Columbus +3,2 °C Lietus
Trečiadienis, 18 Grd 2024
Columbus +3,2 °C Lietus
Trečiadienis, 18 Grd 2024

Lietuviškų daržo gėrybių nepritrūks

2022/04/08


Daržininkai jau ruošiasi naujam sezonui, atsakingai planuoja darbus tikėdamiesi, kad derlius nenuvils nei jų, nei pirkėjų. Vis dėlto prognozuojama, kad visų išaugintų gėrybių kainos bus gerokai aukštesnės nei praėjusiais metais. Pastaraisiais metais daržovių plotai mūsų šalyje mažėjo, 2021 m. bendras deklaruotas plotas siekė 6 tūkst. ha. Labiausiai „susitraukė“ bulvių plotai. Koks bus šiemetinis daržininkų pasirinkimas?

Plotai kis nežymiai

Pasak Lietuvos daržovių augintojų asociacijos (LDAA) administratorės Indrės Lukoševičienės, sodinamų daržovių plotams įtakos turės pakilusios trąšų ir degalų kainos. Plotai kis nežymiai, nedidės. Ji akcentavo, kad nuo rudens trąšų kaina kilo kas mėnesį. Prasidėjus karui Ukrainoje ir įvedus Rusijai bei Baltarusijai sankcijas, atsirado didelis trąšų trūkumas, todėl dar labiau išaugo jų kainos. Apie 20–25 proc. ūkininkų nespėjo arba neišgalėjo nusipirkti trąšų. Todėl šiais metais dalis ūkininkų apribos tręšimą, dalis apskritai netręš, nes nespėjo arba neišgalėjo įsigyti pakankamo kiekio trąšų. Jų trūkumas lems mažesnį gaunamą derlių. „Nors derlius bus mažesnis, lietuviškų daržovių šį sezoną neturėtų pritrūkti. Ūkininkų savikaina gaunamam derliui išaugs, kadangi padidėjo sudedamosios savikainos dalys: elektra, degalai, trąšos bei darbo užmokestis. Daržovių kainas diktuoja ne augintojai, o rinka. Jei bus juntamas daržovių trūkumas, kils kainos, viskas priklausys nuo situacijos daržovių rinkoje“, – „Ūkininko patarėjui“ teigė I. Lukoševičienė. Ji paminėjo, kad dažniausiai ūkininkų sodinamų daržovių penketukas nesikeičia jau kelerius metus. Tai: bulvės, burokėliai, morkos, svogūnai ir gūžiniai kopūstai. Tikėtina, kad šis penketukas nekis ir šiais metais.

darzoves, kainos, ukis Veronikos ir Andriaus Kacevičių ūkyje išaugintai produkcijai klientų netrūksta.

Atsirado vietos daržovėms

ŪP pakalbino kelis smulkius ūkius, kurie daržininkystėje žengia pirmuosius žingsnius, ir pasmalsavo, kaip jiems sekasi, kokiomis mintimis jie pradeda naują sezoną.

Augalininkystės ūkio šeimininkas Andrius Kacevičius pasakojo, jog mintis užsiimti daržininkyste ir uogininkyste jam kilo visai netikėtai, todėl šalia grūdinių kultūrų atsirado ne tik daržovės, bet ir uogos, buvo pastatytas šiltnamis. Veronikos ir Andriaus ūkyje auginami pomidorai, agurkai, paprikos, bulvės, svogūnai, burokėliai, kopūstai, nedidelis kiekis baklažanų. „Šiemet bandysime lauke auginti paprikas ir baklažanus, nes vasaros Lietuvoje pakankamai karštos, o mūsų išauginti daigai būna stiprūs, kad prisitaikytų ir augtų lauke“, – sakė darbštus vyras. Praėjusių metų rudenį ūkyje pirmą kartą buvo pasodintos žieminių svogūnų ropelės. „Lietuvoje vasaros kasmet vis karštesnės ir sausesnės, o daržovės jautriai į tai reaguoja. Todėl, siekdami klientams kuo anksčiau pasiūlyti naujo sezono svogūnų, pabandėme pasodinti žieminių. Bendradarbiaujame su agronome, kuri juos pasiūlė ir rekomendavo. Ji sakė, kad šių svogūnų derlius nuimamas jau birželio pabaigoje. Aišku, kai Lietuvoje vienas žiemos mėnuo yra be sniego ir šaltas, o kitas – daug šiltesnis, matysime, kaip svogūnai peržiemojo ir kaip jie augs“, – savo pasirinkimą pagrindė Andrius.

