Ashburn +24,4 °C Dangus giedras
Sekmadienis, 21 Lie 2024
Ashburn +24,4 °C Dangus giedras
Sekmadienis, 21 Lie 2024

Ministras K. Navickas: ES žemės ūkio komisaras siūlys suteikti išskirtinę paramą pieno gamintojams

2023/05/03


Jau artimiausiu metu Europos Sąjungos (ES) žemės ūkio komisaras Janušas Voiciechovskis (Janusz Wojciechowski) siūlys į kitą ES paramos iš žemės ūkio rezervo paketą įtraukti pagalbą krizę patiriantiems pieno ūkiams.

Apie tai spaudos konferencijoje pranešė žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas, antradienį kartu su Latvijos žemės ūkio ministru nuotoliniu būdu kalbėjęsis su ES komisaru ir dar kartą raginęs Europos Komisiją (EK) skubiai skirti paramą pieno gamintojams.

„Kalbėjomės apie galimą EK paramą pieno sektoriui, komisaras patvirtino, kad jie rimtai žiūri į galimybę padėti ir paprašė kelių dienų, kad būtų galima pagrįsti skaičiais sąlygas, kuriomis galėtų būti teikiama parama. Džiaugiuosi, kad bendromis pastangomis galime pasiekti rezultatų“, - kalbėjo žemės ūkio ministras.

Komisaras pokalbio metu patikino – EK supranta, kad padėtis Lietuvos ir Latvijos pieno sektoriuje yra ypač sunki, mato, kiek nukrito pieno supirkimo kainos, todėl yra atvira žemės ūkio rezervo naudojimui. Jis taip pat atkreipė dėmesį į tai, kad ES žemės ūkio rezervas yra santykinai nedidelis, o sprendimus komisija priima kolegialiai. Be problemų pieno sektoriuje taip pat vertinami didžiuliai sunkumai dėl sausros Ispanijoje, Portugalijoje, Italijoje.

Pasak K. Navicko, konkrečios pagalbos sumos komisaras neįvardijo. Susitikime kovo mėnesį Lietuva išreiškė poreikį gauti 18,6 mln. eurų, Latvija – 11 mln. eurų. EK vertins galimybes ir tuomet pateiks atsakymą dėl paramos.

Ministras pabrėžė, kad parama politiniame lygmenyje jau yra, o sprendimai, kaip pranešė pokalbyje komisaras – kelių dienų klausimas.

Spaudos konferencijoje dalyvavęs žemės ūkio kooperatyvo „Lietuviško ūkio kokybė“ ir Kauno rajono ūkininkų sąjungos vadovas Mindaugas Maciulevičius, kartu su kitais pieno sektoriaus atstovais prieš savaitę susitikęs su komisaru J. Voiciechovskiu, pabrėžė, kad komisaras Lietuvos pieno gamintojų padėtį stebi, o pagalba planuojama netrukus.

„Komisaras triskart pakartojo, taip, jums tikrai reikia paramos. Rinkos nesikeičia, situacija tikrai dramatiška. Dalis ūkininkų, jei nebus paramos, gali pasitraukti, tai kelia nerimą. Tikimės, kad bendromis pastangomis pavyko atkreipti dėmesį ir ta parama bus“, - sakė M. Maciulevičius, pabrėžęs, kad nors paramos suma dar nežinoma, tačiau yra aiškus politinis signalas – pinigų bus.

Kooperatyvo „Eko tikslas“ direktorius Mindaugas Petkevičius akcentavo kelis ES komisaro pastebėjimus, tarp kurių – nepakankama Lietuvos ūkininkų kooperacija.

„Per maža kooperacija Lietuvoje, per maža derybinė galia, per mažai kooperuoto pieno perdirbimo. Siekiant ateityje geresnės derybinės galios, kad tokios krizės nebūtų baisios, turime padaryti savo namų darbus: skatinti kooperaciją, kooperuotą perdirbimą, nepalikti likimo valiai kooperuotų ūkininkų“, - teigė kooperatyvo direktorius.

Spaudos konferencijoje taip pat dalyvavo žemės ūkio viceministras Paulius Astrauskas, Širvintų rajono ūkininkė Kasia Jankun ir Lietuvos vidutinių pieno ūkių asociacijos vadovė Renata Vilimienė.

 

ŽŪM informacija

Dalintis