Columbus +3,6 °C Rūkas
Trečiadienis, 18 Grd 2024
Columbus +3,6 °C Rūkas
Trečiadienis, 18 Grd 2024

Kas yra didžiausios pasaulyje maisto produktų gamintojos?

2024/05/14


(VDU ŽŪA langas) Keturios didžiausios pasaulio maisto produktų gamintojos pagal žemės ūkio produkcijos vertę yra Kinija, Indija, JAV ir Brazilija. Kiekviena iš šių šalių turi panašumų – didelį gyventojų skaičių, didelį žemės plotą ir įvairioms kultūroms auginti tinkamas klimato zonas, tačiau maisto gamybos vaidmuo jų ekonomikoje taip pat labai skiriasi.

Kinija

Remiantis naujausiais 2022 m. duomenimis, Kinija buvo pirmaujanti žemės ūkio produktų gamintoja pasaulyje, kurios metinė produkcija sudarė 1,66 trilijono JAV dolerių, iš kurių 1,62 trilijono JAV dolerių sudarė maisto produktai, skelbia Jungtinių Tautų Maisto ir žemės ūkio organizacija (FAO). Pagrindinis veiksnys buvo tai, kad Kinija yra antra pagal gyventojų skaičių šalis pasaulyje, kurioje dabar gyvena 1,425 mlrd. gyventojų.

FAO duomenimis, Kinija užima tik 10 proc. pasaulio dirbamos žemės, tačiau pagamina ketvirtadalį pasaulio grūdų produkcijos ir pirmauja planetoje pagal grūdų, medvilnės, vaisių, daržovių, mėsos, paukštienos, kiaušinių ir žuvininkystės produktų gamybą.

Nors didžioji Kinijos teritorijos dalis kalnuota ir per daug sausringa ūkininkavimui, turtingi rytinių ir pietinių regionų dirvožemiai yra itin derlingi.

Kinijos žemės ūkiui taip pat tenka įspūdingi žmogiškieji ištekliai. Nors maisto produktų gamyboje dirbančių darbuotojų dalis nuo 60 proc. 1991 m. nuolat mažėjo, 2019 m. darbas žemės ūkyje vis dar sudarė 25 proc. šalies užimtumo.

Nepaisant Kinijos žemės ūkio produkcijos augimo, pranešama, kad nuo 2000 m. Kinija visiškai savarankiškai užsiaugino sau maistą, o 2020 m. jau daugiau kaip 23 proc. maisto poreikių patenkino importu. Dėl to kalta mažėjanti sojų pupelių gamyba, didėjantis grūdų importas ir nuolatinis žemės ūkio paskirties žemės praradimas dėl pramonės ir miestų plėtros.

2022 m. Kinija buvo didžiausia žemės ūkio produktų importuotoja pasaulyje – jos importo vertė siekė 291 mlrd. dolerių. Importo augimą lėmė dėl didėjančios vartotojų paklausos daug žemės reikalaujantys augalai, tokie kaip sojos pupelės, sorgas ir medvilnė, taip pat mėsa, pieno produktai, vaisiai ir daržovės.

Indija

Indija – didžiausia pasaulio šalis pagal gyventojų skaičių, tačiau 2022 m. jos žemės ūkio produkcija buvo antra pagal dydį – 524,1 mlrd. dolerių. Iš šios bendros žemės ūkio produkcijos 504,6 mlrd. dolerių teko maisto produktų gamybai.

Indija yra didžiausia pasaulyje pieno, džiuto ir ankštinių augalų (ankštinių augalų klasės, kuriai priklauso sausos pupelės, lęšiai ir avinžirniai) gamintoja. Indija taip pat yra antra pagal dydį pasaulyje ryžių, kviečių, cukranendrių, vaisių, daržovių, medvilnės ir žemės riešutų augintoja.

Nepaisant to, kad Indija pasiekė savarankišką grūdų gamybos lygį, ji tebėra labai priklausoma nuo natūrinio ūkininkavimo, nes pagal vienam gyventojui tenkantį kiekį yra bene skurdžiausia šalis iš šių keturių šalių.

