„Dovanojamos katės ir šunys daug dažniau patenka į prieglaudą, kadangi dovanos gavėjas nedalyvauja augintinio pasirinkimo procese, gauta dovana yra jam primesta ir gali neatitikti jo gyvenimo būdo, turimų gyvenimo sąlygų, finansinių galimybių. Galbūt naujas gyvūno savininkas net neturi noro ar laiko rūpintis gauta „ gyva dovana“ – teigia nevyriausybinės organizacijos „Gyvūnų gerovės iniciatyvos“ vadovė Beatričė Vaitiekūnaitė.
Nepatikusį megztinį, nenaudingą suvenyrą ar dar vieną puodelį pakankamai lengva grąžinti, kam nors atiduoti arba numesti į palėpę ir pamiršti. Tačiau gyvūnai yra gyvos, kvėpuojančios, jaučiančios būtybės, kurių negalima iš naujo padovanoti ar grąžinti pardavėjui.
Anot B. Vaitiekūnaitės, dalis prieglaudų kalėdiniu laikotarpiu gyvūnų į namus neatiduoda, nes labai dažnai jie paimami kaip dovanos, o paskui labai didelė dalis jų yra vėl grąžinami atgal, ar dar blogiau – atsiduria gatvėje ar yra atiduodami giminaičiams į kaimą kur yra prirakinami prie grandinės. Lygiai taip pat kaip šunys ir katės iš veislynų, taip pat ir prieglaudoje esantys gyvūnai jokiu būdu neturėtų būti dovanojami.
„Gyvūno priėmimas į šeimą turi būti labai gerai apgalvotas, tai turėtų būti atsakingas suaugusiųjų sprendimas, o ne šventinių jausmų vedamas spontaniškas poelgis. Deja, vis dar turime visuomenei priminti seną tiesą – gyvūnas ne daiktas ir ne dovana“, – sako „Gyvūnų gerovės iniciatyvos” vadovė Beatričė Vaitiekūnaitė.
Ką daryti, jei vaikas Kalėdoms prašo šuniuko ar kačiuko?
Atsakingi tėvai pirmiausia vaikui išaiškins, kad gyvūnas – ne dovana, o įsipareigojimas, kurį prisiimama visa šeima 10-20 metų laikotarpiui. Mes raginame nesivadovauti emocijomis, neskubėti ir tinkamai įvertinti savo galimybes. Ir jeigu sprendimas teigiamas, gyvūnėlio atkeliavimui į namus reikia pasiruošti, o šventinė karštinė anaiptol ne pats tinkamiausias metas papildomiems rūpesčiams su gyvūnu, kurių neišvengiamai bus.
Gyvūnui, ypač pradžioje, svarbu skirti daug dėmesio ir laiko, kad jis adaptuotųsi naujoje aplinkoje ir apsiprastų su naujais šeimininkais. Taigi, visų pirma svarbu įsivertinti, ar paimant gyvūną galėsiu jam ypač pradžioje skirti pakankamai daug laiko. Taip pat svarbios ir turimos gyvenimo sąlygos, pavyzdžiui, gyvenant bute reiktų apsvarstyti, ką daryti, jei šuo garsiau los, ar kaimynai dėl to neturės pretenzijų. Ne paslaptis, kad gyvūno išlaikymas kainuoja tikrai nemažai, todėl svarbu numatyti, kokią šeimos biudžeto dalį galima skirti naujam šeimos nariui. Deja, dažnai gyvūnai atsiduria prieglaudose, nes jų savininkai, gyvūnui susirgus, nenori ar negali skirti lėšų jų gydymui.
Prieš priimant gyvūną į namus aptarkite su vaikais ir kitais šeimynykščiai būsimus rūpesčius:
Gyvūnas ne daiktas, ne žaislas, atsibodusį negalima nutrenkti į tvartą ar prirakinti prie būdos ar atiduoti į prieglaudą. Gyvūnas gyva ir sociali būtybė, kuriai reikės mažiausiai 10 metų Jūsų finansinio ir emocinio įsipareigojimo.
Kalėdiniu laikotarpiu geriau skirkite laiko ir:
O praėjus švenčių šurmuliui, galėsite priimti teisingą sprendimą, nes gyvūnas ne dovana, o atsakingas sprendimas Jūsų šeimai.
GGI informacija