Žemės ūkio technikos tiekėjams, kaip ir ūkių šeimininkams, kyla įvairių klausimų, susijusių su KPP naujuoju finansiniu laikotarpiu, dėl tvarkos žemės ūkio technikai paramos lėšomis įsigyti. Artėjant naujiems kvietimams gauti paramą investicijoms į žemės ūkio valdas, Žemės ūkio ministerija tobulina paramos įgyvendinimo taisykles. Žemės ūkio viceministras Albinas Ežerskis bei NMA direktorius Erikas Bėrontas su savo komandomis išklausė Lietuvos žemės ūkio technikos asociacijos narių pastabas. Į jas atsižvelgus paramos administratoriams, į techniką pasiryžusiems investuoti pareiškėjams nesusipratimų turėtų mažėti.
Žemdirbių partneriai Lietuvos žemės ūkio techniko asociacija (LŽŪTA) gyvuoja jau daugiau nei du dešimtmečius, ji yra Žemės ūkio rūmų, taip pat Lietuvos pramonininkų konfederacijos narė. Asociacija, kuriai nuo pirmųjų jos įsikūrimo dienų vadovauja Andrėjus Gediminas Jakas, vienija žemės ūkio technikos tiekėjus, gamintojus – iš viso 31 įmonę. Organizacijos nariai užpildo daugiau nei 80 proc. šio segmento rinkos. „Dojus agro“, „Lytagra“, „Konekesko Lietuva“, „Dotnuvos projektai“ ir kitos asociacijos veikloje dalyvaujančios bendrovės gerai žinomos šalies žemdirbiams. Senbuvių branduolį pernai papildė penki nauji nariai.
Sąžiningai teikia duomenis Žemės ūkio technikos gamintojų viešnagė praėjusią savaitę NMA būstinėje Vilniuje ne pirmoji. Asociaciją su agentūra sieja gražus bendradarbiavimas. Pernai šalys pasirašė sąžiningo verslo memorandumą, kurio tikslas – kurti abipusio pasitikėjimo aplinką, siekiant kontroliuoti investicijų pagrįstumą, užtikrinti sąžiningą duomenų apie žemės ūkio technikos kainas teikimą. Suvokdamos socialinės atsakomybės svarbą, žemės ūkio technika prekiaujančios įmonės prie memorandumo jungiasi savanoriškai ir su NMA pasirašo bendradarbiavimo sutartis, pagal kurias įsipareigoja teikti tikslius duomenis apie žemės ūkio technikos kainas bei laikytis sąžiningumo, atsakingumo, skaidrumo, nešališkumo, profesionalumo, paslaugumo ir bendruomeniškumo principų. Prie memorandumo yra prisijungę daugiau kaip pusė visų LŽŪTA narių. NMA direktorius E. Bėrontas susitikimo metu pripažino, kad pagal memorandumą teikiama informacija yra svarbus atspirties taškas vertinant pareiškėjų teikiamuose dokumentuose nurodomų investicijų pagrįstumą.
NMA užplūdo klausimai E. Bėrontas buvo atviras: pasikeitus paraiškų vertinimui (atsižvelgus į EK auditorių pastabas, kad anksčiau nepakankamai atsižvelgta į investicijų kainos pagrįstumą), agentūrą užplūdo klausimai. Kas tikrinama, kodėl tikrinama, kaip vertinami komerciniai pasiūlymai. Pasak NMA vadovo, agentūra yra tarpininkė tarp „žaidimo taisykles“ numatančios ŽŪM ir pareiškėjų. Atidžiai įsiklausiusi į išsakytas pastabas, agentūra teikia pasiūlymų ministerijai. Priimtas sprendimas leisti paramos gavėjams perkant šiek tiek nuklysti nuo projekte numatytų investicijų parametrų – iki 10 proc. juos mažinti ar iki 30 proc. didinti.
Kaip išvengti spąstų? Žemės ūkio technikos tiekėjams kyla nuogąstavimų, kad dėl paramos teikimo naujos tvarkos tarp įmonių gali kilti nepagrįsto piktumo, nesveikos konkurencijos teikiant komercinius pasiūlymus. Kitas pavojus – ar orientuojantis į pigesnį variantą nebus užkirstas kelias moderniausiai technikai, nenusižengta pačiai ūkių modernizavimo idėjai? NMA tokias grėsmes atmeta. Tam tikrus rėmus pareiškėjui esą numatyti būtina, nes praėjusiu finansiniu laikotarpiu buvo atvejų, kai ūkininkas vietoje numatyto 100 AG traktoriaus įsigijo 40 AG mašiną – tokiu atveju paramos suma išties turėtų būti mažinama. Nuo numatytų įsipareigojimų, į sutartį įrašytų techninių parametrų tebus leidžiama nukrypti nedaug. Komerciniai pasiūlymai padės rasti ekonomiškai naudingiausią sprendimą. Mintyje turint konkretų modelį, svarbiausia tiksliai surašyti techninę specifikaciją. Prakalbus apie technikos parametrus, įmonių vadovai bedė pirštu į padargus: jiems numatyti parametrai neatspindi jokio pranašumo. Antai 3 m darbinio pločio šienapjovė gali būti 6 ar 7 diskų. O ko verta mintis ritininį presą rinktis pagal suktuvo plotį?
Išgirdo vieni kitus Diskusijos dalyviai pripažino, kad susitikimas buvo naudingas ir efektyvus. Remiantis asociacijos narių pasiūlymais, bus parengtas veiksmų planas paramos administravimo mechanizmui tobulinti, pateikti pasiūlymai ŽŪM. Be kitų, ketinama apsvarstyti siūlymą žemės ūkio technikos įmonei suteikti skolinimo teisę. Dabar pareiškėjai gali skolintis tik iš finansinių institucijų. Su bankais procedūra užtrunka, jie ne visuomet įvertina ūkio perspektyvą. Teikti paskolas technikos tiekėjams nėra naudinga, tačiau kai kurie tam ryžtųsi, siekdami išvengti laiko vilkinimo. „Diskusija man labai patiko. Mūsų direktoriai išgirdo atsakymus į visus pateiktus klausimus, galėjo išsakyti mintis, kad mažėtų biurokratijos, ūkininkai nebūtų verčiami papildomai lakstyti“, – džiaugėsi susitikimu LŽŪTA prezidentas A. G. Jakas.
Irma DUBOVIČIENĖ „ŪP“ korespondentė
Autorės nuotrauka