Kaunas +17,9 °C Mažai debesuota
Šeštadienis, 26 Lie 2025
Kaunas +17,9 °C Mažai debesuota
Šeštadienis, 26 Lie 2025

Naujai atidarytame sėklų fabrike Latvijoje – pasaulinio lygio įranga ir technologijos

2025/06/05


„Dotnuva Seeds“ šią savaitę pranešė apie naujos modernios sėklų ruošimo gamyklos atidarymą Latvijoje. Fabriko technologiją suprojektavo ir įgyvendino AB „Akola Group“ priklausančios įmonės UAB „Dotnuva Baltic“ specialistai, įdiegdami atstovaujamų danų kompanijų „Cimbria“ ir „BM Silo Ltd.“ įrangą. Nors „Dotnuva Baltic“ anksčiau buvo įgyvendinę ir didesnių projektų, tai yra didžiausias įmonės per pastaruosius 3 metus pastatytas objektas, žymintis svarbų žingsnį tokio lygio objektų inovacijų ir plėtros srityje Baltijos regione.

„Dotnuva Baltic“ profesionalų indėlis

„Dotnuva Baltic“ Projektų diegimo skyriaus vadovas Mindaugas Veiveris teigia, kad naujajame SIA „Dotnuva Seeds“ sėklų fabrike yra sumontuota moderniausia įranga, galinti paruošti aukščiausios kokybės sėklas, išvengiant mechaninio jų sužalojimo. Įgyvendinant objektą didžiausias krūvis teko įmonės Projektų vadovui Evaldui Lukošiui, kuris suprojektavo šio fabriko technologiją ir automatikos procesus, užsakė įrangą, išsirinko rangovus ir per 7 mėn. efektyviai valdydamas montavimo darbus kartu su komanda, šį projektą įgyvendino.

E. Lukošius dalinasi: „Šiame fabrike yra daug aukštesnis automatizavimo lygis, leidžiantis operatoriui daugumą nustatymų atlikti PC, archyvuoti bei analizuoti procesų parametrus. Automatinio valdymo sistema leidžia stebėti visų mašinų darbą nuotoliniu būdu, nustatyti reikiamus mašinų parametrus kiekvienai sėklų partijai ir juos išsaugoti. Gamykloje įrengta pažangi dulkių surinkimo ir aspiracijos sistema, kuri užtikrins maksimalų dulkių pašalinimą sėklų paruošimo metu ir pagerins sėklų beicavimo kokybę. Sumontuota šiuo metu rinkoje lyderio pozicijas užimančio gamintojo naujausia technologinė įranga,“ pasakoja „Dotnuva Baltic“ Projektų vadovas E. Lukošius.

Vienas pažangiausių „Cimbria“ projektų pastaraisiais metais

„Cimbria“ pardavimų vadovas Michael Bjoern teigia, kad ši gamykla ne tik stiprina gamintojo vardą Baltijos regione, bet ir demonstruoja modernių sėklų apdorojimo technologijų potencialą, leidžiantį kelti sėklų ruošimo kokybės standartus ir didinti produktyvumą. Kiekvienais metais Cimbria dalyvauja kuriant daugybę aukštos klasės sėklų perdirbimo įrenginių visame pasaulyje, iš kurių 50 % yra Europoje. Šie projektai skiriasi savo mastu, įranga ir technologiniais sprendimais.

„Dotnuva Seeds“ sėklų gamykla Latvijoje mums, kaip gamintojams, yra svarbus pasiekimas – ji išsiskiria kaip vienas iš pažangiausių ir strategiškai svarbiausių „Cimbria“ projektų pastaraisiais metais,“ pabrėžia „Cimbria“ atstovas Michael Bjoern.

Naujasis „Dotnuva Seeds“ sėklų ruošimo fabrikas suprojektuotas didelio pajėgumo įvairių rūšių sėklų apdorojimui. „Cimbria“ valymo, rūšiavimo, dengimo ir transportavimo sistemų derinys užtikrina optimalų našumą ir minimalų prastovos laiką. Modulinės konstrukcijos fabrike integruota procesų automatizacija ir energijos efektyvumo sprendimai, leidžiantys užtikrinti procesų kokybę ir lengvą techninę priežiūrą. Be to, gamykla atitinka ES sėklų perdirbimo standartus ir aplinkosaugos reikalavimus.

