Columbus +13,1 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 5 Spa 2024
Columbus +13,1 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 5 Spa 2024

„Lytagra“ vėl laimi
AB „Lytagra“ Gyvulininkystės įrangos ir technikos skyriaus vadovas Rimgaudas Pocevičius šalia parodos „Gyvulininkystė 2024“ medaliu apdovanoto mėšlo surinkimo roboto „Lely Discovery Collector“.

Jolanta KAŽEMĖKAITYTĖ
ŪP korespondentė 

„Lytagra“ vėl laimi

2024/10/05


AB „Lytagra“ specialistai keliose dešimtyse šalies pieno ūkių įrengė Nyderlandų įmonės „Lely“ automatizuoto karvių šėrimo, melžimo,  mėšlo valymo, vėdinimo, apšvietimo sistemas. Pagrindinė kai kurių šių sistemų dalis – robotai. „Lely“ naujo modelio mėšlo surinkimo robotas „Lely Discovery Collector“ parodoje „Gyvulininkystė 2024“ apdovanotas medaliu.

Tilpo ne visos spalvos – ne visa technika, įranga

Parodoje „Gyvulininkystė 2024“, AB „Lytagra“ stende, be medaliu apdovanoto mėšlo surinkimo roboto „Lely Discovery Collector“, dar raudonavo „Lely“ melžimo, šėrimo, pašaro pristūmimo robotai, taip pat – už medalininką mažesnis mėšlo surinkimo robotas. Raudona – prekės ženklo „Lely“ robotų spalva.

„Lytagros“ stende netrūko kitų spalvų. Geltonavo teleskopinis ir šarnyrinis krautuvai „JCB“. Mėlynavo „New Holland“ traktoriai. „Krone“ žoliapjovė „puošėsi“ šviesiai geltonai ir žaliai. Bolavo „Lely“ pieno vežimėlis. Juodavo „LJM“ panardinami kanalų maišytuvai.

„Norime parodyti, kad atstovaujame gausybei prekės ženk­lų – žemdirbiams ir kitiems klien­tams sudarome galimybę rinktis iš daugybės žemės ūkio technikos, padargų ir įrenginių, kuriuos pagamino įvairios pasaulinio lygio įmonės“, – ŪP sakė AB „Lytagra“ komercijos direktorius Rimas Norvilas.

Rimas Norvilas
AB „Lytagra“ komercijos direktorius Rimas Norvilas įmonės stende prie „Krone“ žoliapjovės ir „New Holland“ traktorių.

AB „Lytagra“ stende negalėjo šmėžuoti visos spalvos – negalėjo tilpti visų jos atstovaujamų, skirtingai dažomų prekės ženklų visi gaminiai. Pavyzdžiui, nebuvo „Krone“ savaeigių pašarų smulkintuvų, grėblių, šieno vartytuvų. Stende vietos pristigo „Amazone“ lėkštiniams ir noraginiams skutikliams, pakabinamiems ir prikabinamiems purkštuvams, kitai šio prekės ženklo žemės dirbimo technikai, nudažytai žalia ir oranžine spalvomis.

Valo karvių takus

Apie parodos medalininką – mėšlo surinkimo robotą „Lely Discovery Collector“ – ir kitus „Lely“ robotus ŪP papasakojo AB „Lytagra“ Gyvulininkystės įrangos ir technikos skyriaus vadovas Rimgaudas Pocevičius.

Pasak jo, mėšlo surinkimo robotai „Lely Discovery Collector“ Lietuvoje atsirado prieš trejus metus. Jų turi kai kurie šeimos pieno ūkiai – ne tik pienines karves laikančios žemės ūkio bendrovės. Kiti turi senesnio modelio mėšlo valymo robotų „Lely Discovery“.

Senasis robotas skirtas tvartams su grotelinėmis grindimis. Jis, stumdamas mėšlą, jį „sutarkuoja“, kad šis pro grotų plyšius patektų į kanalą. O naujasis robotas – „Lely Discovery Collector“ – surenka laisvai laikomų karvių mėšlą ir srutas nuo betonuotų vaikščiojimo takų ir nuveža išpilti į mėšlo surinkimo kanalą.

„Lely Discovery Collector“ gali aptarnauti iki 140 karvių. Klaidinga manyti, kad mėšlo surinkimo robotų darbo vieta – tik dideli tvartai, kuriuose šimtai karvių.

Robotas „Lely Discovery Collector“ elektros krovimo stotelėje pasikrauna greičiau nei „Lely Discovery“. Be to, jo baterija dvigubai talpesnė – pakraunama 24 V. Naujojo roboto įkrovimas elektra yra bekontaktis, senojo – kontaktinis.

Galima valdyti telefone

Kai tvarte įrengta ir veikia tradicinė – skreperinė – mėšlo ir srutų šalinimo sistema, karvėms kyla pavojų. Jos gali užkliūti už metalinių skreperių kampinių ratukų ir susižeisti. Skreperiai, traukiami troso arba grandinės, arba virvės, stumia mėšlo ir srutų bangą prieš save. Į ją įžengusių karvių kojos sušlampa, aptenka bakterijomis – didėja tikimybė gyvuliui susirgti.

Mėšlo surinkimo robotas tokių pavojų nekelia. Dirba visą parą tyliai, lėtai – karvėms palikdamas laiko jį pastebėti ir pasitraukti. Jis į save susiurbtą mėšlą ir srutas nugabena iki tvarte įrengtos duobės ir išpila. Jei reikia, stotelėje pasikrauna ir grįžta darbuotis – valyti karvių takų.