Šiuo metu ūkyje jau auginami pomidorų ir agurkų, brokolių bei žiedinių kopūstų (kalafiorų) daigai. Kai atšils orai, bus sodinamos ir kitos daržovės.

Ūkyje auginama per 50 veislių pomidorų: nuo smulkiausių iki didžiausių vaisių, nuo raudonų iki tamsių. Pasak A. Kacevičiaus, jų klientai, skirtingai nei turgavietėse pas perpardavinėtojus ar prekybos tinkluose, gauna visą reikiamą informaciją apie išaugintą produkciją. „Per kelerius metus žmonės, susipažinę su mūsų pomidorų skoniais, žino, kurie yra skaniausi ir vertingiausi. Kai kurie pirkėjai iš karto dedasi tamsius pomidorus ir sako: „Šitie skaniausi, reikia imti, kol yra.“ Praėjusiais metais pirkėjai rinkdavosi avietinius ir tamsių spalvų pomidorus“, – šypsodamasis ŪP pasakojo A. Kacevičius.

Vyksta pokyčiai

Šiais metais Veronikos ir Andriaus ūkyje vyksta pokyčiai: agurkai bus auginami pavasario pabaigos, vasaros pradžios ir rudens derliui. Anksčiau jie būdavo auginami iki tol, kol duodavo derlių. Tačiau buvo pastebėta, kad rudenį atsirasdavo agurkų poreikis ir paklausa, o produkcijos nebelikdavo. 

Andrius pasakojo, jog praėjusiais metais bulvių derlius nukentėjo dėl užsitęsusios kaitros ir sausros, todėl šiemet planuojama sodinti tokį plotą, kurį bus įmanoma palaistyti su turima laistymo rite.

Jau dabar pavasaris yra sausringas, nežinia, kokia bus vasara, todėl daržovės ūkyje yra sėjamos taip, kad nepatirtų didelio neigiamo aplinkos poveikio ir duotų derlių.

Kaišiadorių r. ūkininkas daržovių ir uogų derlių realizuoja savame rajone, jį tiekia į valgyklas, retsykiais į ūkį užsuka klientai iš Kauno ir Vilniaus. Saviems klientams, anot pašnekovo, yra siūlomos konkurencingos kainos, dažnai mažesnės nei didmiesčiuose ar pas kitus ūkininkus. Kartais būna ir taip, kad jos yra šiek tiek didesnės nei prekybos tinkle. Tačiau Veronika ir Andrius yra visiškai ramūs dėl savo produktų kokybės, skonio ir kitų savybių, nes dažnai tuo prekybos tinkluose parduodamos daržovės negali „pasididžiuoti“, o ir grįžtantys įsigyti produkcijos klientai tai patvirtina. „Praėjusiais metais auginome pomidorų daigus pardavimui ir labai džiaugiamės, kad viskas pavyko sėkmingai. Tai buvo pirmasis mūsų bandymas. Šiais metais jau sulaukiame skambučių iš klientų, jie net gatvėje mus sutikę teiraujasi, kada bus galima įsigyti daigų“, – džiaugėsi ŪP pašnekovas.

Brangstant trąšoms ir vyraujant sausringiems orams, A. Kacevičius keičia žemės dirbimo technologiją: laukų nebearia, rudenį tik lėkščiuoja. Jis pasėjo tarpinius pasėlius ir stebi, kokia bus nauda. „Noriu padidinti dirvožemio fauną ir florą, visus mikroorganizmus, pagerinti dirvožemio struktūrą ir maksimaliai sumažinti mineralinių trąšų normas“, – akcentavo A. Kacevičius. Jis mano, jog ateityje mažins javų plotus ir didins daržovių, nes jos yra paklausios.

Ūkininkas pasakojo, jog pirmąsias daržoves perka šviežio derliaus išsiilgę žmonės. Daržovių kiekiai nebūna itin dideli, tačiau kiek jų išauginama ir prikasama, tiek ir parduodama. „Būna taip, kad klientai diktuoja mums sąlygas, tad tenka pasitempti, kad patenkintume jų poreikius ir paklausą. Labai džiugu, kai žmonės perka, skambina ir laukia mūsų derliaus“, – atviravo Andrius. Kol daržovės dar neužaugusios, jis neprognozavo būsimų jų pardavimo kainų.

