Poledinė stintelių žvejyba sukant bobas būdinga tik ežeringam Rytų Aukštaitijos regionui. Aukštaitijos nacionalinio parko ežeruose ji žinoma nuo XIXa. pabaigos. XX a. pirmoje pusėje verslinė žvejyba buvo pirklių rankose. Jie iš savininkų nuomodavosi ežerus ir organizuodavo žvejybą. Tada itin ištobulėjo poledinė žūklė traukiamais tinklais - nevadais, kuri naudojama ir šiais laikais žvejojant ežerines stinteles. Tinklai bobų pagalba ant Lūšių, Asalnų, Almajo, Šakarvų ežerų buvo traukiami iki pat sovietmečiu įkurto Ignalinos žuvininkystės ūkio suklestėjimo, kai poledinė žūklė pradėta vykdyti mechanizuotu būdu. Ant ledo bobos „sugrįžo“ sugriuvus tarybiniam ūkiui ir poledinę stintelių žvejybą traukiamais tinklais perėmus privatiems žvejams. Šiuo metu Aukštaitijos nacionalinio parko ežeruose traukiamais tinklais vykdoma tik specializuota poledinė stintelių žūklė.
Žvejojant vietinių vadinamas „stinkas“ medinėmis kartimis ir virvėmis į ežero gelmes per eketes panardinamas apie 300 metrų ilgio ir apie 16 metrų pločio tinklas, kurio viduryje įtaisytas maišas, vadinamas motnia. O vėliau dviem bobomis jis su laimikiu traukiamas ant ledo. Boba – statinė ant ašies su skersine kartimi, pritaisyta ant rogučių, kurią sukant virvė traukianti tinklo sparną vyniojasi ant statinės ir tolygiai traukia tinklą. Dabartiniai Trainiškio žvejai, vadovaujami Nerijaus Grušniaus ir Tomo Vaitkevičiaus perėmė ir išmoko senąjį žvejybos metodą iš vyriausio Palūšės žvejo Stanislovo Rastenio. Suprasdami tradicinės žvejybos sukant bobas paveldo vertę, jie puoselėja ir senąsias žvejybos tradicijas ir jei tik leidžia oro sąlygos mielai demonstruoja senovinį žvejybos būdą ir paaiškina visą procesą šventės „Trauk stintelę“ žiūrovams. Šiemet, deja, žiema neuždengė Lūšių ežero ledo dangčiu, tad ir poledinė stinkų žvejyba nevyksta.
Siekdami prisidėti prie senovinių stintelių žvejybos tradicijų išsaugojimo bei populiarinimo bei sukurti unikalią vietos tradicijomis paremtą šventę Aukštaitijos nacionalinio parko ir Labanoro regioninio parko direkcijos, Palūšės kaimo bendruomenės bei Ignalinos seniūnijos suburta komanda 2017 m. organizavo pirmąją „Trauk stintelę“ šventę. Vėliau į šventės organizatorių būrį įsijungė Ignalinos rajono savivaldybė bei Ignalinos rajono kultūros ir sporto centras. Poledinė stintelių žvelyba sukant bobas pirmoji Ignalinos krašto vertybė įtraukta į Nematerialaus kultūros vertybių sąvadą. Tradicinės vertybės įtraukimas į savadą įpareigoja ne tik ja didžiuotis, bet ir ją puoselėti bei išsaugoti ateinančioms kartoms. Vertybės apsaugos planas įpareigoja puoselėti tradicinį žvejybos būdą, kasmet fiksuoti, viešinti ir didinant žinomumą organizuoti šventę „Trauk stintelę“, jos metu pristatant šventės dalyviams tradicinį poledinės stintelių žvejybos būdą sukant bobas.
Šventė „Trauk stintelę“ užaugo, tapo reprezentacine, autentiška Ignalinos krašto žiemos švente ir pritraukia tūkstančius žiūrovų. Tad ir jos pagrindiniais organizatoriais nuo šių metų tampa Ignalinos rajono kultūros centras turintis puikią renginių organizavimo patirtį ir komandą. O pramogų ir užsiėmimų šioje šventėje netrūksta nei dideliam, nei mažam: visada šurmuliuoja gausi mugė, vyksta žvejų mėgėjų varžytuvės. Pakrantėje irgi gausu pramogų – pažintinis žygis po Palūšės apylinkes, Lietuvos kariuomenės organizuojamos esafetės, etnopramogos, Ignalinos krašto bendruomenių kiemeliai, pirtelė ir šventės vedėjo organizuojamos bobų sukimo, sunkiausios Palūšės stinkos kilnojimo ir t.t. varžytuvių. Na ir žinoma įvairūs koncertiniai pasirodymai bei ant laužo čiškintų stintelių (šiemet, deja, tik jūrinių) ragautuvės. Ir jei nepamatysite stintelių žvejybos sukant bobas ant Lūšių ledo, tai visą žvejybos procesą išvysite LED ekrane.
Tad vasario 22 d. visi keliai veda į Palūšę!
Aukštaitijos nacionalinio parko ir Labanoro regioninio parko direkcijos fotoinformacija