Gamykla aprūpinta pažangiomis „Cimbria“ technologijomis, užtikrinančiomis aukštą efektyvumą, tikslumą ir sėklų kokybę. Įranga efektyviai pašalina lukštus ir kitas stambias priemaišas, užtikrina tikslų valymą ir aukštą grynumo lygį. Tiksliai atskiriamos sulaužytos arba per mažos sėklos, užtikrinamas tikslus atskyrimas pagal sėklų tankį, pašalinamos neprinokusios arba pažeistos sėklos. Sėklos vienodai padengiamos apsaugine danga, pagerinančia sėklų apsaugą ir našumą. Sėklos tvarkomos švelniai, išvengiant mechaninių pažeidimų vertikalaus transportavimo metu. „Cimbria“ elevatoriais užtikrinamas sklandus ir efektyvus sėklų judėjimas horizontaliai bei vertikaliai, išsaugant sėklų vientisumą, minimaliai išbarstant ir nesužalojant sėklų.

Gamintojas džiaugiasi jau beveik 30 metų besitęsiančiu bendradarbiavimu su „Dotnuva Baltic“. „Profesionalumas, techninė kompetencija ir aiški vizija padarė šį projektą tikrai sėkmingu. Mūsų partnerystė visada pasižymėjo atviru bendravimu, abipuse pagarba ir bendru siekiu tobulėti“, teigia M. Bjoern.

sėklų fabrikas
Naujas sėklų fabrikas Latvijoje.

Tik kai kurie projektai pasaulyje prilygsta projekto sudėtingumu ir pajėgumu

Gamintojas „BM Silo Ltd.“ (Danija) taip pat prisidėjo prie šio projekto, pristatydama 48 didelius kvadratinius ir 10 mažesnių bokštų, kurie visi yra integruoti taip, kad būtų optimizuota erdvė ir srautas. Ši sistema užtikrina maksimalų sėklų ruošimo lankstumą ir efektyvią logistiką.

„BM Silo Ltd.“ CEO Lisbeth Barnbæk Nielsen džiaugiasi: „Šis projektas yra svarbus mums ne tik dėl savo masto, bet ir kaip inovacijų ir bendradarbiavimo etalonas. Jis stiprina mūsų pozicijas Baltijos šalyse ir parodo mūsų gebėjimą teikti didelės talpos, individualizuotus saugyklų sprendimus pažangiam sėklų perdirbimui. Didžiuojamės, kad galėjome prisidėti prie vienos iš moderniausių ir ambicingiausių sėklų perdirbimo gamyklų Baltijos regione kūrimo. „Dotnuva Baltic“ komanda yra vizionieriška ir profesionali. Jų pasitikėjimas mūsų sprendimais ir atvirumas planavimo ir vykdymo metu padarė šį procesą tikrai bendradarbiaujantį ir sėkmingą“.

Gamintojas kiekvienais metais aprūpina 10–15 aukščiausios klasės objektų visame pasaulyje individualiai pritaikytomis saugyklų (bokštų) sistemomis. Gamintojo teigimu, tik keletas iš jų pasiekia „Dotnuva Seeds“ projekto sudėtingumą ir pajėgumą.

„Dotnuva Seeds“ Latvijoje perims Lietuvos patirtį

Pirmasis „Dotnuva Seeds“ sėklų ruošimo fabrikas 2003 m. pradėjo dirbti Dotnuvoje, Kėdainių rajone. Lietuvoje „Cimbria“ įrangą tuo metu taip pat montavo „Dotnuva Baltic“ Projektų diegimo skyriaus komanda. Šiuo metu sėklų fabrikas Dotnuvoje per metus pagamina apie 27.000 t sėklų, tai yra apie 90 proc. visų pajėgumų, tad norint užtikrinti sklandų sertifikuotų sėklų tiekimą klientams Baltijos šalyse, buvo nuspręsta didinti gamybinius pajėgumus Latvijoje, Iecavoje.

Latvijoje gamyklai pradėjus veikti visu pajėgumu, ji taip pat galės pagaminti iki 30 tūkst. tonų sėklų per metus. Visas kompleksas Latvijoje užims 4550 kvadratinių metrų plotą, jį sudarys gamybos padalinys, sandėlis ir dviejų aukštų administracinis pastatas su laboratorija, biuro ir techninėmis patalpomis. Gamykloje bus gaminamos ankštinių augalų ir javų sėklos.

Projektų vadovas E. Lukošius atskleidžia, kad naujojo fabriko technologija suprojektuota atsižvelgiant į užsakovo „Dotnuva Seeds“ ilgametę patirtį ruošiant sėklas Dotnuvoje. Apie sėklų ruošimo gamyklą pradėta svarstyti dar prieš keletą metų, projektas iki galutinio varianto turėjo bent keletą versijų.

