Columbus +2,4 °C Debesuota
Trečiadienis, 18 Grd 2024
Columbus +2,4 °C Debesuota
Trečiadienis, 18 Grd 2024

Kovodami su ukrainietiškais grūdais, lenkai nesispyriodami valgo rusiškus svogūnus

2024/02/29


Kol lenkų ūkininkai kovoja su ukrainietiškais grūdais abiejų valstybių pasienio punktuose, rusiškos daržovės plūsta į jų parduotuves.

Parduotuvėse lenkai gali nusipirkti iš Rusijos importuotų pigesnių svogūnų, agurkų ir morkų. Skaičiuojama, kad bendras importas iš šios šalies siekia keliasdešimt tūkstančių tonų. Pernai į šalį buvo įvežta apie 38,74 tūkst. t. „Atsižvelgiant į embargą, šis skaičius yra drastiškai didelis“, – „Finanse-WP“ komentuoja portalo „Nazwa“ duomenis.

Daugiausia importuota svogūnų. Lenkų žurnalistai net yra pastebėję, kad šalies ūkininkams atkreipus dėmesį į šią problemą, importuotojai įsigudrino nuplėšti etiketes su užrašu „Kilmės šalis: Rusija“. Antroje vietoje atsidūrė agurkai, žemiau išsirikiavo morkos, ropės, pupelės, avinžirniai, žirniai. Mažiausiai į Lenkija pateko rusiškų pomidorų.

Itin aštriai šią temą palietė portalo „EastFruit“ analitikai, teigdami, kad „Lenkijos žemės ūkio ministras manipuliavo viešąja nuomone ir atvirai melavo apie Ukrainos produkcijos importą. Tačiau nei Czeslawas Siekierskis, nei Lenkijos ūkininkai nepasitenkinimo dėl masinio svogūnų importo iš Rusijos neišreiškė.“

Remdamiesi oficialia Lenkijos prekybos statistika, ekspertai teigia, kad iš trečiųjų šalių Rusija buvo didžiausia svogūnų tiekėja Lenkijos rinkai ir trečia po Vokietijos bei Nyderlandų. Nuo 2023 m. rugpjūčio mėn. iki gruodžio pabaigos Lenkija iš Rusijos tiekėjų nupirko 24,3 tūkst. t šviežių svogūnų. „Palyginimui, Ukraina per tą patį laikotarpį Lenkijai tiekė beveik 500 kartų mažiau svogūnų nei Rusija“, – rašo „EastFruit“, pastebėdama, kad net Kazachstanas ir Uzbekistanas svogūnų Lenkijai tiekė mažiau nei Rusijos eksportuotojai.

Rinkos specialistų tokia situacija nestebina, nes pastaruoju metu didmeninės svogūnų kainos Rusijoje yra 2,5 karto mažesnės nei Lenkijoje, kurios ūkininkai yra nepajėgūs konkuruoti kainomis su rusiškais svogūnais, tad vietiniai prekybininkai mielai juos perka iš Rusijos ir siūlo pirkėjams.

Įdomu tai, kad Lenkija yra tarp 10 didžiausių svogūnų eksportuotojų pasaulyje. Daugiausia juos veža į Europos Sąjungos šalis, taip pat Ukrainą. Analitikai stebisi, kad lenkų ūkininkai nesipiktina dėl masinio pigių svogūnų importo iš Rusijos.

Reaguodamas į analitikų įžvalgas, lenkų portalas „Topagrar“ šią situaciją bando aiškinti tuo, kad svogūnų Rytų Europos rinkoje trūksta, nes jų importas iš Egipto užblokuotas iki kovo pabaigos, o importas iš Naujosios Zelandijos nėra pelningas. „Tuo pačiu metu Lenkija importuoja svogūnus iš abiejų pirmiau minėtų trijų šalių: Uzbekistano, Kazachstano ir Rusijos, o tai turi įtakos svogūnų kainų mažinimui, – teigiama portale. – Tačiau gali būti, kad svogūnų kainų sumažėjimas Rytų Europoje yra laikinas, nes Ukrainoje, Lenkijoje ir net Nyderlanduose yra problemų dėl svogūnų kokybės. Štai kodėl ūkininkai, kurie yra priversti parduoti savo produktus, šiuo metu mažina kainas. Tačiau sumažėjus aukštos kokybės svogūnų atsargoms sandėliuose, svogūnų kainos gali vėl atsigauti ir pakilti.“

 

ŪP portalo informacija

Asociatyvi 123rf nuotr.

Dalintis

Verslas