 Tai lėmė neefektyvų ribotų išteklių, ypač vandens, naudojimą, todėl produkcija priklauso nuo sezoninių musonų, o derlius yra mažesnis už pasaulio vidurkį. Dėl infrastruktūros ir produkcijos paskirstymo sistemų trūkumų kai kurių kultūrų derliaus nuostoliai po derliaus nuėmimo siekia iki 40 proc. Nepaisant šių kliūčių, Indija išlieka didžiausia pasaulyje rafinuoto cukraus ir lukštentų ryžių eksportuotoja. Dėl didelio ryžių, medvilnės, sojos pupelių ir mėsos eksporto 2022 m. Indija užėmė 9 vietą tarp pasaulio žemės ūkio produktų eksportuotojų.

Jungtinės Amerikos Valstijos

2022 m. JAV užėmė trečią vietą pagal žemės ūkio produkcijos apimtis – 474,2 mlrd. dolerių, iš kurių 456,5 mlrd. dolerių sudarė maisto produktai, nors šioje srityje dirba tik nedidelė dalis darbuotojų. Kukurūzai, sojos pupelės, pieno produktai, kviečiai ir cukranendrės tais pačiais metais buvo penkios didžiausios JAV žemės ūkio prekės pagal vertę. Grūdinių kultūrų derlius ir produkcija toliau didėjo, nors pastaraisiais dešimtmečiais gerokai sumažėjo apsodintų plotų.

2022 m. JAV buvo neabejotinai pirmaujanti pasaulio žemės ūkio produktų eksportuotoja – jos eksporto vertė siekė 191,7 mlrd. dolerių. Kinija, Kanada, Meksika ir Japonija taip pat yra vienos pagrindinių JAV žemės ūkio produktų importuotojų.

2022 m. Kalifornijos valstijai teko 10,9 proc. JAV žemės ūkio produkcijos, o tarp pagrindinių prekių buvo pieno produktai, vynuogės ir galvijai. Kitos pagrindinės žemės ūkio produktų gamintojos yra Ajova, Nebraska, Teksasas ir Ilinojus.

Brazilija

2022 m. Brazilija buvo ketvirta pasaulyje žemės ūkio produktų gamintoja, kurios produkcijos vertė siekė 219,6 mlrd. dolerių. Iš Brazilijos žemės ūkio produkcijos 210,9 mlrd. dolerių sudaro maisto produktai. Brazilijos ekonomika istoriškai daugiausia dėmesio skyrė žemės ūkiui, ypač cukranendrių auginimui. Per pastaruosius tris dešimtmečius žemės ūkyje dirbančių darbuotojų dalis nuolat mažėjo – nuo 20 proc. 1991 m. iki 9 proc. 2022 m.

Brazilija yra didžiausia sojų pupelių, žaliavinio cukraus ir paukštienos eksportuotoja pasaulyje.

Jos sojos pupelių eksportas, 2022 m. siekęs 47,2 mlrd. dolerių, buvo didžiausias vienos šalies žemės ūkio prekės eksportas. Kinijai tais metais teko daugiau kaip 46 mlrd. dolerių Brazilijos žemės ūkio produktų eksporto, t. y. beveik devynis kartus daugiau nei antrai pagal dydį importuotojai.

Lemia daug veiksnių

Maisto gamybos lygį šalyje lemia daug veiksnių, įskaitant žemės plotą, gyventojų skaičių, klimatą, žemės ūkio infrastruktūros ir technologijų kokybę. Nors JAV yra didžiausia žemės ūkio produktų eksportuotoja, kitos šalys, įskaitant Kiniją, Indiją ir Braziliją, tapo pagrindinėmis maisto produktų tiekėjomis.

Paskesnės šešios didžiausios žemės ūkio produktų gamintojos yra Rusija, Prancūzija, Meksika, Japonija, Vokietija ir Turkija.

Dalintis

Verslas