Darbai vyksta sklandžiai

Neseniai daržininkystę pasirinko ir jauna Biržų r. ūkininkė Oksana Žadeikaitė. Praėjusiais metais ji augino 6 ha daržovių. Tiek pat jų augins ir šiemet. Daržovės – paklausios. Praėjusiais metais pirkėjai mielai pirko krapus, moliūgus. „Nors pastaraisiais metais daugėja moliūgų augintojų, šios daržovės nepraranda populiarumo, nes jos naudojamos ne tik maistui, bet ir dekoracijoms, šventėms. Didelio svorio moliūgai kartais gąsdina pirkėjus, todėl jiems praverstų minimalus perdirbimas, šaldymas, pjaustymas“, – mintimis su redakcija pasidalijo Oksana, ūkininkaujanti antrą sezoną. Šiais metais daržovių asortimentas bus papildytas bulvėmis, kadangi tikimasi, jog jų poreikis bus didesnis. Beje, pastebima, kad kuo platesnis asortimentas, tuo lengviau jį realizuoti. O. Žadeikaitė sakė, kad klientų jai ieškoti nereikėjo, jie patys ją susirado. „Gal ir keista, tačiau klientai atsirado savame rajone. Jie norėjo įsigyti krapų. O ir mums tai labai patogu, iš vietos pasiima. Kai būna poreikis, krapų parduodame po 500 kg per savaitę. Kitas daržoves realizuojame per didmeninę prekybą į restoranus, kavines. Taip pat reklamuojamės socialiniuose tinkluose, ūkininkų produkcijai skirtuose puslapiuose“, – pasakojo mergina. Ji prisipažino, jog pradėjusi žengti pirmuosius ūkininkavimo žingsnius, nesitikėjo, kad darbas vyks taip sklandžiai.

Šį sezoną Oksana sutinka optimistinėmis nuotaikomis ir galvoja, kad išaugintos produkcijos kainos bus gerokai aukštesnės, o žmonės bus labiau suinteresuoti pirkti natūralias lietuviškas daržoves iš ūkininkų. „Daržovės prekybos centruose brangsta, manau, kad ir toliau brangs. Palyginus su praėjusiu sezonu, kainos pakilo 30 proc., gal ir daugiau. Daržovių kaina ūkiuose, manau, keisis priklausomai nuo ūkio konkurencingumo. Kas galės sau leisti, kainą didins pagal rinkos kainą, o mažesni ūkiai – priklausomai nuo naudojamų trąšų ir augalų apsaugos priemonių kiekio ir tam skirtų investicijų – ją galės didinti 10–15 proc.“, – akcentavo pašnekovė.

lietuviskos darzoves, trasos, kainos, Irma ir Egidijus Kučinskai kuria svajonių ūkį.

„Įsivažiuoja“ į ritmą

Irma ir Egidijus Kučinskai du dešimtmečius gyvenę ir dirbę Anglijoje, jau antrus metus Utenos rajone kuria savo svajonių ūkį. „Pernai buvo pati pradžia. Tikimės, kad šiais metais jau „įsivažiuosime“. Pradėjome plėstis, nes neužauginome tiek daržovių, kokia buvo jų paklausa. Šiais metais daržovėms skirsime beveik hektarą. Nedideliuose ploteliuose auginame ir uogas: avietes, šilauoges, gervuoges ir braškes. Galvojame apie perdirbimo cechą“, – mielai su ŪP bendravo Irma.

Sutuoktiniai klientams žada pasiūlyti kuo platesnį asortimentą ankstyvų ir vėlyvų daržovių bei įvairių uogų, kad jie vienoje vietoje galėtų įsigyti viską, ko jiems reikia. Šiuo metu ūkyje jau auga česnakai ir svogūnai, pasodinti rudenį, šiltnamiuose stiebiasi pomidorų ir agurkų daigai, ridikėliai. Savaitgalį buvo pasodintos bulvės.

I. Kučinskienė įsigijo profesionalių sėklų, todėl augins įvairesnių veislių daržoves, daugiau arbūzų. „Pastebime, kad ankstyvos daržovės turi didelę paklausą. Tikimės, jog daržovių sezoną pradėsime balandžio 20 d. Vyras jas veš į ūkininkų turgelius Vilniuje“, – pasakojo ūkio šeimininkė. I. ir E. Kučinskai sakė, kad šiųmetinės daržovių kainos bus didesnės, nes šiais metais viskas brangsta. Tačiau dar nėra aišku, kiek pabrangs išauginta produkcija. „Viską susidėliosime ir prisiderinsime, kad ir mums, ir pirkėjams būtų gerai, kad daržovės ir uogos netaptų prabangos produktu“, – teigė I. Kučinskienė.

 

Egidijaus KUČINSKO,  Andriaus KACEVIČIAUS nuotraukos

2022.04.08

ŪP korespondentė - Jolita ŽURAUSKIENĖ

Susijusios temos - skaitykite: daržininkystė; trąšos; daržovės; grūdai;
Dalintis

Verslas