Ką turėjo atlikti laboratorijos kolektyvas, kad būtų akredituotas?
Skirtumas tarp 2019 m. ir 2024 m. atnaujinto Aplinkos apsaugos agentūros (AAA) leidimo ir Nacionalinio akreditacijos biuro išduoto pažymėjimo yra toks, kad akreditacija apima platesnį laboratorijos bendros kompetencijos ir atitikties taikomiems standartams vertinimą, o leidimas orientuotas į konkrečias valdymo sistemas, procesus ar produktus.
ISO 17025 akreditacija įrodo, kad laboratorijoje įdiegta priimtina kokybės vadybos sistema, ir ji gali, tai yra kompetentinga teikti fizikinių-cheminių tyrimų rezultatus. Tai atitikties užtikrinimo kelias.
Ką reikėjo turėti, norint pradėti akreditacijos kelią: kvalifikuotą personalą; atitinkančias patalpas ir aplinkos sąlygas; įrangą; metrologinį atsekamumą; išorės teikiamus produktus ir paslaugas.
Siekiant gauti akreditacijos pažymėjimą, turėjome paruošti visą reikiamą Vadybos sistemos (VS) medžiagą, tai yra visą tam reikalingą dokumentaciją: auditų medžiagą, 26 procesų standartus; standartines veiklos procedūras; verifikavimo dokumentus; nuostatus; atliktą rizikos vertinimą; neapibrėžčių skaičiavimą ir kitus su tuo susijusius dokumentus. Laboratorijos kolektyvui tai buvo didžiulis iššūkis.
Dokumentų ruošimui, priežiūrai UAB „Kvaliteto“ eksperto patarimai, pagalba buvo centrinė ašis, apie kurią „klijavosi“ atitinkami laboratorijos darbai. Vyriausiąją chemikę Rugilę Bukauskienę paskyrėme atliekančią kokybės vadybininkės funkcijas, vyriausiąją chemikę Inesą Naruševičienę – technikos vadovės funkcijas.
Kiekviena laboratorija, tarp jų ir mūsų, siekdama įrodyti savo kompetenciją, pagal LST EN ISO/IEC 17025:2018 reikalavimus turi atlikti palyginamuosius tyrimus su institucijomis, turinčiomis licenciją juos organizuoti. Taigi akreditavimo laikotarpiu bendradarbiavome su Prancūzijos BIPEA organizacija ir su Olandijos Vageningo tyrimų universitetu.
Nacionaliniam akreditacijos biurui (NAB) paraišką dėl VšĮ Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos laboratorijos standarto LST EN ISO/IEC 17025:2018 atitikčiai akreditavimo pateikėme 2024 05 17. Tuomet vyko susirašinėjimas su NAB paskirtos komisijos ekspertėmis, taisyti neatitikimai, atliktos korekcijos. NAB ekspertės, atvykusios į laboratoriją, atliko pirminį akreditavimo vertinimą. Jo metu vyriausioji chemikė Inesa Naruševičienė ir vyresnioji chemikė Dalia Mintaučkytė atliko 4 akreditacijai teiktus tyrimus.
Akreditavimo komisijos sprendimu, atsižvelgiant į atitiktį standartui, 5 metams išduotas Akreditavimo pažymėjimas, kuriame nurodyta, kad laboratorija kompetentinga vykdyti vandens, nuotekų, dirvožemio, dumblo fizikinius-cheminius tyrimus.
Tikslas pasiektas. Kokie akreditacijos privalumai ir įpareigojimai?
Įdiegtas ISO/IEC 17025 standartas didina laboratorijos ir jos paslaugų patikimumą, įrodo, kad laboratorijos rezultatai tikslūs, patikimi, efektyvūs.
Įgauname pasaulinį pripažinimą – turime konkurencinį pranašumą pasaulinėje rinkoje. Tai suteikia prieigą prie naujų rinkų ir klientų, kuriems akreditacija yra būtina verslo sąlyga.
Svarbu ir tai, kad atitinkant reglamentus ir pramonės standartus, užtikrinamas teisiškumas ir baudų rizika.
Žinoma, drauge su akreditacija didėja ir įsipareigojimai, nes akredituota laboratorija nuolat vertinama ir turi įrodyti, kad atitinka standarto reikalavimus. 2026 metų sausio mėnesį NAB vėl atliks laboratorijos vertinimą, todėl nuolatinei atitikčiai užtikrinti turėsime atlikti reguliarius vidaus auditus; atnaujinti dokumentus, kad jie atspindėtų bet kokius procedūrų, politikos ar personalo pokyčius; nustatyti tobulintinas sritis ir imtis veiksmų, užtikrinant, kad VS vystytųsi kartu su laboratorijos poreikiais.
Kokia akreditacijos nauda tyrimus užsakantiems laboratorijos klientams?
Pagal pasaulinius standartus paslaugos pripažįstamos visame pasaulyje. Jau anksčiau laboratorijos klientų buvo iš Airijos, Jungtinės Karalystės, Ispanijos, Latvijos, tad tikimės, kad šis sąrašas prasiplėstų.
Akreditacija gerina organizacijos reputaciją, padeda valdyti riziką. Laboratorijoje įdiegta kokybės kontrolės sistema, suteikianti klientams garantiją, kad laboratorijos rezultatai tikslūs, patikimi ir nuoseklūs, o tai didina klientų pasitenkinimą ir lojalumą. Kai procesai nuolat tobulinami, didėja efektyvumas ir tikslumas.
Akreditacijos pažymėjime nurodyta, kad laboratorija kompetentinga atlikti vandens, nuotekų, dirvožemio, dumblo fizikinius-cheminius tyrimus. Pakomentuokite svarbiausius jų aspektus.
Nusprendus siekti atitikties standarto LST EN ISO/IEC 17025:2018 reikalavimui, svarstėme, kokias analites galėtume akredituoti ir kiek tai būtų imlu laikui. Pasirinkome dirvožemio, apdorotų biologinių atliekų ir dumblo (čia priskiriama ir šiltnamio gruntas) pH vertę, dirvožemio gerinimo medžiagų ir auginimo terpių suminį azotą. Paviršiniuose, požeminiuose vandenyse ir nuotekose akreditavome nitritų azotą, visų tipų vandenyse ir nuotekose (čia priskiriamas ir laistymo vanduo) – pH vertę ir savitą elektrinį laidį.
Akreditavimo pažymėjimai išduodami su akreditavimo sritimi, kurioje išvardijami konkretūs tyrimai, kuriems atlikti įstaiga yra akredituota, taigi ir patvirtinama kompetencija.
Tyrimų rezultatų protokole akreditavimo ženklelis dedamas tik tuo atveju, jei jame yra bent viena iš akredituotų analičių. Priešingu atveju jis nededamas.
LŽŪKT informacija
Kalbėjosi LŽŪKT redaktorė Jolanta Dalia Abarienė