampa nepriklausomais parlamentarais. Po rinkimų pergalės „valstiečiai“ labai priekabiai, išrankiai rinkosi valdančiosios koalicijos partnerius – vienus atmetė pirmąją savaitę, kitus vertė ilgai laukti kvietimo. Kai kurie koalicijos partneriai socialdemokratai nemato prasmės toliau būti „jaunesniaisiais broliais“, socdemų rajonų skyriai pasisako už pasitraukimą iš valdančiosios daugumos. Ar po virtinės skandalų, į kuriuos nesuėjus nė valdymo šimtadieniui įsivėlė „valstiečiai“, dar yra Seime kitų partijų, norinčių bendradarbiauti su LVŽS?

Socialdemokratų nesimato Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) vicepirmininkas, parlamentaras Algirdas Sysas buvo vienas iš tų LSDP narių, kurie tvirtino, kad koalicija su „valstiečiais“ sudaryta „nekorektiškai“: per mažai socialdemokratinių idėjų pateko į Vyriausybės programą, partija turėjo gauti daugiau ministrų, viceministrų ir Seimo komitetų vadovybės postų. Balandį–gegužę vyks naujojo LSDP pirmininko rinkimai. Kandidatai siūlo vaduotis iš „akligatvio, į kurį pastaruoju metu esame įpuolę“. Sausio pradžioje kai kurie LSDP rajonų skyrių vadai tvirtino, kad socialdemokratams buvo nenaudinga, net pavojinga dėtis su Ramūno Karbauskio „valstiečiais“, nes socdemų tiesiog nesimato už plačių koalicijos partnerio pečių. „Nesu pranašas Nostradamas, todėl neatsakysiu, ar ilgai trauks dabartinė valdančioji koalicija. Grėsmė jai gali kilti“, – „Ūkininko patarėjui“ pripažino LSDP pirmininko pavaduotojas A. Sysas.

Blogiausias variantas valstybei „Seimo pavasario sesijos darbotvarkėje – daug rimtų klausimų. Socialinis modelis, kurį reikia pagaliau patvirtinti iki liepos 1 d., kad jis pradėtų veikti nuo 2018-ųjų sausio, Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo pataisos, rengėjų nuomone, turinčios ginti mažuosius mūsų piliečius nuo smurto. Manau, dėl šių teisės aktų gali atsirasti takoskyra ir tarp pačių „valstiečių“, – spėliojo A. Sysas. Nors socialdemokratai prieš 10 metų savo kailiu išbandė mažumos Vyriausybės „malonumus“ (Gedimino Kirkilo ministrų kabinetas laikėsi tik dėl neoficialios tuomečio konservatorių lyderio Andriaus Kubiliaus paramos, kurią politologai ir žurnalistai pavadino „2K projektu“) , A. Sysas nelinki tokio likimo „valstiečiams“. „Mažumos Vyriausybė būtų pats blogiausias variantas. Ne „valstiečiams“ ar socialdemokratams, bet Lietuvai“, – nuogąstavo LSDP vicepirmininkas A. Sysas.

Nenuvertinkite laimėtojų! Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos vicepirmininkas, Seimo narys Mindaugas Puidokas neigia, kad „valstiečiams“, kurie dar pernai vasarą tikėjosi tik kviestinių naujosios valdančiosios koalicijos narių vaidmens ir svajojo apie du, tris ministrų portfelius, nesiseka būti koalicijos ašimi. „Sudarėme tokią Vyriausybę, kurios pavydėtų ir konservatoriai su liberalais! LVŽS nesusisaisčiusi su kokiu nors vienu visuomenės sluoksniu. Mūsų tikslas – visus telkti ir vienyti, pateisinti didžiulį rinkėjų pasitikėjimą. Valdančioji koalicija nuosekliai dirba. Taip pat sprendžiame savo vidinius reikalus, o socialdemokratai – jų problemas“, – „Ūkininko patarėjui“ tvirtino Seimo LVŽS frakcijos narys M. Puidokas. Jis visiems pataria nenuvertinti „valstiečių“. Mėgstamiausios M. Puidoko knygos – britų rašytojo Johno Ronaldo Reuelio Tolkieno romano ,,Žiedų valdovas“ – pagrindinis veikėjas, mitologinis padaras Frodas Bagginsas nepasižymėjo jokiomis išskirtinėmis savybėmis, niekas į jį rimtai nežiūrėjo, bet tas juokingas sutvėrimas įrodė, kad net ir mažiausias žmogutis gali nulemti pasaulio likimą.

„Valstiečių“ stovykla blaškosi Tėvynės sąjungos–Lietuvos krikščionių demokratų (TS–LKD) pirmininkas Gabrielius Landsbergis galvoja, kad per anksti kalbėti apie socialdemokratų veiksnį, kuris gali sugriauti dabartinę valdančiąją koaliciją. „Socialdemokratai nematomi, negirdimi, dar neatsigavę po praėjusios Vyriausybės skandalų ir prislėgti naujosios valdžios triukšmingų istorijų. Pirmoji rimtesnė krizė socdemų laukia per partijos vadovo rinkimus. Tada tikrai ne vienas šios partijos narys paklaus kandidatų į pirmininkus, kodėl socialdemokratai atidavė „valstiečiams“ socialinius reikalus, kurie tradiciškai laikomi LSDP ideologijos kertiniu akmeniu, ir tenkinasi visiškų koalicijos statistų vaidmeniu“, – „Ūkininko patarėjui“ aiškino G. Landsbergis.