Prieš tai, kai mėšlo surinkimo robotas pradeda darbinę „karjerą“, AB „Lytagra“ serviso darbuotojas jį suprogramuoja. „Nubraižo“ ir karvių vaikščiojimo takus. Ūkininkas gali savo telefone robotą valdyti. Pavyzdžiui, jis gali išjungti vieną ar kitą karvių vaikščiojimo taką. Tuomet robotas jo nevalo.

Paruošia ir išdalina pašarą

„Lely“ automatinio šėrimo sistemos robotas „Vector“ panašus į aukštą, nuo apačios į viršų platėjančią taurę. Jis skirtas aptarnauti iki 300 karvių – ruošti ir dalinti joms pašarą visą parą.

Kol robotas tvarto virtuvėje kraunamas elektra, viršuje judantis griebtuvas ima iš vienos krūvos vienokį pašarą, pavyzdžiui, šienainį, ir deda į jį. Tą patį daro su kitų krūvų pašarais – kukurūzų silosu ar šiaudais, kitais. Griebtuvas į robotą sudeda suprogramuoto karvių raciono dalis.

Robotas į jį sudėtus pašarus susmulkina peiliais, sumaišo. Jei yra suprogramuota, į robotą iš šalia tvarto esančio bokšto tiekimo linija atkeliauja ir skysti koncentruoti pašarai. Robotas juos įmaišo į susmulkintą pašarą. Tada keliauja jo dalinti karvėms. Pašaro paberia ant šėrimo stalo – šalia atitvarų. Dalindamas pašarą tikrina, kurioje stalo dalyje jo trūksta. Kai vėl paruošia pašaro, jo palieka ten, kur nebuvo. Rūpinasi, kad karvės visą parą nepristigtų pašaro. Dalindamas jį, prie atitvarų kas 1–2 valandas pristumia karvių nustumtą pašarą.

Žmogus turi pasirūpinti tik virtuve – kad joje būtų iš ko robotui gaminti pašarą. Visą pašaro paruošimo ir išdalijimo, pristūmimo užduotį atlieka „Lely“ robotas „Vector“. Jis vienu kartu pagamina ir išdalina iki 600 kg pašaro.

pašaro pristumimo robotas
AB „Lytagra“ stende – pašarų pristūmimo robotas „Lely Juno“ ir „Lely“ automatizuotos šėrimo sistemos robotas „Vector“.

Daugiau ėda – duoda daugiau pieno

Karvės pašarą nustumia, išdraiko, ieškodamos skanesnių dalelių. Kai jos neautomatizuotame tvarte šeriamos 1–2 kartus per parą, ar žmonės visą parą kas 1–2 valandas pristums joms išdraikytą pašarą?

Robotas „Lely Juno“ skirtas pristumti prie atitvarų karvių išdraikytą pašarą. Jis taip pat dirba visą parą.

„Kuo dažniau karvėms dalijamas ir pristumiamas pašaras, tuo labiau jos skatinamos ėsti. Kuo daugiau suėda, tuo daugiau pagamina pieno – didėja produktyvumas. Darbininkai ne visada disciplinuotai pristumia pašarą, o robotas dirba sąžiningai visą parą ir atostogų neprašo“, – konstatavo R. Pocevičius.

Melždamas ištiria pieną

AB „Lytagra“ parodoje „Gyvulininkystė 2024“ pristatė ir „Lely“ melžimo robotą „Astronaut A5“.

Pasak R. Pocevičiaus, karvės prie melžimo roboto eina savo noru. Mat žino, jog šis įbers į jame esantį lovį skanėstų – koncentruotų pašarų. Jie išduodami karvei pagal primelžiamą pieno kiekį. Karvė duoda daugiau pieno – lovyje randa daugiau skanėstų.

Kol karvė smaguriauja, robotas paruošia tešmenį melžimui: šepetėliais nuvalo, tuo pačiu masažuoja – skatina atleisti pieną. Kai ant spenių uždedami melžikliai, ima tekėti pienas. Melžimo rankoje esantis analizatorius tiria, kiek piene yra riebalų, baltymų ir laktozės. Taip pat stebi, ar piene nėra kraujo pėdsakų.

melžimo robotas
„Lely“ melžimo robotas „Astronaut A5“.

Linija tekantį pieną analizuoja somatinių ląstelių skaičiuotuvas. Melžimo garde sumontuotos svarstyklės fiksuoja karvės svorį, tai padeda greičiau identifikuoti ketozę. Karvei dar neišėjus iš melžimo gardo, pieno kokybės rezultatai jau matomi kompiuterio monitoriaus ekrane, išmaniajame telefone arba planšetėje.

Ūkio šeimininkas, gaudamas duomenis realiuoju laiku, gali efektyviau tvarkytis su savo karvių banda – laiku sėklinti ir gydyti. Greitai reaguojant į gyvulio sveikatos sutrikimus, galima sutaupyti išlaidas gydymui bei neprarasti pieno. Pavyzdžiui, pastebėjus ketozės požymius, karvei robote gali būti paduodamas skystas energinis pašaras, padėsiantis sustabdyti svorio kritimą.

Kad melžimo robotas galėtų identifikuoti karvę, ant jos kaklo užkabinamas daviklis. Jis atlieka ir kitas funkcijas – renka informaciją apie karvės judėjimą, kramtymą, atrajojimą. Šie rodikliai taip pat padeda stebėti karvių sveikatą bei reprodukciją.

Robote montuojama ir melžiklių dezinfekavimo garais sistema. Ji padeda užkirsti infekcijos plitimą nuo vienos karvės kitai.

 

Autorės nuotraukos

Nr. 150 /7

Dalintis