Statybų projektui Latvijoje vadovavęs UAB „Dotnuva Baltic“ Infrastruktūros vadovas Arminas Grigalis sako, kad tokio lygio projektuose svarbiausia užtikrinti ne tik gamybos procesų ir produkcijos kokybę, bet ir pastatyti objektą su perspektyva į ateitį.

„Kiekvienas statybų projektas yra pažadas ir įsipareigojimas padaryti geriausią įmanomą rezultatą per greičiausią laiką. Tam reikia bendro tikslo, sprendimų priėmimo greičio ir geriausios projekto komandos – nuo užsakovo iki rangovo. Džiaugiuosi, kad statant sėklų fabriką Latvijoje turėjome visas svarbiausias dedamąsias sėkmingam jo įgyvendinimui, kad klientas, darbuotojas ir verslo savininkas būtų patenkinti ir didžiuotųsi rezultatu“, sako A. Grigalis.

Dotnuva Baltic komanda
UAB „Dotnuva Baltic“ projektų vadovas Evaldas Lukošius, Infrastruktūros vadovas Arminas Grigalis ir Projektų diegimo skyriaus vadovas Mindaugas Veiveris.

UAB „Dotnuva Baltic“ fotoinformacija

Dalintis
2025/07/25

Miežiai – tik dėl sėjomainos?

Pirmasis grūdinių kultūrų derliaus dorojimo etapas – žieminių miežių pjūtis. Vieni šalies ūkininkai jau baigė doroti šiųmetį jų derlių, kiti dar tik pradeda. „Ūkininko patarėjas“ pasidomėjo miežių auginimo perspekty...
2025/07/25

Atostogų mados tarpukariu: nuo Aukštosios Panemunės iki Alpių

Tarpukariu, kai Kaunas tapo laikinąja sostine, miestiečių gyvenimas ėmė pulsuoti nauju ritmu – kūrėsi ne tik valstybės įstaigos, bet ir laisvalaikio kultūra. Atostogos buvo ir poilsio metas, ir proga atskleisti kūrybiškumą, parodyti m...
2025/07/25

Žemės ūkis pripažintas nacionaliniam saugumui svarbia sritimi

Pandemija ir karas Ukrainoje aiškiai parodė, kokios pažeidžiamos gali būti pasaulinės maisto tiekimo grandinės ir kaip svarbu turėti stiprią vietinę gamybą. Siekdama užtikrinti kuo didesnį savarankiškumą ir gebėjimą apsirūpinti maist...
2025/07/25

Pirmasis šiais metais AKM atvejis kiaulių ūkyje

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT)  šiandien, liepos 25 d., patvirtino pirmąjį šiais metais afrikinio kiaulių maro (AKM) atvejį Lietuvoje – liga nustatyta smulkiame kiaulių ūkyje Kelmės rajone, kuriame buvo laiko...
2025/07/25

Su namine duona – šaknų link

Įsibėgėjusią vasarą ir rugiapjūtės pradžią Panevėžio rajone spalvingai paryškino tradicinė naminės duonos kepėjų šventė „Visur duona su pluta“. Didžiulė, bet jauki, pagerbianti senuosius papročius ir dovanojanti staigmenų...
2025/07/25

Bitininkams šis sezonas – ypatingas, bet medaus brangimas – neišvengiamas

Kėdainiai („Rinkos aikštė“). Šiųmetis sezonas Lietuvos bitininkams išskirtinis – neįprastos gamtinės sąlygos ūkininkams sukėlė iššūkių. Kėdainių krašto bitininkų asociacijos pirmininkas R...
2025/07/25

Elektros gamyba augo 50 proc., beveik trys ketvirtadaliai pagamintos energijos – iš atsinaujinančių išteklių

Lietuvos elektros perdavimo sistemos operatorė „Litgrid“ skelbia 2025 metų balandžio–birželio mėnesių elektros sistemos rodiklius. Antrąjį šių metų ketvirtį elektros energijos Lietuvoje pagaminta 50 proc. daugiau, nei tuo ...
2025/07/25

Vibriozės bakterijos: vasaros mėnesiais jų galima aptikti Baltijos regione

Vasarą pakilus jūros paviršiaus temperatūrai, Europos ligų prevencijos ir kontrolės centras (ELPKC) atkreipia dėmesį į sezoninę riziką, kurią kelia Vibrio bakterijos. Šios bakterijos natūraliai gyvena pakrantės sūrokame van...