Svorio centras nepasikeitė Anot G. Landsbergio, iš valdančiosios koalicijos svarbiausių figūrų pasitikėjimą tebekelia tik Vyriausybės vadovas Saulius Skvernelis. „O Seimo „valstiečių“ stovykloje – vien blaškymasis, sumaištis. Kur dingo tas garsusis partijos lyderio R. Karbauskio pažadas perkelti Lietuvos politikos svorio centrą iš Vyriausybės į parlamentą?..“ – retoriškai klausė Seimo TS–LKD frakcijos seniūnas G. Landsbergis. Jo nuomone, Tėvynės sąjunga, Liberalų sąjūdis, gal ir dalis socialdemokratų paremtų „racionalų“ S. Skvernelį prieš „iracionalų“ R. Karbauskį. „Pavyzdžiui, dėl aukštųjų mokyklų tinklo pertvarkos“, – patikslino jaunasis TS–LKD pirmininkas.

Pavasarį – su skydu arba ant skydo G. Landsbergio manymu, LVŽS nebuvo pasirengusi valdyti valstybę. „Kai kultūros, švietimo ir mokslo ministrės prisistatė Seimo frakcijoms, pajutome, kad jos nedrįsta laisviau kalbėti. Toks įspūdis, kad mintyse dairėsi per petį į R. Karbauskį“, – ironizavo Seimo opozicijos politikas. Neseniai Kultūros ministerija išplatino pusiau anoniminį (pasirašytą tik ministerijos viešųjų ryšių skyriaus) memorandumą „Kultūros laukia esminės permainos“. „Iš kultūros ministrės išgirdome, kad teatras turi keliauti į kaimą. Tokia bus naujoji valstybinė Lietuvos kultūros politika?“ – stebėjosi TS–LKD frakcijos seniūnas. Pasak G. Landsbergio, šis pavasaris bus lemiamas tolesnei dabartinio Lietuvos politinio ciklo raidai. „Jeigu per Seimo pavasario sesiją visuomenė įsitikins, kad valdančioji koalicija ir toliau vilkina gyvybiškai svarbias reformas, nepatvirtina pirmaeilių teisės aktų, žmonės nusigręš nuo „valstiečių“. Tokią kainą reikia mokėti už politinį populizmą“, – apibendrino Tėvynės sąjungos pirmininkas.

Poslinkiai, bet ne lūžiai Seimo Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūnas Eugenijus Gentvilas pavasarį irgi prognozuoja rimtus tektoninius valdančiosios koalicijos poslinkius, bet gal dar ne lūžius. „Daugelį LVŽS frakcijos narių spėjau pažinti iš veidų, bet jų pasaulėžiūrų kol kas neperpratau. Viena aišku – dalis frakcijos narių remia Vyriausybę, kiti ištikimi R. Karbauskiui. Bet nežinau, kokios S. Skvernelio ir R. Karbauskio šalininkų proporcijos LVŽS frakcijoje, todėl nespėliosiu, ar greitai ši Vyriausybė ir koalicija subyrės. Mes būsime pasirengę naujam politiniam sezonui, kuris prasidės kovo 10 dieną. Tada jau bus įvykę konservatorių pirmininko rinkimai, žinomi visi kandidatai į LSDP vadovo postą. Vyriausybė, kaip žadėjo, pradės Seimui teikti rimtus įstatymų projektus vietoj R. Karbauskio reprezentacinių fortepijonų ir tautinių drabužių, nuo kurių jau esame sotūs iki kaklo... Žiūrėsime, kokios politinės aplinkybės susiklostys. Valdžios kaita nebūtų jokia nelaimė. Gal tik tiems, kurie neteks postų. Kai kuriose šalyse vyriausybės keičiasi daug dažniau negu pas mus. Sudaro naujas ir gyvenimas tęsiasi“, – kalbėdamasis su „Ūkininko patarėju“ samprotavo Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdžio pirmininko pirmasis pavaduotojas E. Gentvilas.

Visuomenę klaidinantis partijos pavadinimas Opozicinės Tvarkos ir teisingumo partijos (TTP) pirmininkas Remigijus Žemaitaitis „Ūkininko patarėjui“ sakė, kad aštuoni Seimo TTP frakcijos nariai gerus valdančiųjų sumanymus remia, blogus darbus kritikuoja, o į užkulisinius žaidimus pakeisti jėgų santykį Seime nesivelia, nors tokių pasiūlymų jau sulaukė. „Tik nereikia klaidinti Lietuvos visuomenės esą „valstiečiai“ atstovauja kaimui. Nieko panašaus! Atėję į valdžią, jie greitai pamiršo, kas daugiausia balsavo už valstiečių ir žaliųjų partiją“, – rėžė R. Žemaitaitis. Anot R. Žemaitaičio, tris kadencijas dirbdamas Seime jis prisižiūrėjo visko, tačiau jokia valdančioji koalicija nedrįso atimti lėšų iš Susisiekimo ministerijos Kelių priežiūros ir plėtros programos.

