Columbus -6,3 °C Debesuota
Sekmadienis, 22 Grd 2024
Columbus -6,3 °C Debesuota
Sekmadienis, 22 Grd 2024

Miškų galiūnai vėl trypia ūkininkų laukus

2019/10/05

Kėdainių ir Panevėžio rajonų žemdirbiams ramybės neduoda bei dirbti trukdo sparčiai didėjanti stumbrų populiacija. Tai ne nauja problema, tačiau jau daug metų nesprendžiama. 2018 metais vien Kėdainių rajone stumbrų pažeistas pasėlių plotas siekė 454,97 ha, iš jų 100,41 ha sunaikinta visiškai. Bendra žalos suma, kuri buvo atlyginta dėl stumbrų padarytos žalos, – 78 924 eurai. Šiemet savivaldybė jau gavo 10 prašymų įvertinti stumbrų padarytą žalą. Yra duomenų, kad stumbrų kaimenės jau migruoja ir į Jonavos rajoną.

Perduos kitiems rajonams

Skaičius „Ūkininko patarėjui“ pateikė Kėdainių rajono savivaldybės administracijos laikinai Žemės ūkio ir aplinkosaugos skyriaus vedėjo pareigas einanti Ieva Matyžiūtė. Pasak jos, šiemet pradėtas šių gyvūnų perkėlimas, jau įrengta viena stacionari ir keturios mobilios stumbrų gaudyklės.

Per tris ateinančias žiemas apie 27 stumbrus tikimasi išvežti į kitus rajonus. Šią žiemą Kėdainių rajone planuojama sugauti ir perkelti į Žemaitiją 7 stumbrus. Taip pat duotas leidimas sumedžioti 8 stumbrus, kurie yra pasenę bei traumuoti.

Anot I. Matyžiūtės, stumbrai pradėjo ir toliau migruoti, pastebima, kad jie jau artėja prie Jonavos rajono.

Daug stumbrų, daug ir žalos

Aplinkos ministerija lyg ir pradėjo reaguoti į Panevėžio ir Kėdainių rajonų ūkininkų skundus, kad jų pasėliams daug žalos pridaro stumbrai. Juk šiose vietovėse gyvena apie 220 į raudonąją knygą įrašytų galiūnų.

Daug stumbrų pridaro daug žalos. Štai Panevėžio rajono ūkininkas Gytis Giedraitis teigė, kad šiemet ne kartą po nakties rado stumbrų ištryptą cukrinių runkelių lauką. Ir nuostoliai akivaizdūs: jeigu šių gyvūnų ateina koks 30, tai tonos runkelių iškart ir nėra. O paragauti runkelių stumbrai ateina vos ne kasdien.

Panevėžio rajono savivaldybės administracijos Žemės ūkio skyriaus vyr. specialistės Dalios Klemkienės žiniomis, besikreipiančiųjų dėl stumbrų padarytos žalos skaičius kasmet tik didėja. Vien šiemet savivaldybės komisija jau užfiksavo 64 hektarus nuniokotų cukrinių runkelių laukų. Tai yra didelė ir materialinė, ir moralinė žala ūkininkams. Jie įdėjo tiek darbo, investicijų, ir, aišku, našta Vyriausybei, kadangi žalos tikrai nemažai.

Ateina kiekvieną dieną

Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos direktoriaus Alberto Stanislovaičio manymu, perkėlus dalį stumbrų į Dzūkijos nacionalinį parką ir kitas šalies vietoves sumažėtų žala Kėdainių ir Panevėžio rajonų ūkiams.

„Populiacija bent jau iš pradžių turėtų nustoti augti, tai yra gyvūnų šiame regione neturėtų daugėti, galbūt šiek tiek net sumažėtų. Svarbiausia yra kontroliuoti augimą“, – teigė A. Stanislovaitis.

Jam prieštarauja Kėdainių krašto ūkininkų sąjungos pirmininkas Virmantas Ivanauskas, kuris turi ne tik nuosavą vieną didžiausių rajone ūkį, bet ir vadovauja Truskavos žemės ūkio bendrovei.

„Kiekvieną dieną aš arba bendrovės darbininkai baidome tuos stumbrus iš cukrinių runkelių laukų ir taip šiek tiek išvengiame jų daromos žalos, – ŪP korespondentui pasakojo V. Ivanauskas. – Ne visi ūkininkai kreipiasi į savivaldybę dėl šių gyvūnų padarytos žalos. Įsivaizduokite, stumbrai kiekvieną dieną ateina, tai argi žemdirbiai kiekvienąkart ir prašys pagalbos? Iškviečia tą komisiją, praeina savaitė laiko ir ji vėl važiuoja pas tuos pačius ūkininkus, ir vėl skaičiuoja nuostolius.“

V. Ivanauskas įsitikinęs, kad per žiemą sugauti ir kitur išvežti septyni stumbrai problemos tikrai neišspręs. Daugiau stumbrės atsives naujų, nei bus išvežta. „Jau bene dešimtmetį mes, ūkininkai, prašome valdžios pagalbos. Reikalai po truputį pradeda judėti, bet iš to, kas daroma šiandien, jokios naudos nebus“, – teigė Kėdainių krašto ūkininkų sąjungos pirmininkas.

Stasys BIELSKIS ŪP korespondentas
Dalintis