Visiškai nusivylęs „Tie pinigai visada būdavo skiriami kaimo žvyrkeliams asfaltuoti, vietiniams keliams tvarkyti ir naujiems tiesti. O šio Seimo Kultūros komiteto pirmininkas nurodė 32 mln. Eur, nurėžtus iš kelių programos, skirti „bendroms biudžeto reikmėms“. Iki liepos 1-osios bus uždaryti 377 kaimų paštai. Juos pakeis kažkokie „ateities laiškininkai“. Kodėl R. Karbauskis tai leidžia? Šį pirmadienį Lietuvos pieno gamintojų asociacijos tarybos pirmininkas Jonas Vilionis su kolegomis iš kitų ES šalių Briuselyje protestavo, kad į ES rinką paleista dešimtys tūkstančių tonų intervencinių pieno miltų. Tai neabejotinai sumažins pieno supirkimo kainas, bet „valstietis“ žemės ūkio ministras Bronius Markauskas Berlyne pareiškė, kad intervenciniai pieno miltai – įšaldyti ES biudžeto pinigai ir tuos produktus vis tiek reikės parduoti“, – piktinosi Tvarkos ir teisingumo partijos pirmininkas R. Žemaitaitis, visiškai nusivylęs valdančiąja koalicija.

Aukso kasyklų Lietuvoje nėra Lenkų rinkimų akcijos– krikščioniškų šeimų sąjungos (LLRA– KŠS) frakcija Seime yra gana įdomi – nepriklauso nei valdančiajai koalicijai, nei opozicijai. „Seimo statutas tai leidžia“, – „ŪP“ įrodinėjo LLRA–KŠS vicepirmininkas, parlamentaras Zbigniewas Jedzińskis. Jis pranašauja, kad dabartinė dviejų partijų valdančioji koalicija išliks, nes yra didelė, o socialdemokratai „neturi kitos išeities“. Bet LLRA–KŠS frakcijos narys Z. Jedzińskis priekaištauja „valstiečiams“, kad jie nesugeba „įsukti ekonomikos rato“. „Galėtų sugrąžinti standartinį 18 proc. pridėtinės vertės mokestį (PVM). Norėdami išsaugoti šildymo PVM lengvatą, atėmė dešimtis milijonų eurų iš kelių fondo. O kaip kelininkų nuostolius kompensuos? Nureketuos mokytojus? Užburtas ratas. Nebent Lietuvoje surastų aukso kasyklą... Patekę į valdžią politikai praranda realybės jausmą. Jį sunaikina partiniai interesai ir verslo grupuočių įtaka valdantiesiems“, – apibendrino Seimo narys Z. Jedzińskis.

Fundamentalistų sąjunga? Vytauto Didžiojo universiteto Politikos mokslų ir diplomatijos fakulteto Filosofijos ir socialinės kritikos katedros profesorius Lauras Bielinis pesimistiškiausiai nusiteikęs dėl „valstiečių“–socdemų koalicijos likimo. „Ji ilgai neišsilaikys. Socialdemokratai nepatenkinti, nes didieji koalicijos dalyviai negirdi mažesniųjų balso. Dar yra galimybė „valstiečiams“ sudaryti trapią sąjungą su Lenkų rinkimų akcija. Šias politines jėgas sieja abipusis palankumas“, – „ŪP“ pabrėžė politologas L. Bielinis. Seimo LLRA–KŠS frakcijos seniūnė Rita Tamašunienė mano, kad „valstiečiai“ ir „lenkai“ daug kuo panašūs – abi partijos nenori, kad būtų šaldomi žmonių gemalai ir įteisinta tos pačios lyties žmonių partnerystė ar santuoka. Net ir jų dvasiniai įsitikinimai vienodai radikalūs, fundamentalistiniai – LVŽS vadovo pagonybė labai skiriasi nuo tikrosios senosios baltų pasaulėžiūros, o LLRA–KŠS išpažįstama krikščionybė – nuo tradicinės katalikybės. R. Karbauskis Naisiuose įrengė romėnišką stabmeldžių amfiteatrą, o Vilniaus ir Šalčininkų r. savivaldybių nariai, LLRA atstovai, Vilnijos karaliumi 2009 m. paskelbė („intronizavo“)... Jėzų Kristų. Nors pats Jėzus sakė, kad „mano karalystė – ne iš šio pasaulio“, o Romos legionieriai virš nukryžiuoto Kristaus šaipydamiesi prikalė lentelę su užrašu INRI (Iesus Nazarenus Rex Iudaeorum – Jėzus Nazarietis, žydų karalius).

Arnoldas ALEKSANDRAVIČIUS „ŪP“ korespondentas

Algimanto SNARSKIO piešinys

UP Peržiūrėti visą numerį galite ČIA.

Dalintis

Verslas